Sokaktaki Hasta Kedilerin Bakımı Beslenmesi İle Nasıl Başa Çıkabiliriz.

Rrss

Mahallede çok fazla can var. Hepsine mama veriyoruz. Ancak rahatsızlandı karında veteriner ücretleri çok fazla tutuyor. Dayanamayıp yinede götürüyoruz. Ama bu sıralar içinden çıkılmayacak bir hal almaya başladı. Siz üstesinden nasıl geliyorsunuz. Kısırlaştırma içinde ücretler çok fazla belediye desen ameliyatı yapıyor ama sanki farklı bir hastalık kapip geliyorlar. Önerileriniz nedir?

6 CEVAP

kang14

Ben de sizinle aynı durumdayım. Normalde belediyeye vermezdim ama belediye barınagıyla içli dıslı olan dernekleri ve gönülleri bulup arastırdım belediyeyi. Çok şükür ki iyi cıktı beledşye veterineri falan. Gidip gördüm de temiz di veteriner tedavi yeri. Sonra da kısırlastırmaya verdim. Artık kısırlastırmaları belediye de yaptırıcam. Tabi ki takipli sekilde. Çünkü üstüne basa basa kedi mahalleye bırakılsın dedim. Geri de getiriyorlar.Ama tabi ki ne kadar temiz olsalarda barınak veterinerinde hastalık kapma ihtimalleri olabiliyor. Fakat bu ihtimal özel kliniklerde de var hiç yok demek değil. Kliniklerde de hayvanı hastalık kapan cok. Siz de belediye veterinerliğinizi gidip görün. Nasıl yeri. Kedilerin tedavi gördükleri yer nasıl? Bizim veyerinerlikte iki oda var. Belediye de İyileşemeyecek olanları orda bekletmiyorlar derneklere söylüyorlar tedaviye götürğn özel kliniğe diye. Ne bilim derneklerle konusun belediyeniz halkında bilgi isteyin. Agır enfeksiyon kırık tedavileri mecbur özele götürürsğnğz ama kısırlastırmayı belediye de yaptırırsınız

SevimliCadi

Bunun için yapılacak eylemlerin başında kısırlaştırma geliyor. Ne kadar çok kedi kısırlaşırsa o kadar az doğum olur, o kadar az candan sorumlu olursunuz. Hepsine yetişmeniz kolaylaşır. Ben de belediyede kısırlaştırıyorum. Kısırlaştırmaya götürüyorum, orada operasyonun bitmesini bekliyorum. Sonra da kediyi alıp birkaç gün evde, taşıma kutusunda misafir ediyorum. İmkanınız varsa sakın ama sakın hayvan bırakmayın oralarda. Belediyenin veteriner işlerini gördüğüm, veterinerlerden de memnun olduğum halde bakım ve tedavi için hiç kedi bırakmadım belediyede. Tedavi için gerekirse her gün götürüp getiriyorum. Çünkü biliyorum ki oraya konan hayvan, doğal olarak oradaki bütün hastalıkları kapıp çıkacak. Barınak ne kadar "hijyenik" olursa olsun; o kadarcık alanda bir sürü kediyle bir araya konan, bağışıklığı düşmüş hasta bir hayvan elbette bir şeyler kapacak. Hayvanı yaşam alanına bırakacakları konusunda da içim rahat olmadığı için tüm sorumluluğu alıyorum. Şansıma, şimdiye kadar birkaç haftalık tedaviyle iyileşemeyecek durumdaki bir kediyi götürmek durumunda kalmadım. Yine şansıma, sürekli hasta olan kediler genelde bahçemde takılan kediler oluyor. Onlar da beni bilip tanıdığından tedavi ve beslenmeleriyle birebir ilgilenebiliyorum. İlaç için sürekli belediyeye götürüyorum, her zaman da bağışıklıklarını yükseltmek için çabalıyorum. Düzenli besleme, yaş mama, tavuk suyu, ciğer haşlama, vitamin, takviye vs. gibi... Genelde bahçedeki kedilerden biri hasta oldu mu, çoğuna bulaştırıyor. İkişer ikişer götürüp tedavilerini en kısa sürede yaptırmaya çalışıyorum. Yoksa tam bitti derken tekrar hastalanıyorlar ve başa sarıyoruz. Tekrar bu duruma düşmemek için de hepsinin bağışıklığını yüksek tutmaya çalışıyorum. Size tavsiyem, öncelikle belediyenizin veteriner işlerini görün ve tanıyın. Veterinerler nasıl, ortamı nasıl bilgi sahibi olun. Ardından etrafınızdaki tecrübeli gönüllülere ulaşmaya çalışın. Besleme yaparken ve belediyeye kedi götürerek tanıştım ben gönüllülerle. Kısırlaştırma, belediyenin veteriner işlerinin işleyişi, kedinin hangi durumda belediyeye götürüleceği, hangi durumda daha donanımlı bir kliniğe gitmesi gerektiği gibi konularda çok değerli tavsiyelerde bulunuyorlar. Bazı gönüllüler birkaç klinikle anlaşma yapabiliyor. Muayene ücreti almayıp sadece ilaç ücreti alıyorlar veya ücretleri uzun süreli taksitlere bölüyorlar yardımcı olmak adına. Ağır vakaları bu şekilde anlaşmalı kliniklerde daha uyguna tedavi ettirebilirsiniz belki. Son olarak, yazının uzunluğu için kusura bakmayın; aklıma gelen her noktaya değinmek istedim :)

kang14

Bu arada kedi üzerinden verdim örnek ama köpeklerin yerine se bakın ayrıca.

Rrss

Bilgi için teşekkürler. Siz hangi belediyeye baglisiniz. Belediyeye verdiğim hiçbir hasta kedi su zamana kadar gelmedi. Acaba durumu ağır olduğunu düşünerek düşünmek istemediğim farklı yöntemleremi başvuruyorlar bilmiyorum.

kang14

Biz tekirdağ belediyesine bağlıyız. Eğer hayvan veriyorsanız ziyaret saatlerin gidip hayvanı görmek istediğiniz söyleyin ziyarete geldiğinizi söyleyin ve görün. Kendinizi orada ki sorumlu veteriner ve teknikerlere çalışanlara tanıtın. Gide gele sizi tanısınlar. Aranızı iyi tutmaya bakın inatlasıp tartışmayın. Çünkü onlar cok inat ve getirmezler de hayvanı inadına. Siz verdikten sonra sürekki sorun buraya gelsin kanunlara uygun sekilde diye uyarın hep

kang14

Biz tekirdağ belediyesine bağlıyız. Eğer hayvan veriyorsanız ziyaret saatlerin gidip hayvanı görmek istediğiniz söyleyin ziyarete geldiğinizi söyleyin ve görün. Kendinizi orada ki sorumlu veteriner ve teknikerlere çalışanlara tanıtın. Gide gele sizi tanısınlar. Aranızı iyi tutmaya bakın inatlasıp tartışmayın. Çünkü onlar cok inat ve getirmezler de hayvanı inadına. Siz verdikten sonra sürekki sorun buraya gelsin kanunlara uygun sekilde diye uyarın hep