Yavru Kedinin Suyuna Yazın Buz Konur Mu Veya Kedi Yıkanır Mı

Reynaa

Arkadaşlar selamlar kedim havalardan dolayı sürekli serin bir yer arıyor suyunu da normal su koyuyorum ama pek içmiyor bu aralar buz koysam hasta olur mu bir de yıkamak için havalar iyi ama 3 aylık için erken mi olur

7 CEVAP

AhsenAise

Suyunu sık sık serin su ile tazeleyiniz ,buz sindirim sistemini usutmesine neden olabilir ,buz kaliplarini sokaktaki kedi ve köpekler için kullanıyoruz ,serin su koyarsak hemen ısındığı için,
Kediler yikanmaz en azından bazı geçerli nedenler olmadan ,ama serinletme amaçlı ellerinizi soğuk su ile ıslatıp tüylerini başını silebilirsiniz

aslihan_e

Yıkama amacınız ne? Pis mi olmuş? Lütfen üstü tamamen kakayla falan kaplanmadığı sürece yıkamayın, kediyi yıkamak sağlığı ile oynamaktır. Hem bağışıklığı düşüp riske girer hem mantar, egzama gibi deri problemlerine açık olur. Hazır kedi çorbası veya evde haşlama suyu yapıp dolaba koyup ondan verebilirsiniz serinleyip sıvı ihtiyacını karşılaması için.

Minminik

aslihan hanım bu sorudan yola çıkarak sorucam benim kedi el yıkadığımızda kendini ıslak sevmemizi istiyor bazen ıslak elimle yüzünü üzerini nemlendiriyorum bunda bir sakınca olur mu sizce? haftada 3-4 anca yapıyoruz.

aslihan_e

Ondan bir şey olmaz tabi ki, derinin değerlerini bozmaya neden olacak kullanılan bir temizleyici yok, ani ısı değişimi olacak kadar ıslanmıyor. Uzun süre de ıslak kalmaz, hafif nem kurur hemen.

ventricosa

Kediler çok soğuk bir şey yediklerinde ishal oluyorlar serin olsun suyu soğuk değil, ödül mamasından dondurma yapabilirsiniz ama mutlaka dışarda bekletin buzluktan çıkarınca ısınsın hafif öyle yedirin kedinize

Sukufe-Cici

Ben suyu mutlaka soguk suyla karistiriyorum. Buz koymuyorum benim kedim buzu oyuncak olarak kullanip icmiyor :) yikamayi ve tuy kesmeyi onermiyor veterinerler ama siz yine de sorun

Minigimmm

ben soğuk su ile normal suyu karıştırıyorum yeterli oluyor, buz koyarsanız su hep soğuk kalacaktır eriyip suya karışıp belli bir müddet geçene kadar o yüzden çok çok soğuk olmasına gerek yok ev ortamında. hasta olma ihtimalleri yüksek klima ve Vantilatörlerden bile hasta olanlar var. yıkamak içinse yapmayın derim. veteriner hekimin dediğine göre bir canlının bagisikligi deri ve bağırsak yolundan geçer bunlar ne kadar güçlü olursa o kadar bağışıklık iyi durumda olur demişti, yikaninca tuylerden alta inen ve kurumayan nemli kalan deri mantar üretebilir. ki çoğu kedi suyu sevmez stres açısından da kötü. streste bağışıklığı baskılayan en büyük etmen. arada bir elinizi hafif ıslatıp surebilirsiniz ama ne traş ettirmek ne banyo yaptırmak iyi değil. biz bazen duygularımıza yenilip onlar hakkında iyi edelim derken yanlış düşünebiliyoruz, suyla destekleyip içmiyorsa günde 2 3 kere şırıngayla verip uzağında olacak şekilde düşük ayarda Vantilatörü açabilirsiniz ara ara rahatlayacaktır