Acil Doğuracak Galiba

brkin07

ya 2 gün önce sokakta hamile ve perişan bir halde bir kedi gördüm yaklaşmaya çalıştım ama izin vermedi galiba birisi taş falan atmış çünkü çok korkmuştu ve sırtında hafif yaralanma vardı evden kedi mamasını aldım ve su alıp tekrar geldim bırakıp gizlendim(korkmaması için)çok acıkmış bir lokmada bitirdi daha sonra yavaş yavaş yaklaştı bana bende sevdim hafifçe artık korkmadığını fark ettim mianın taşıma kabını koydum ve bir yarım saat falan kokladı içeriye mama koydum hiç düşünmeden girdi sırtındaki yaradan dolayı veterinere götürdüm işte tahmin ettiğim gibi taş falan atmışlar pansuman yaptı çok derin bir yara değilmiş dikiş gerekmiyormuş daha sonra gerekli işlemeleri yaptı ve hamile olduğunu falan söyledi işte her an doğabilir bebekler git eve ona uygun alan hazırla dedi şimdi iki gün geçti 2 dakika öncce falan bağırmaya başladı ne yapmam lazım ciddi şekilde huzursuzum benim yapmam gereken birşey varmı acil lütfenn

19 CEVAP

Heiter

Siz onu gözlemlemeye çalısın. Sağlıklı bir doğum olursa müdahale etmenize gerek kalmayacak zaten. Ona havlu serili bir kutu verirseniz iyi olur. Etrafta başka kedi varsa onları uzaklaştırıp, doğum için izole bir alan sunun.
Sizin varlığınız onu korkutmuyorsa, yanında durup manevi olarak destek olun.

kedilimadam

Çok üzüldüm açıkçası...Onun için bir doğum kutusu hazırladı iseniz bu doğum kutusuna yavruları ve kendisini koyun.Konforlu bir alan yaratmak kendini güvende ve rahat hissetmesi için çok önemli.Sokakta yaşayan genç dişilerin yavruları sahiplenememesinin en önemli nedeni ne yazık ki psikolojik sebepler.Kendini güvensiz ve her an saldırıya uğrayacak gibi hissettiğinden yavrularla ilgilenmeye odaklanamıyorlar.Bu nedenle hazırladığınız doğum kutusunun üstünü de ince ve hava alabilecek bir örtüyle kapatıp yanlarında biraz nöbet tutmanızı tavsiye ediyorum.Ayrıca doğum esnasında plesantaları yiyip yiyemediğini takip ettiniz mi?Plesantalar onun için kıymetli bir besin kaynağI.Öte yandan reddetmesinin bir nedeni de sütünün yetersizliği olabilir.İçine ılık su eklediğiniz ıslak mama ile beslemeye çalışın.Yemeyecek olursa çay kaşığı ile ağzına gerekirse siz sokun bazen ekstra ilgi için böyle şeyler yapabiliyorlar.Ama bütün bunları denerken yavruları da uzun süreli aç bırakmamak gerektiği için bir arkadaşınız da size yardımcı olsa ve bir yandan da yavruları yavru kedi sütü koyduğunuz biberonla besleseniz çok iyi olur.Anne kediye kendini gerçekten rahat ve güvende hissettiği bir ortam sağlayabilir sevginizi ilginizi ona aktarmayı başarabilirseniz yavrularla ilgilenmeye başlama olasılığı var.Riske atmamak adına bu site ve diğer sosyal medya kanalları aracılığı ile de süt anne ilanı vermeniz çok iyi olur.Umuyorum anne sahip çıkar yavrularına...

brkin07

yavruları arka bahçemize kutuyla beraber indirdim arka bahçemizden kaçma imkanları yok oraya çıkarttım kediyide çıkarttım dışarıyı görünce enerji geldi o hırlama sesini kesti ve yavrularının yanına yattı :) geri eve alıyımmı arka bahçede çok mutlu arada kaldım o dışarıyı daha çok seviyo zaten bahçeyi iyice bir gözden geçirdim çıkabileceği yerleri kapattım temiz hava geniş alan onu daha çok mutlu ediyor ondan dolayı eve geri alayımmı diye arada kaldım bütün eşyalarını çıkarttım hiç yemediği mamasını yedi hiç kucağıma oturmaya kedi arka bahçede kucağıma atladı :) yavrularıyla ilgili emzirip çimlerde koşturuyor çok enerjik bir kedi sizce ne yapayım

Heiter

Unutmadan, suyu geldiyse doğum başlamış demektir. Bağırması tek ölçüt değil yani.

brkin07

çok teşekkürler suyu geldi ilk yavru geldi ama veteriner 4 yavru olacağını falan söyledi ilk yavruya hiç birşey yapmıyo ne yapmalıyım acil

Heiter

Son durum nedir bilmiyorum fakat normalde anne, her yavruyu temizler ve arkasından plasentayı yer. Bu işlem bitince diğer yavruyu doğurur. Aslında 24 saati bulması kulağa pek de sağlıklı gelmiyor (ama yaşanıyormuş demekki). Benim şahit olduğum doğumda, anne kedi 2 saatte 6 yavru doğurdu. Bütün bu temizlenme ve temizleme işlemi, ıkınmalarla tam iki saat sürdü. İnşallah sizin kediniz de sağlıklı bir doğum yapmıştır. Sizden gelecek cevabı merakla bekliyorum şahsen.

kedilimadam

Bence kesinlikle gözetiminizde olmak koşuluyla bahçede kalmalı.Ay nasıl sevindim şu an süper bir haber bu:)) kutunun temiz olmasına özen gösterin, anne kedinin yeterince gıda ve su almasını sağlayın bahçede özgürce büyütsün bebeklerini:))

Roza23

Doğumları 24 saat kadar surebiliyormus. Benim bi kedim 4 tane doğurup diğerini yaklaşık 16 saat sonra doğurmuştu. Siz mudahele etmeyin zaten içgüdüsel olarak yavrusunu temizleyip emzirmeye baslar acısı gecince

brkin07

doğum gece boyunca sürdü ve 2 saat önce 4 yavruyu da sağa salim doğurdu ama zaten kendiside yetişkin olmadığından dolayı galiba yavrularının bakımını üstlenmiyor tekrardan dışarı çıkmak istiyor sırtındaki taş sıyrıkları daha iyleşmedi bile mamasını koyuyorum sevgi veriyorum yavrularına bakması için uğraşıyorum ama çok hırçın onların olduğu odaya koyup bende girdim kapıyı kapattım yavrulara bakmıyo bile kucağıma alıp koydum yine takmıyo yavruları sadece ilk doğduklarında emzirdi şimdi 2 saat geçti yavrular bağrıyorlar ama umrunda olmuyo yani dayanamadım yavruların olduğu kutuya koydum çıkmasına izin vermedim ozaman sadece yattı ve izin vermemi bekledi yani yavrularının asla sahiplenmiyor ne yapmam lazım kendiside zaten 8 9 aylık ne yapmam lazım

brkin07

hiç bir şey gelişmedi yavrularına karşı saldırganlaşıyor ısırmasından korkuyorum hafif bir sesle hırlama gibi bir ses çıkartıyor yavrularına bakarak. evde serbest bıraktım kullanılmayan bir odamız var ben yavrular için süt tozu almaya gittim veteriner ilk sütü almadıkları için ayrı mineralli süt tozu verdi onu almaya gittim o odaya girmiş evde misafirler var kapıyı açmışlar kedide içeri girmiş balkon açıkmış balkona girmiş aşağıya nasıl inebilirim diye bakarken yakaladım dışarı çıkmak istiyo eve asla alıişmadı dışarı çıkmasına izn veriyimmi zaten bir kere çıkmış yakalayıp geri getirmişler ne yapıyım yavrularıda bir kutuya koyup dışarıyo koysam bakarmı bebeklerine

brkin07

saldırganca bir ses çıkartıyo

kedilimadam

Acilen süt anne ilanı açmanızı tavsiye ediyorum.Siz bu süreçte 2saatte 1 biberonla besleyip tuvaletlerini yaptırmayı ihmal etmeyin lütfen umarım süt anne bulunur çabucak.Fazla üzerine gitmeyin yavrulara zarar vermesin.Dışarı gitmek istiyorsa da 3 gün kadar daha tutup bu süreçte iyi besleyip en azından doğumda kaybettiği enerjiyi telafi etmesini sağladıktan sonra gönderin bence.

brkin07

öyle yapıcam teşekkür edetim :))))))

ozmet

o kendi doğuracaktır manevi yardım

Derdedermanim

Doğuma çok yakın bir zamanda mekan değişikliği yaptıysa bu iyi olmamış aslında bende yaptım aynışeyi 20 yıl önce.Yaşı ilerlemiş sokak kedileri eve kolay alışamıyor sokak hayvanlarını sahiplenmeliyiz ama buda gerçek;hatta sokağa alışan ev kedileride sokaktan vazgeçemiyorlar.Kedi kendise belirlediği alanın dışına çıkıncada kendini güvende hissetmiyor ve eğer hamileyse heleki son dönemindeyse yavrularını sahiplenmiyebiliyor bu tecrübeyle çok alakalı değil bence çünkü yavrulara bakmak çifleşmek diğer içgüdülerin hepsi onların çipinde kayıtlı istemesenizde bunları yaparlar...