Acilll

burlo

dün kedimde mantar olabilir diye soru açmıştım. burnunun üstünde çok minik bir kısımda tüy dökülmedi ve kabarıklıkşar var. veteriner mantar başlangıcı dedi ve şurup batikon 10gün kullanacağız. az önce şurubu içirdim güç bela. batikon sürdükten sonra burnunun üstünü kaşımaya başladı. sadece çok az tüy dökülen yer kanamaya başladı. sürmeden önce yoktu yara kanama vs. ağlıyorum napıcam bilmiyorum çok korkuyorum ilk defa kedimin bir yeri kanadı. sürmeye devam etmeli miyim alternatif ne kullanabilirim

18 CEVAP

aleyn

ne sürerseniz sürün ilk etapta kaşıyacak ya da yalayacak o yuzden mutlaka sürdükten sonra etki etmesi için bi süre tutmanız gerek. sirke saf halde sürdüğünüzde zarar verir, çok az elma sirkesinin suyla karıştırıp yine kulak çubuguyla sürebilirsiniz ama sirke doğal fermente olmalı diğerleri pek işe yaramıyor. sarımsak yağı kullanabilirsiniz çabuk iyileştirici bi özelliği var ama direkt sarımsak sürmek nasıl olur bilemedim.

kedilimadam

Sarı kantaron yağını denemenizi tavsiye ediyorum.Baticonu benim veterinerim de hiçbir şekilde önermiyor.

aleyn

ya kafanızı karıştırmak istemiyorum vet.lerin önerilerini de çok eleştirmek istemiyorum ama bizim vet baticonun kedilerde kesinlikle uygulanmaması gerektiğini söylüyor. özellikle kafa bölgesinde dokulara zarar verebildiğini ayrıca yalanması durumunda mideye çok dokundugunu.. eğer yine de sürecekseniz tavsiyem 2 kişi olmanız birinin kediyi iyice kavramış halde tutarken diğerinin çok çok az damla gibi yani rahatsız etmeyecek şekilde oraya sürmesi ve en az bi 15 dk ne olursa olsun bırakmamanız. tek kişi de olsanız gerekirse bişeye sarın kediyi severek tutmaya devam edin.

burlo

ilk hastalığımız bu simdiye kadar ne ishal ne ateş hiçbir hastalığımız olmadı. kağıt kesiğine bile bakamayan biriyim burnunun kanadığını görünce çok korktum ve ağlıyorum hala. vücudunun baska bölgesinde yok sadece burun üstü. yayılmasından da endişeliyim sürekli vücudunu kontrol ediyorum tüy dökülmesi var mı diye kafayı yeme noktasına geldim birkaç saat içinde. burnu kanamıyor şu an ama tekrar sürersem kaşıyıp kanatacak. allahım kimsenin kedisinin başına vermesin:(

Terranova

Açık yaraya batikon kullanımı önerilmez. Bölgenin daha fazla tahriş olmasına sebep olabilir.

aleyn

siz bilirsiniz ama aşının da sorunu hemen çözeceğini düşünmeyin yani bugun yaptırdım yarın iyileşti olmuyor en az iki doz yapılıyor aralıklı ve yapıldıktan sonra mantar önce artış gösterip sonra azalmaya başlıyor ve tamamen bitme garantisi de yok. biz malesef mantarı aşıyla çözemedik o yuzden benim tecrübem bu yönde ama başka tecrübesi olan arkadaşlar da yazar. verdiği şurup bağışıklık yükseltmek içindir diye tahmin ediyorum, sürmeyi de önerdiğim gibi yapıp biraz daha bekleyebilirsiniz.. zaten 15 dk yalamaktan ve kaşımaktan alıkoyunca dikkati dağılıyor sonra da biraz oynatabilirsiniz. benim kedim de çok hırçın zor oldugunu anlıyorum ama yapabilirsiniz kararlı olursanız.

kedilimadam

Batikon sürmeyin.

kedilimadam

Sirkeli sarımsak yağlı karışımı yalasa dahi bir sorun olmaz en kötü ihtimalle iç parazit için koruma sağlar:) sarı kantaron yağını da denemenizi öneriyorum çok hızlı şekilde etkisini gösteren bitkisel bir çözümdür.Bununla geçmiş olsun, sağlıklı bir ömrü olsun...

kedilimadam

@Elifoo doğru oranda kullanılan sarımsak kediler için faydalıdır.Veterinerde yaptırdığımız iç parazit uygulamaları her hafta kedimize verebileceğimiz toplu iğne ucu kadar sarımsaktan çok daha zararlı aslında ama biz yine de onu tercih ediyoruz...

Derdedermanim

Bir kere soğukkanlı olucaksınız bu şekilde yardımcı olamazsınız kanayabilir sorun değil iyileşir batikonla silin tekrar yalamasına engel olun .relax

burlo

kaçıyor çok zor tutup sürdüm zaten. şimdi yanıma geldi yalamış tüm batikonu ve burnunun derisini kaldırmış kanamasını durdurdum. batikondan eser yok tekrar sürmeli miyim yoksa biraz daha beklemeli miyim

burlo

kulak çubuğuna damlatıp yumuşak dokundurarak sürdüm direkt olarak damlatmadım burnuna. internette sarımsak ve sirke okudum batikon yerine ikisini karıştırıp mı sürsem ve sürdüğümde gene kaşır mı?

burlo

napıcam bilmiyorum gerçekten yarın götürüp aşı mı yaptırsam diye düşünüyorum. 10gün kullanmamı söyledi fakat 10gün boyunca böyle devam eder kaşırsa daha kötü olacak gibi

burlo

iyi akşamlar. tekrar batikon sürdüm kucağımda iki dakika durdu daha fazla tutamadım kaçtı artık bölgeyi kaşımıyor ama hemen burun üstü olduğın için yalıyor diliyle ve patisiyle yalanıp temizliyor dikkatini dağıtmaya çalışıyorum olmuyor ne oyuncak ne lazer umrunda değil. yalamasını engellemem için önerebileceğiniz bir sey var mı

burlo

kedim şu an çok halsiz salonda uyumuş normalde ses duyunca uyurken yerinden kalkar ya da en kötü kafasını kaldırırdı. baya bi ses çıkardım ama öylece uyuyor bu durum beni daha çok endişenlediriyor. bir daha batikon sürmeyeceğim yarın sarımsak ve sirke karışımı süreceğim. kabus gibi geçiyor bugün hem benim hem kedim için. mantar başlangıcında bile böyleyse ilerlerse ne yapacağız.. inşallah en kısa zamanda iyileşir güzel oğlum