Ne Oluyor ? Lütfen Okuyun

Selincorak

!!!!!!! Artık ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bilen herkesten cevap bekliyorum lütfen kedimi çok seviyorum ama ondan aşırı korkuyorum artık yanına yaklaşamıyorum. Kedim iki yaşında erkek bu hafta kısırlaştırmasını planlamıştık veterinerle ki başıma çok kötü şeyler geldi. Daha önce bana ve aileme saldırdı bir kere de kediye saldırdı ayırmaya çalışırken arkadaşımı önünde gördü ona saldırdı vücudunda izler kaldı. Aradan birkaç ay geçti ve dün nişanlım ona yaş mama almıştı beş saniye poşeti koklamış ve saldırmaya başlamış nişanlım da onu itmiş tekrar saldırmış kendini odaya kapatmış onu görünce deliriyormuş beni de öyle. Normal şekilde odaya sokamıyoruz elektrikli süpürgeyi çalıştırdık o şekilde odaya kapatabildik yine de miyavlıyordu kalın şekilde. Saldırma dediğim öyle ısırma tırmalama gibi bir şey değil zaten oynarken her yerimi tırmalıyor ısırıyor inanın aşırı korkunç ellerim ayaklarım tutmuyor onu iki defa o halde gördüm. Bağırmaya başlıyor kalın ses tonuyla gözleri simsiyah ve sokakta tüylerini yolarcasına kavga eden kedilerin o feryat çığlıkları varya üzerime atlarken beni resmen o sesle parçaladı arkadaşımın ve benim bacaklarımız kanlar içinde kaldı. Bildiğiniz sokakta kediye nasıl saldırır diğeri öyle saldırıyor parçalar gibi. Sokakta her gün beslediğimiz çok kedi var üzerimize siniyor diye olabilir mi düşğndüm çünkü öyle olduğunda çok koklayıp ısırıyor kızlınlığa girmişti kedi sesine kokusuna bize saldırmıştı. Kısırlaştırmayı yapmalı mıyım bu süreçte ? Ya da kısırlaştırmayla düzelir mi davranışsal mıdır düzelmesini istiyorum onsuz yapamam ama kalbim ağrıyor artık korkudan yaklaşamıyorum yanına normalde sarılarak uyuruz her gece neden böyle oldu o kadar güzel sevgi gösterir ki aslında herkes hayran kalıyor davranışlarına niye böyle oluyor ben bu durumu nasıl düzeltebilirimm ??

33 CEVAP

Selincorak

Bugün nişanlımla biraz oynamışlar ve kalkınca kum poşetini koklayıp yine saldırmış bende baktım poşete koku bırakmış başka kediden olma olasılığı neredeyse yok ayrıca dün de o poşet oradaydı kimseye saldırmamış . Yakındaki bir vterinere gittim çok şımarttığınız için olmuş dedii bu kadar bize saldırması yani. Kısırlaştırma sonrası da biraz otoriteyi elinize almanız lazım dedi bikaç gün yemek su verme dedi nasıl vermeyeyim ki kıyamıyorum gerçekten ama bu şekilde çözümlediği kediler olmuş sen yap bu tutumundan oluyor diyor ben mi yapmışım böyle anlamıyorum severken bile narin severim canı yanmasın diye herkes üzerine titriyor. yıldım artık bu düşüncelerden ailem bilmiyor bilse eve alamam aslaa nişanlım yere düşmüş kurtulamamış ben gördüğümde bembeyazdı maf olmuş kandı her yer ne yapacağım böyle bilmiyorum. İki gün sonraya kısırlaştırma randevusu ayarladık ama odasına giremiyor çocuk her yerden zorlanıyorum bana dua edin lütfen şu işi bi güzelce halledeyim uyuyamıyorum bile

Cansuozen

Bende aynı şeyi önerecektim Jackson Galaxynin benim belalı kedim (my cat from hell) programında hep bu tip olaylar gösteriliyor kesinlikle izleyin derim. Genellikle kedinin enerjisini atmaya yönelik şeyler öneriyor tüylü ipli bir oltası var o tip oyuncaklarla oynatıyor ve sorun çözülüyor ( tabi bazen evde ve sahiplerin tutumunda da değişiklikler yapmalarını da istiyor). Bende kedimde böyle bir sorun yaşamıştım bir kere saldırmıştı, çok zor bi durum devam edecek diye çok korktum ama sorunu çözdük.
Veterinerin söyledikleri gerçekten korkunç.. şımartmışsınız filan, insan değil ki bu şımarsın kasıtlı bir şey yapsın.

sutlaccim

benim kedim kısırlaştırıldıktan sonra çok uysallaştı ama kısırlaştırdıktan bir üç ay sonra. ilk üç ay ayda üç dört gün deliriyordu saldırmaya başlıyordu önüne geleni ısırıyor tıslıyorsu evde. veteriner hormonlarına daha alışamadığı için demişti iki üç ay sabrettik ve şimdi tam bir minnoş. bence kısırlaştırın.

Cansuozen

Uzak durmanız sorunu biraz daha zorlaştırıyor olabilir, kedim bana ve eşime saldırdığında ilk bizde uzaklaştık odada yalnız bıraktık, bi kaç dakika sonra tekrar yanına geldik ve sakinleştirmeye çalıştım şefkat göstererek ama koltuğa oturduğum anda tekrar aynı şekilde saldırmaya kalktı (sırtıma saldırıp ısırdı baya kanamıştı) saldırmaya çalıştığı anda ‘hayır’ diye tepki verdim ve kalktım yanından. Daha sonra hatasını anlamış gibi bakarak yaklaşmaya çalışmıştı yaramı kokladı filan barıştık. Sonraki birkaç gün olay yerinde tekrar tedirgin oldu saldırmak ister gibi hareketleri oldu ama aynı tepkiyi vermeye devam ettim. Daha sonra unuttuk olayı. Tabi her kedi çok farklı, verdikleri tepkilerde farklı ama önlem alarak biraz yaklaşma imkanınız varsa belki aradaki buzlar eriyebilir, mesela sevdiği bi ıslak mama filan vererek yanına yanaşmayı deneyebilirsiniz. Ama üzerinizde başka kedilerin kokusu olmaması önemli.

aksoy65

İçine bir şey kaçma durumu hurafe kesinlikle o konuya girmeye bile gerek yok sadece şunu diyebilirim siz çok fazla zaman ayırıp sevdiğinizden dolayı başka kedi kokusu bir de üzerine nişanlınız onun arka plana itilme korkusunu öne çıkarmış olabilir bence bir kaç gün boyunca sadece sizi görsün gerekli ilgiyi sağlayın, sevdiği yiyecekleri verin sürekli olasak oyun oynayın belki bir nebze olsun psikolojisi normale dönebilir. Biz insanlar bile bazı dönemlerimizde herkese karşı saldırgan olabiliyorken içgüdü ile hareket eden bir canlının bazen böyle tepkiler vermesi normal, sabırla ve sevgiyle eminim hiçbir sorun kalmayacaktır

Balimbesiktas

Iki kedimle abimlerde 1 gece kalmak zorunda kaldim ve onlarinda 2 kedisi var. Bizim kedilerin kokusunu aldılar ve birbirlerine saldirmaya basladilar. Birisini odaya kapatmak zorunda kaldik 1 ay boyunca kedi bahsettiginiz gibi herkese saldırmaya çalıştı. Evdeki koku gidince de normale dondu, biraz zamana birakin gececektir. Cok cok cok zor bir durum olduğunu biliyorum. Bi sekilde mama su kum gibi ihtiyaclarini karsilayip yalniz birakin. Baska kedi kokusu almadigi sürece zamanla duzelecektir.

Roza23

Evinizi elma sirkesiyle güzelce temizleyin ki baska kedi kokusu olmasın. Ergenlik kıskançlık vs hepsi tetikliyor durumu. Disardakileri bırakacağınız kimse yoksa eve geldiğinizde hemen dus alın sadece el yıkamak kokuyu örtmez malum kedilerin burnu cok hassas. Uzaklaşma seçenek bile olamaz bence lütfen bunu düşünmeyin. Kedi otlu oyuncak ve ödül mamasi deneyebilirsiniz hemen bence

Cathorn

çok hatırlamıyorum ama ben çok çok küçükken içine bir şey kaçan bir kedi vardı mahallede kuran açtıklarında deliye dönerlerdi çok korkardım bu yüzden ama çok yarım hatırlıyorum onunda gözleri kapkaraydı kediye benzemeyen davranışları vardı çirkin tüyleri vardı çok garipti

Cansuozen

Ne zamandan beri böyle yani bir değişiklik yaşadımı bu davranışlarından önce? Ev değiştirme, veya yeni bi kedi gelmesi gibi..

Selincorak

Bizim evdeyken başka bir kedi sesi duydu sanırım koku da bırakmış o an gelip saldırmıştı normal zamanda şeker gibidir kapıdan girdiğimiz gibi sarılma ister uyurken bildiğiniz boynuma sarılır bacağını üzerime atar uyur yani her an sevseniz sevdirir hepimiz üzerine titriyoruz zaten çok seviliyor neredeyse evde hiç tek kalmıyor ben yoksam kardeşim evde oluyor ailece gittiğimiz yerler dışında hep biz varız yanında. Nişanlım bayramda dört gün tatile gitti ama bir gün tek kaldı ev arkadaşları evdeydi onlarla da aylardır birlikte zaten tanıyor oynuyor. Geldiğinde tüylerinin dökülmesi çok artmıştı başka değişiklik yoktu

Cathorn

valla gece gece o kadar korkutucu kedi köpek sesleri vardı ki kafam uçmuş :s

Selincorak

Arkadaşlar hemen izledim üç bölüm internetten kaç bölüm var daha bilmiyorum ama benim izlediklerimde aynı odada bulunabiliyorlar ve kediler saklanıyor ya da gidiyor. Benim kedim bizi gördüğü anda üzerimize koşuyor üç gündür ona dokunamadım nişanlım dün gece ve bugün biraz sevebilmiş sadece kafese sokup veterinere bile nasıl götüreceğimi bilmiyorum. Nişanlım bayram ziyaretine gitmişti geldiğinde odaya koku bırakmıştı sanırım stresli ve kokuyu da alınca deliriyor kısırlaştırınca daha da stres olacak mıdır bu durum daha ne kadar artabilir bilmiyorum ama felaket gibi

Selincorak

@minikpatileraskina beslemeye gitmeden önce odada kapalı tutuyorum onu uyuyor o sıra ben de ellerimi yıkıyorum öyle giriyorum odaya bazen pantalonumu kokluyor kedi sürtünse bile sorun etmiyor bazen de bu kadar ileri gidebiliyor

Selincorak

Kısırlaştıracğım o konuda alternatif düşünmüyorum ama daha fazla strese girer mi diye korkmaya başladım. Bi odada kalıyor şimdi annem ya kapıyı açıyorum kendimi kapatıyorum bi odaya evin içinde bağırıyor çıksam yine saldıracak kapımın önünde bekliyor o ses tonuyla çıkmaya cesaret edemiyorum saldıracak diye sağı solu belli olmuyor ve kurtulmak o bırakmadıkça imkansız oluyor. ailem de bilmiyor bana tekrar zarar verse eve alma imkanım da sıfır sadece bırakamıyorlar diye kabul ettiler ama böyle bi durumu tekrar duysalar asla izin vermezler zaten bıkmışlar beslemelerimden eve getirdiklerimden başa çıkamıyorum üzerine böyle bir durum büyük kavgalara sebep olur ve kedimi kaybederim beni dinlemezler yarın başka veterinerlere soracağım sadeve tekrar onu sevebilmeyi istiyorum güven vereceğimi anlasın yine o benim bebeğim

Selincorak

@cansuozen bırakın birkaç dakika saatler sonra yanına gidiyorm yine öyle normal bir durum değil gerçekten bu işi sonuçlandırırsam size de yazacağım burdan başkası da yaşarsa çözüm bulsun diye gerçekten çok yıpratıcı hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için eğer böyle bir durum yaşayan varsa lütfen bana yazsın burayı da daha fazla meşgul etmek istemiyorum