2,5 Aylık Yavru Kedim İçin İçeriği Güzel Ve Besleyici Mama Öneri Acil

Merhaba 2.5 aylık yavru kedi sahiplendim. Yavru kedim şuanda royal canin kitten yiyor. İçeriğini beğenmediğim için mama markası araştırması yaptım ve bozita, brit care, pro-nutrition, Exclusion ve spectrum mama markalar arasında kaldım hangisi daha iyi sizce?. Sizinde memnun kaldığınız mama markaları var mı?

38 CEVAP

@ventricosa acana pek iyi değil diyorlar ama ne kadar süredir kullanıyorsunuz. Gelişimi ve tüyleri nasıl?

simbakedi

ben tahılsızdan yanayım. tahıldan bir şey alması gerektiğini düşünmüyorum ama tahılsız diye seçtiğimiz mamalardaki sebzelerin de pek bir farkı yok :D bence bu kediyle ilgili. şu an tahıllı mama kullanıyor olsak da benim kedime en iyi tahılsız mamalar yarıyordu. kakası daha düzgündü. tahılsızdan tahıla geçişte sorun yaşamadık ancak tahıllıdan tahılsıza biraz daha temkinli yaklaştım. bozita kullanmaya devam edemiyorum çünkü alacağım zamanlarda genelde ya büyük paket kalmıyor ya da ben daha uyguna başka marka buluyorum. ama kullanırım eğer mama alırsam tekrar. geyik eti yemeyeceği için benimki tavuk tek seçeneğimiz oluyor bozitada. ama yavruyken çok memnundum ve kedimi de doyurduğunu görüyordum.

biz şu an hills diyet mama yiyoruz göbekli eniştelere döndüğü için :D ama bundan önce de proplan almıştım. açıkçası çok memnun değildim başta, hala içim %100 rahat değil ancak giderek alıştı mamasına. arada nd de alıyorum. ama bizimkine ennnn çok yarayan mama acana pacifica olmuştu. o zamanlar pahalı değildi bu kadar ve alabiliyorduk. içindeki et çeşitliliği çok olduğundan dolayı her kediye iyi gelmeyebilir ama. tüy bakımından da kaka bakımından da tat bakımından da en sevdiği oydu.

acanaya en yakın olarak natures variety deneyebildik bir ara, o da çok iyi geldi. tahıllı mıydı hatırlamıyorum ancak o da pahalı bir mama. daha sonra sıralamamız nd ve proplan olarak gelir. mera marka mamayı da denemek istiyordum ancak hiç fırsat olmadı açıkçası.

yani mama işi biraz kediye yarayıp yaramamasına bakıyor. içerik olarak beğenmediğiniz mamalar kedinize iyi gelir, orijen gibi harika içerik denilen mamalar kedinize dokunabilir. önemli olan bence hangi kuru mamayı kullanıyor olursa olsun ek destek olması. haşlanmış tavuk, yaş mamalar, bazen vitaminler en güzeli gibi geliyor çünkü tek yiyeceği kuru mama olunca o mamadaki eksiklik ya da fazlalık ilerde kediye sorun çıkarır gibi geliyor bana. bu yüzden sürekli marka değişimi de yapıyorum ben, ama benim kedim bu değişikliği kaldırabiliyor midesi çöplük gibi olduğundan dolayı :D kendinize göre bir içerik listesi hazırlayıp bütçenizin yettiğinden başlayıp denemeye başlayabilirsiniz. iyi gelen mamayı zaten hemen anlayacaksınız. ama arkadaşların da dediği gibi 2.5 ay çok küçük şu an, biraz büyüsün derim.

@simbakedi haklısınız. Hills'i önerenler oldu ben içeriğini beğenmedim, tuz ve gdo olduğu için. Exclusion ve Britcare markalarını duymuştum ondan da emin değilim:D. O kadar çok marka var ki hangisi daha iyi hangisi kötü insanın aklı karışıyor gerçekten:D. 3 Aylık olcak zaten maması bitmeden yavaş yavaş geçmeyi düşünüyorm. Doğru mu sizce. Royal canin mamayı tekrar almak istemediğim için

@simbakedi sanabelle ve SPECTRUM marka nasıl sizce?

Britcare mi bozita mı . Bu iki markanın arasında kaldım hangisi sizce??

Bozita aldım umarım memnun kalırım

Poncimin

@Boncukfistik

Güzel tercih yapmışsınız, Bozita güzel bir mamadır. Hem Britcare hem Bozita tahılsız. Zaten tahıllı mamadan tahılsız mamaya geçiyorsunuz bu yüzden geçişte sindirimini etkileyecektir. Bir de Britcare alıp mamadan kaynaklı ishal sorunu yaşarsanız toparlamanız zor olur. Britcare mama içerikte başarılı olsa da ishal şikayetleri olan bir mama. Bu durumda Bozita tercih etmeniz iyi olmuş. Ayrıca konuda geçmişken şunu da bahsedeyim Bozita'nın bazı mama çeşitlerinde içerik değişikliği yapılmış. Sitesini incelediğimde fark etmiştim. Ama Türkiye'dekiler stok olduğu için büyük ihtimal eski içerikli ürünlerdir. Bozita Kitten maması örneğin eski-yeni içerik bu şekilde.

[Eski İçerik]

Tavuk %29 (kurutulmuş tavuk %25, tavuk eti suyu %4), kurutulmuş patates, kemik yağı %13, bezelye nişastası, somon (taze hazırlanmış %10), kurutulmuş sığır proteini %7, kurutulmuş domuz proteini %4, kurutulmuş pancar lifi, mineraller, lignoselüloz, hindiba inülini (FOS %0,63), mannan oligosakkaritler (MOS %0,2), maya (ß-1,3/1,6-glukanlar %0,1).

[Yeni İçerik]

Kurutulmuş tavuk proteini %26, kurutulmuş patates, bezelye nişastası, kemik yağı %11, somon (taze hazırlanmış %10), kurutulmuş domuz proteini %5, kurutulmuş sığır proteini %4, kurutulmuş pancar lifi, hidrolize protein, lignoselüloz, mineraller, hindiba inülini (FOS %0,63), mannan oligosakkaritler (MOS %0,2), maya (ß-1,3/1,6-glukanlar %0,1).

Yeni içerikte ilk dikkati çeken nokta "kurutulmuş tavuk" yerine "kurutulmuş tavuk proteini" kullanmışlar. Bu benim gözümde eksi. Ayrıca tavuk eti suyu içerikten çıkarılmış. Bir başka nokta da kemik yağı oranı düşürülmüş ve onun yerine mamada dolgu malzemesi olarak kullanılan bezelye nişastasının oranı artırılıp içerikte üçüncü sıraya yerleşmiş. İçeriğin devamında kurutulmuş sığır proteini ve kurutulmuş domuz proteini yer alıyor bunun da oranı düşürülmüş. Eski içeriğe kıyasla toplamda bu iki protein oranında %2 eksiklik var. Bu açığı doldurmak için yeni içeriğe "hidrolize protein" eklenmiş. Fakat hayvansal protein olup olmadığı ya da hayvansalsa hangi hayvanın proteini olduğu belirtilmemiş. Özellikle eski içeriği ile kıyaslarsak yeni içerik biraz daha altta kalıyor diyebilirim ama buna rağmen yine de Bozita içerik olarak gayet başarılı, beğendiğim iyi bir mama markası. Dediğim gibi Britcare ve Bozita arasından ben de olsam ilk tercih Bozita denerdim.

Poncimin

Bu arada Bozita'dan memnun kalmazsanız ya da ileride rotasyon gibi değişiklik yapmak isterseniz de alternatif olarak size daha uygun fiyata Fitmin For Life serisini önerebilirim. Çoğunlukla Fitmin Purity tahılsız serisi biliniyor ama For Life adında düşük tahıllı serisi de mevcut. Bu serisinin hem içeriği hem paket tasarımı yenilenip satışa sürülmüştü. Yakın zamanda Türkiye'ye de bu mama serisi geldi.

Ben denedim ve hatta bir süredir kullanıyorum, gayet güzel bir mama kedilerim de seviyor. Düşük tahıllı olduğu için pirinç ve yulaf içeriyor. Buğday, gluten, ya da fazla gereksiz tahıllar içermiyor olması iyi. Tahılsız mama olan Bozita'nın yavru kedi maması mesela %27 karbonhidrat içeriyor, Fitmin For Life yavru kedi maması ise tahılsız değil de düşük tahıllı olmasına rağmen daha az karbonhidrat içeriyor %22 civarı bir karbonhidrat oranı var. Ayrıca et içeriğinin yüksek olması da bunda etkili. Bozita'nın yavru kedi maması %34 protein %20 yağ içerirken Fitmin For Life yavru kedi maması %38 protein %22 yağ içeriyor. Ben Petlebi'den almıştım, absürt bir fiyat artışı olmadığı sürece şuanki Petlebi fiyatlarını kıyaslarsak Bozita'dan daha uyguna geliyor. Fiyat olarak daha uyguna geldiğini görürsek Bozita'ya alternatif olabilecek güzel bir mama gibi duruyor. Yavru kedi mamasının içeriğini paylaşayım.

Fitmin For Life Kitten:

Et (kurutulmuş tavuk eti %40, taze tavuk eti %20, hidrolize tavuk proteini %3,8), pirinç, kümes hayvanı yağı, yulaf, pancar lifi, maya, bezelye, somon yağı %1,5, tavuk yumurtası, peynir altı suyu tozu, elma posası, inaktif Saccharomyces cerevisiae mayası (beta-glukanlar) %0,7, keten tohumu, potasyum klorür, hindiba kökü, yucca %0,01.

Ham protein %38, ham yağ %22, ham lif %2, ham kül %6,8, kalsiyum %1,3, fosfor %0,9, sodyum %0,38, magnezyum %0,09.

Kediliyiz

Yavruyken de hills in yavru mamasını kullandik, şimdi de buyudugu icin yetişkin mamasını kullanıyoruz. Petlebi den alıyorum
. Memnunum. Doktoru da onaylıyor.

ventricosa

Kedim zaten 7 buçuk aylık şu anda 4 aydır kullanıyorum yaklaşık çok memnunum, iyi değil diyenlerin yetkin olduklarını düşünmüyorum çünkü piyasadaki en kaliteli mamalardan biri veterinerime de sormuştum siz de danışabilirsiniz. Ya da kendiniz içeriğini okuyabilirsiniz içindeki her şey kediler için sağlıklı sadece doyurucu ve protein oranı yüksek bir mama gramajlı vermek gerekiyor bu yüzden biraz bile yeseler doyuyorlar. Kendim de diyetisyenim içeriğini beğendiğim mamalardan bir tanesi acana

z-senem

@Poki
Ben mama araştırması yaparken yorumlarda ND mamanın aşırı lezzetli olduğunu ama çok da fazla sayıda kedide ishale sebep olduğunu okumuştum.
İshal bu kadar uzun sürdüyse ben mama değişimi yapardım.
Tabii veteriner hekiminiz sizi daha iyi yönlendirir ama fikir olarak paylaşmak istedim.

Poki

@z-senem yorumlarımdan birinde yazmıştım zaten 1 aydır biz RC Gastro ve Hill's gastro mama kullanıyoruz fakat öyle tamamen düzelme gibi bir durumumuz hala olmadı, 3 ay boyunca kullanın diyorlar gastro mamayı.

@kediliyiz hillsin içinde zararlı maddeler ve hatta gdo bile var

@poncimin bakalım memnun kalırız umarım . Memnun kalmazsam exclusion markasını denemeyi düşünüyorum

@ventricosa acana güzel marka evet ama gereksiz pahalı :(