Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Zynpkck

Şuan iki gecedir çılgınlar gibi ağlıyan miyavlıyan bi kediye sahibim geçen haftada art arda yerde 4 kere yuvarlanmıştı acaba kedim kızgınlığa girmiş olabilirmi girdiyse kaç gün sürer ne kadar arayla olur

20 CEVAP

Heiter

Canı yanmıyor merak etmeyin. Sadece dürtüsel olarak çiftleşmek istiyor.

Bilgeylmz

Haç aylık kediniz? Büyük ihtimalle kızgınlik döneminde. Yaklaşık 6 -7 gün sürer kediden kediye değişebiliyor. 1 ay arayla giriyorlar diye biliyorun ama yanlış olabilir. Bende bu soruyu merak ediyorum

aysegunerr

Kızgınlıkta büyük ihtimalle. Bir kediminki 3gün diğerinin 7gün sürmüştü. Bazen 2 hafta arayla tekrarlayabiliyor kist vs varsa.

goknur

Ortalama 10 gun suruyor. Bu surecte bazi kediler asiri ilgi beklerken bazilarida hic ilgi istemez. Deneyin kediniz hangisini seviyorsa onu yapin. Ayrica karanlikta kalirsa susucaktir. Ama sizi gordugunde yine basliyacaktir. Yattiginiz odanin kapisini ona kapatin. 2 disi kedim var ve her ay kizginliga giriyorlardi. Biri girince digeride gaza gelip giriyordu kizginliga neyse artik kisiriz. Fakat dedigim gibi yapilabilir

Derdedermanim

kısırlaştırmazsanız sakinleşmez sakinleşse bile bir süre sonra tekrar başlar.Beklemenize gerek yok.

Zynpkck

9-10 aylık

Zynpkck

Zaten 1 yaşına girince kısırlastıracaktım ama böyle olursa beklemem herhalde acaba canı filan yanıyomu yoksa sadece bi dürtümü

Zynpkck

Peki bu minik canavarı sakinleştirecek bi sey varmı

Derdedermanim

saçmalık!

Derdedermanim

bu hormonal bir olay sadece mekanik olarak hallollaz bu konuda yazılan bir yığın sapıkça saçmalık var ifade etmeye utanıyorum!

Zynpkck

İnternette bi video gördüm kuyruğun yan kısmına bastırıyo ve kızgınlığı bitiyo dogrulu payı varmıdır bu şeyin

Merhaba dişi kedim yok ama erkek annesiyim :) Benim kedim erkek olduğu için iz bırakıyordu bütün yataklara işiyordu. Belirli yerlere koku bırakıyordu. Üzülüyordum günah mı hayvanın doğasıyla oynar mıyım canı yanar mı diye.Hatta çiftleştirmek için kedi getirdik ama istemedi hırladı hepsine. Böyle devam edince Veterinerle görüşmüştük her kedide kızgınlık dönemi değişirmiş. Çok küçükken yapılmaz ama bu alışkanlık haline gelebilir (iz bırakma)7 Aylık olduğunda yapılabileceğini söylemişti.Ve sadece mart ayında kediler kızgınlığa girmezmiş. Bizde yaptırdık ve rahatladı gerçekten. Zaten hiçbir şey hissetmiyor anestezinin etkisinde oluyor o günün akşamı almıştık biz. Güveli,sakin onu yormayacak odada dinlenmesi gerekiyor.Biraz zor süreç dikkat edilmesi gerekiyor 1 hafta özellikle.Bende sizin gibi rahatlatacak birşey sordum ama veterinerler onları çokta tavsiye etmiyor. Seçeceğiniz veterinerde önemli.Şuan gayet mutlu oyun oynuyor ordan oraya atlıyor hiçbir sorun yaşamadık :)

Derdedermanim

şuan ne yapabilirsiniz; veterinerler hormon iğnesi yapıyorlar o yatıştırıyor ama çok bir hafta 10 gün sonra yine başlıyor üstelik bu iğne çok önerilmeyen bir şey ben bir kere yaptırmıştım.Bu bir içgüdü sadece çoğalmak maksadı bunun dışında bir şey yok içeriğinde nasıl söylesem bilemedim onlar çifleşirken tek maksatları üremek başka bir şey değil anlaşılıyor mu?

Derdedermanim

dişi kedilerin ameliyatı maliyetli biraz sisinkide dişi tahminimce yuvarlanıyor falan deyince heryere sürünür kuyrukkısmı yukardadır.Şaşırtıcı bazı dişi kediler daha sakin atlatıyorlar mesela benim iran kedilerim var sesleri falan çıkmıyor ama siyam kedim ortalığı ayağa kaldırıyordu.Kısırlaştırmassanız evden kaçar...

Erkeğe göre daha zor diyorlar. karnında dikiş oluyor diye biliyorum dişi kedisi olan arkadaşlarım var . yalamasın yara çabuk iyileşsin diye boyunluk takıyorlar zaten. Ve kediniz anesteziden uyandığın da kendine gelmesi gerekir. Eve geldiğinde biraz mama verilir su verilir tabi içmek isterse içmek ve yemek istemezse zorlamayın. Yedikten sonra kusarsa da korkmayın :) Bende çok tedirgindim ve internetten cok okudum. Hatta odamın bütün her yerini kartonla kapattım atlamasın dikişleri zorlamasın diye gece yerde onla beraber uyudum :) http://www.kedi9.com/kedilerde-kisirlastirma-sonrasi-bakim/ bu linkten nelere dikkat edilmesi gerektiğini çok güzel anlatmış. Okumanızı tavsiye ederim