Kedimi Kisirlastrma Sonrası Kaybettim

Puffy2021

Kedim kisirlastrma öncesi bağışıklıgi havanin durumundan dolayı düşük çıktığı söylenerek beş gün bağışıklık güçlendirici oldu sonra gerçekten baya yükseldi bağışıklıgi besgunun ardından kisirlastrma operasyonu oldu ama operasyon sonrası yeni yeni ayılmaya baslamiisken eve yollandı evde kendisine gelsin diye aslında veteriner güvendigimiz biri ticari amaçlar guttugunu düşünmüyorum çünkü iki kedim var para konusunda da bize yardımcı oldu zamanında. Her neyse eve getirdik zor nefes aldığını fark edip direkt tekrar götürdük aradan on dk geçti ameliyattan çıkalı adamda şaşırdı operasyon kötü geçmemiş ama birden oksijen verdiler kalp atımı yavaş değildi solunumu yoktu birden kalbi durdu geri getirdiler entube ettiler ama öldü ilk kez bu kadar kısa sürede ölen bir hastası olmuş otopsi yapardım sizinle dostane muhabbetim olmasa dedi biz istemedik aldık gömdük. Kedim hakkında detaylı bilgi vereyim dişi kedi 2600 Gr kilosu vardı beyaz renk sagirdi. Kızgınlıkta değildi ama açtığında iki tane patolojik anormallik görmüş yumurtası aşırı küçükmüş birde rahim çok az kanliymis yani kızgınlık belirtisi gosteriyomus ama paralel olarak yumurta büyümesi gerekiyor kızgınlıkta iken küçükmüş. Yani çok üzgünüm günlerdir kendime gelemiyorum ciğerlere pıhtı atmis olabilir deniyo . Narkozu kaldıramadı büyük ihtimalle sizce ne olabilir cinsi irandi bu arada ama yüzü çok basık olan cinsten değildi. Bu zamana kadar da hiç hasta olmadı 3 yaşındaydı

17 CEVAP

AlbayFatmanur

Öncelikle başınız sağolsun. Çok üzüldüm ama.. 3kg nin altındaki bir kediye kesinlikle kısırlaştırma yapılmaz diye bas bas bağırıyor veterinerler. 100 gr dahi eksik olsa yapılmamalı deniyor. Neden yaptı veterineriniz. Hemen hemen her veteriner aynı kanıda. Ayrıca, bağışıklığı da düşükmüş. 5 gün tedavi yeterli gelmez değerler normale dönse bile beklemek gerekirdi. Ama en önemli etken kilo.
İşte bu yüzden illa da her canlı kısırlaştırılacak diye bir şey yok. Kimi kaldıramıyor işte.

ssedef28

yazık kediye bk yoluna gitmiş resmen. siz bilmeyebilirsiniz 3 kg altına kısırlaştırma yapılmayacağını ama veterineriniz bilmek zorunda ayrıca cins bir kediye sadece hemogram bakılmaz bütün değerlerine bakılır. 3 yaşındaki bir kedinin de 2,5 kilo olması çok sağlıksız 3 senedir vitaminlerle vs. hiç kilo aldırmaya bağışıklığını yükseltmeye çalışmadınız mı. tamamen veteriner ihmali başka birşey değil

blue_hpood

kediniz uzun süre sağlıklı beslenmeyle desteklenip kilo aldırılmalıydı, ardından da tam teşekküllü bir taramadan geçmeli ve gaz anestezi ile ameliyata alınmalıydı. çok sık kızgınlığa girdiği için hemen aldılar demişsiniz ama üç yaşına kadar beklenmesi zaten hata, o kadar beklendiyse birkaç ay daha beklenebilirdi. çok üzüldüm, yapacak bir şey yok maalesef..

Puffy2021

Kedilerimi aşırı önemsiyorum ve çok titiz davranıyorum her konuda. Devamlı araştırma yapan biriyim . Kedimi sonradan sahiplendim aldığım kişi sağır olduğunu ve varsa sağlık sorunu hiç birseyini bize soylemedi. Biz aşılarını aksatmadik iyi mamalarla besledik. Ve ara ara bağışıklık güçlendirici de verdim ve ek takviye ile destekledim ama kilo almadı gaz anestezi verildi zaten. Ama normalde gaz anestezi ciğer kapasitesini tamamen bitirdiği için her zaman iyi bir yol olarak görünmüyor buarada . Ben bunları sordum öncesinde çıktıktan sonra da gözüne damla damlattiniz mi diye bile sordum. Her detayı düşünen biriyim ama kilo konusu aklıma gelmedi. Chat gptye sordum kilodan ziyade sağlık durumunun önemli olduğu yazıyor . Yaz dönemlerinde kediler çok sık kizginliga giriyolar zaten. Bizde kızgınlığı bittikten bir süre sonra yaptırmak istedik çünkü aşırı derece de yoruluyor ve bitkin düşüyordu herzaman onun iyiliğini istedik tabii ki

Puffy2021

Dişi kediler zaten çok kilo almıyorlar diye biliyorum ben . Büyük ihtimalle ırkına özgü bir problem oluşmuş olabilir. Biyokimya ve kalp bakılsın istemistim ama gerek görülmedi

Puffy2021

Veterinere zaten kızdık baya neler çektik biz biliyoruz ve aşırı zor bir durum evladımı kaybetmiş gibi hissediyorum ama elimizden hiç birşey gelmiyor

SevimliCadi

Başınız sağolsun. Belediyede kısırlaştırdığım kediler genelde 3 kg civarı oluyor, en kötü de 2,5 kg olması isteniyor. Yoksa anesteziyi kaldıramıyorlar ki bunlar sokak kedisi, cins değiller. Hastalıklara yatkınlığı, vs. pek olmadığından, altta yatan bir hastalığı yoksa, masada kalan kedi de çok nadir oluyor. Sizin kediniz cins bir kedi ve bağışıklığı da düşükmüş. Veterinerinizin her şeye bakması gerekirdi diye düşünüyorum ben de. Belki kedinizin semptom göstermeyen bir başka hastalığı vardı. Belki de anesteziyi kaldıramadı...

Puffy2021

Alla alla keşke bu bilgiyi bilseydim kiloda aldırmaya çalıştık. Ama hep sabit kiloda kaldı

AlbayFatmanur

Bu bilgiyi internette de aratarak bulabilirdiniz aslında.. bağışıklık+düşük kilo.. büyük etken.

Puffy2021

Kedi nişanlımla ikimizin kedisi ve kediye o bakıyordu ben acele etmemesi gerektiğini söyledim ama maalesef sürekli kizginliga giriyor yoruluyor acı çekiyor ve her yere isedigi için kisirlastrma da faydalı olduğu için yaptırdı. Ben zaten ona biyokimya kalp herseyine baktır dedim ama veterinerin yinede bilmesi gereken şeyler bunlar sadece hemogram bakıldı. Çünkü internet bilgi kirliliği ile dolu şuan baktım mesela 2500 gram ve üstü olabilir yazıyor

Puffy2021

Bende saglikciyim bilinçli biriyim zaten bağışıklık yükselince yapıldı yinede beklensin diye söyledim ama tekrar baştan iğne olması gerekebilir diye beklemedik. Önce arkadaşımın kedisi oldu baktım ki sağlam çıktı güvendim

Puffy2021

Onada aynı şekilde bağışıklık iğnesi vuruldu öncesinde

aslihan_e

Başınız sağolsun. Yetişkin bir kedi için kediniz aşırı zayıfmış. Şimdi tekrar evdeki çok minyon tipli dişi kedimi tarttım ki şu sıralar çok zayıfladı, 3.85 geldi, hadi karnı tok desek 3,5 gelir. Bağışıklığı düşük kediye 5 günde hadi yükseldi deyip operasyon yapmaları da ilginç. Kediler bağışıklıkla ilgili sorun yaşadığında ne kadar düzelme olsa da birkaç hafta tam olarak kendilerine gelemiyorlar. Ben sokak kedilerini götürüp belediyede yaptırıyorum onlar bile "Erken gelip almayın, biraz ayılsın, bakalım iyi mi diye" diyorlar. Göndermeden önce de veteriner konuşuyor kedilerle, uyan bakalım bak annen geldi almaya, iyi misin falan diyor, iyice inceliyor halini tavrını, en az yarım saat de öyle kontrol ediyor kediyi, artık gitseydik diyorum içimden. Sabah operasyon yapılıyor, öğleden sonra 3'te alabilirsiniz, erken gelmeyin iyice ayılsın kontrol edelim diyorlar. Kendi kedilerimi yakında kısırlaştırmadım ama özel veterinerimiz zaten hemen göndermiyordu. Sizinki çok apar topar yollanmış, aşı yapıldığında bile 20 dakika bekleyin denir bir reaksiyon oluşma ihtimaline karşı. Gerçi hemen yollamasalar bile gerçekten çok zayıfmış. Biraz ihmal var gibi ama ben kaderciyim, bazen de zaten gelecek olan ölüme ihmallerin aracı olduğunu düşünüyorum. Böyle düşününce insan daha huzurlu olur. Allah sabır versin, çok zor.

aslihan_e

Yani bir de İran kedisi gibi risk altındaki bir cinse sadece hemogram mı bakıldı, inanamıyorum.

Venusss33

Çok üzüldüm başınız sağolsun bu durumu yaşamaktan korktuğum icin kedimin 3 kilo olmasını beklemiştim keşke bekleseydiniz 😔