Balıklı Kuru Mama Yavru Kedi İçin Marka Öneri Acil

Karame0424

Merhaba yavru kedi için kullandığınız ve memnun kaldığınız balıklı mama markası önerir misiniz???

44 CEVAP

Karame0424

Bozita kitten mama içeriği;

Tavuk %29 (Kurutulmuş Tavuk %25, Tavuk Suyu %4)
Kurutulmuş Patates
Kemik Yağı %13
Bezelye Nişastası
Somon (Taze Hazırlanmış)
Kurutulmuş Sığır Proteini %7
Kurutulmuş Domuz Proteini %4
Kurutulmuş Pancar Lifi
Mineraller
Lignoselüloz
Hindiba İnulini (FOS %0,63)
Mannan Oligosakkaritler (MOS %0,2)
Maya (ß-1,3 / 1,6-Glukanlar %0,1)
Doğal İçerikler
Analiz Raporu

Protein %34
Yağ İçeriği %20
Ham Kül (Mineraller) %7 (Kalsiyum %1,3, Fosfor %1,1, Magnezyum %0,09)
Omega-6 %1,9
Omega-3 %0,3
Nem %9
Metabolize Edilebilir Enerji 1686kJ/100gr
Besin Katkı Maddeleri

Vitamin A 8,6 mg/kg
Vitamin D 0,045 mg/kg
Vitamin E 650 mg/kg
L-Karnitin 50 mg/kg
Taurin 2000 mg/kg
DL-Metionin 20000 mg/kg
Bakır (Bakır (II) Sülfat, Pentahidrat) 10 mg/kg
Manganez (Manganez (II) Oksit) 7 mg/kg
Çinko (Çinko Sülfat, Monohidrat) 70 mg/kg
İyot (Kalsiyum İyot, Anhidroz) 0,5 mg/kg
Selenyum (Selenyum Mayası) 0,2 mg/kg

Karame0424

Fitmin for life içeriği;

Hidrolize tavuk proteini %3,8
Pirinç
Kümes Hayvanı Yağı
Buğday
Yulaf
Pancar Lifi
Maya
Bezelye
Somon Yağı %1,5
Tavuk Yumurtası
Peynir Altı Suyu
Elma Posası
İnaktif Maya Saccharomyces Cerevisiae (Beta-Glukanlar) %0,7
Keten Tohumu
Potasyum Klorür
Hindiba Kökü
Avize Ağacı %0,01
Analiz Raporu

Protein %8
Ham Sıvı ve Katı Yağlar
Ham lif %2
Ham kül %6,8
Kalsiyum %1,3
Fosfor %0,9
Sodyum %0,38
Magnezyum %0,09
Besin Katkı Maddeleri

Ham Demir 209 mg (demir şelat ve amino asitler n-hidrat ile desteklenmiştir)
Bakır 21 mg (bakır şelat ve amino asitler n-hidrat ile desteklenmiştir)
Manganez 48 mg (mangan şelat ve amino asitler n-hidrat ile desteklenmiştir)
Çinko 153 mg (çinko şelat ve amino asit n-hidrat)
Selenyum 0,51 mg (Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060 tarafından üretilen organik bir selenyum formu ile desteklenmiş)
İyot 2,4 mg (susuz kalsiyum iyodat ile desteklenmiş)
Provitaminler ve benzer etkiye sahip tanımlanmış kimyasal maddeler
A Vitamini 20750 IU
D3 Vitamini 1300 IU
E Vitamini (RRR-alfa-tokoferol) 550 mg
B1 Vitamini 12.5 mg
B2 Vitamini 28 mg
B6 Vitamini 13 mg
B12 Vitamini 100 mg
C Vitamini 121.5 mg
Niasinamid 119 mg
Kalsiyum Pantotenat 61 mg
Folik asit 4.5 mg
Biotin 2.2 mg
Kolin Klorür 2880 mg
Taurin 2000 mg
Amino asitler
Metiyonin (DL-metionin ile desteklenmiş) 7280 mg
AB Onaylı Antioksidanlar

Karame0424

Optimeal yavru kedi maması İçeriği

Kurutulmuş Tavuk Eti Proteini %30 (En Az)
Pirinç
Mısır Proteini
Tavuk Yağı
Mısır
Kemiksiz Tavuk Eti %5
Hidrolize Hayvan Proteini %3,5
Arpa
Mineraller
Pancar Küspesi
Keten Tohumu %1,73
Bira Mayası
Somon Yağı
Yumurta Tozu
Kızılcık %0,2
Hodan Yağı
Beta Glukanlar (1,3/1,6) %0,01
Actigen® (Prebiyotik - Mannanoligosakkaritler Kaynağı) %0,04
Kadife Çiçeği (Lutein Kaynağı) %0,04
Dulavratotu Kökü
Hatmi Kökü
Papatya Çiçeği %0,03
Isırgan Otu %0,03
Kekik %0,015
Analiz Raporu

Ham Protein %40
Ham Yağ %18
Ham Kül %6,5
Ham Lif %1,5
Nem %5,5
Kalsiyum %1,1
Fosfor %0,98
Potasyum %0,083
Omega 3 Yağ Asitleri 5,6 gr/kg
Omega 6 Yağ Asitleri 33 gr/kg
Besin Katkı Maddeleri

Vitamin A 18000 IU/kg
Vitamin D3 900 IU/kg
Vitamin E 720 mg/kg
Vitamin C 240 mg/kg
Vitamin B6 7,2 mg/kg
Biyotin 0,095 mg/kg
Taurin 2520 mg/kg
Demir 35 mg/kg
İyot 2,5 mg/kg
Bakır 8,2 mg/kg
Manganez 38 mg/kg
Çinko 148 mg/kg
Selenyum 0,09 µg/kg
Dl-Metiyonin (Aminoasit) 1000 mg/kg
Antioksidan Doğal Yağlar 300 mg/kg
Tokoferol Yün Ekstresi 500 mg/kg
Metabolojik Enerji 1753,84 kj/419,19 kcal

Karame0424

Fitmin Purity Kitten Tavuk ve Ciğerli Tahılsız Yavru Kedi Maması içeriği

Ham protein% 38, ham yağlar ve% 22 yağlar, ham lif% 2, ham kül% 7.1, kalsiyum% 1.2, fosfor% 0.9, sodyum% 0.4

  • hayvansal kaynaklı proteinlerin% 86'sı

  • Tahılsız formül

  • Otlar Canlılık kompleksi

  • Taze et teknolojisi

Et (% 24 kurutulmuş tavuk,% 20 taze tavuk,% 19 taze domuz karaciğeri,% 8 kurutulmuş ördek,% 5.6 kurutulmuş balık - morina, conger ve sardalya,% 1.7 kurutulmuş domuz eti ve sığır eti), tavuk yağı, patates, yeşil bezelye, tavuk yumurtası, pancar posası, elmalar, kurutulmuş Saccharomyces cerevisiae inaktif maya, bira mayası, peynir altı suyu, keten tohumu, soğuk preslenmiş Norveç somon yağı, bitkisel kompleks (ısırgan otu yaprakları, karahindiba yaprakları, papatya çiçeği% 0.17, limon otu, ıhlamur çiçeği), mineraller, hindiba kökü, goji meyvesi% 0.2, zencefil kökü% 0.1, yucca shidigera.

İz elementlerin bileşikleri: demir 205 mg (demir ve n-hidrat amino asitlerin şelatı ile desteklenir), bakır 21 mg (bakır ve n-hidrat amino asitlerin şelatı ile desteklenir), manganez 43 mg (manganez ve n'nin şelatı ile desteklenir) -hidrat amino asitleri, çinko 154 mg (çinko ve n-hidrat amino asitlerin şelatı ile desteklenmiştir), selenyum 0.5 mg (Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060 tarafından üretilen organik bir selenyum formu ile desteklenmiştir), iyot 2.7 mg (ilaveli) kalsiyum iyodür susuz); Vitaminler, pro-vitaminler ve kimyasal olarak iyi tanımlanmış etkiye benzer etkiye sahip maddeler: vit. 23,100 i.u., vit. D3 1600 i.u., vit. E (RRR-alfa-tokoferol) 260 mg, vit. B1 13.5 mg, vit. B2 30 mg, vit. B6 15.5 mg, vit. B12 128 ug, vit. C 225 mg, niasinamid 130 mg, kalsiyum pantotenat 46 mg, folik asit 5 mg, biotin 1.1 mg, kolin klorür 2,530 mg, taurin 1,320 mg; duyusal katkı maddeleri: biberiye özü 100 mg; amino asitler: DL-metiyonin 7,845 mg, antioksidanlar, koruyucular.

Karame0424

Fitmin Purity Kitten Tavuk ve Ciğerli Tahılsız Yavru Kedi Maması içeriği

Ham protein% 38, ham yağlar ve% 22 yağlar, ham lif% 2, ham kül% 7.1, kalsiyum% 1.2, fosfor% 0.9, sodyum% 0.4

  • hayvansal kaynaklı proteinlerin% 86'sı

  • Tahılsız formül

  • Otlar Canlılık kompleksi

  • Taze et teknolojisi

Et (% 24 kurutulmuş tavuk,% 20 taze tavuk,% 19 taze domuz karaciğeri,% 8 kurutulmuş ördek,% 5.6 kurutulmuş balık - morina, conger ve sardalya,% 1.7 kurutulmuş domuz eti ve sığır eti), tavuk yağı, patates, yeşil bezelye, tavuk yumurtası, pancar posası, elmalar, kurutulmuş Saccharomyces cerevisiae inaktif maya, bira mayası, peynir altı suyu, keten tohumu, soğuk preslenmiş Norveç somon yağı, bitkisel kompleks (ısırgan otu yaprakları, karahindiba yaprakları, papatya çiçeği% 0.17, limon otu, ıhlamur çiçeği), mineraller, hindiba kökü, goji meyvesi% 0.2, zencefil kökü% 0.1, yucca shidigera.

İz elementlerin bileşikleri: demir 205 mg (demir ve n-hidrat amino asitlerin şelatı ile desteklenir), bakır 21 mg (bakır ve n-hidrat amino asitlerin şelatı ile desteklenir), manganez 43 mg (manganez ve n'nin şelatı ile desteklenir) -hidrat amino asitleri, çinko 154 mg (çinko ve n-hidrat amino asitlerin şelatı ile desteklenmiştir), selenyum 0.5 mg (Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060 tarafından üretilen organik bir selenyum formu ile desteklenmiştir), iyot 2.7 mg (ilaveli) kalsiyum iyodür susuz); Vitaminler, pro-vitaminler ve kimyasal olarak iyi tanımlanmış etkiye benzer etkiye sahip maddeler: vit. 23,100 i.u., vit. D3 1600 i.u., vit. E (RRR-alfa-tokoferol) 260 mg, vit. B1 13.5 mg, vit. B2 30 mg, vit. B6 15.5 mg, vit. B12 128 ug, vit. C 225 mg, niasinamid 130 mg, kalsiyum pantotenat 46 mg, folik asit 5 mg, biotin 1.1 mg, kolin klorür 2,530 mg, taurin 1,320 mg; duyusal katkı maddeleri: biberiye özü 100 mg; amino asitler: DL-metiyonin 7,845 mg, antioksidanlar, koruyucular.

Karame0424

Fitmin Purity Kitten Tavuk ve Ciğerli Tahılsız Yavru Kedi Maması içeriği

Ham protein% 38, ham yağlar ve% 22 yağlar, ham lif% 2, ham kül% 7.1, kalsiyum% 1.2, fosfor% 0.9, sodyum% 0.4

  • hayvansal kaynaklı proteinlerin% 86'sı

  • Tahılsız formül

  • Otlar Canlılık kompleksi

  • Taze et teknolojisi

Et (% 24 kurutulmuş tavuk,% 20 taze tavuk,% 19 taze domuz karaciğeri,% 8 kurutulmuş ördek,% 5.6 kurutulmuş balık - morina, conger ve sardalya,% 1.7 kurutulmuş domuz eti ve sığır eti), tavuk yağı, patates, yeşil bezelye, tavuk yumurtası, pancar posası, elmalar, kurutulmuş Saccharomyces cerevisiae inaktif maya, bira mayası, peynir altı suyu, keten tohumu, soğuk preslenmiş Norveç somon yağı, bitkisel kompleks (ısırgan otu yaprakları, karahindiba yaprakları, papatya çiçeği% 0.17, limon otu, ıhlamur çiçeği), mineraller, hindiba kökü, goji meyvesi% 0.2, zencefil kökü% 0.1, yucca shidigera.

İz elementlerin bileşikleri: demir 205 mg (demir ve n-hidrat amino asitlerin şelatı ile desteklenir), bakır 21 mg (bakır ve n-hidrat amino asitlerin şelatı ile desteklenir), manganez 43 mg (manganez ve n'nin şelatı ile desteklenir) -hidrat amino asitleri, çinko 154 mg (çinko ve n-hidrat amino asitlerin şelatı ile desteklenmiştir), selenyum 0.5 mg (Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060 tarafından üretilen organik bir selenyum formu ile desteklenmiştir), iyot 2.7 mg (ilaveli) kalsiyum iyodür susuz); Vitaminler, pro-vitaminler ve kimyasal olarak iyi tanımlanmış etkiye benzer etkiye sahip maddeler: vit. 23,100 i.u., vit. D3 1600 i.u., vit. E (RRR-alfa-tokoferol) 260 mg, vit. B1 13.5 mg, vit. B2 30 mg, vit. B6 15.5 mg, vit. B12 128 ug, vit. C 225 mg, niasinamid 130 mg, kalsiyum pantotenat 46 mg, folik asit 5 mg, biotin 1.1 mg, kolin klorür 2,530 mg, taurin 1,320 mg; duyusal katkı maddeleri: biberiye özü 100 mg; amino asitler: DL-metiyonin 7,845 mg, antioksidanlar, koruyucular.

Karame0424

Kararsız kaldığım mamaların içeriğini attım . Hangisi daha iyi sizce?.

ozanesk

Fitmin Purity daha iyi duruyor, diğer mamalar da kötü değil. Bütçenize uyan ve aklınıza yatan bir mamadan küçük paket alıp deneyin. İçeriği iyi olup kediye iyi gelmeyen mamalarda olabiliyor, deneme yanılma yöntemiyle bulacaksınız.

Karame0424

Kararsız kaldığım mamaları kullanan var mı yavru kedime mama siparişi vereceğim o yüzden 🙏🙏

Poncimin

@Karame0424

Kümes hayvanları (tavuk, hindi, ördek, bıldırcın vb. hayvan türleri) protein kalitesi açısından daha önde geliyor. Cat Food Db gibi bazı mama inceleme sitelerinde de sadece balık içeren ve balık dışında başka hiçbir et kaynağı içermeyen mamalar içerik kalitesi puanlamasında hep bir adım daha geride oluyor. Mesela bu sitede Acana'nın Wild Prairie ve Grassland gibi çoğunluğu karasal hayvanlardan elde edilen mamaları içerikte 4 yıldız alırken tamamen balık ve deniz ürünü içeren Pacifica maması 3 yıldız alıyor. Sebebi ise sitelerinde de yazdıklarına göre balık bazlı proteinlerin tavuk, hindi, ördek veya dana eti gibi diğer kara bazlı protein kaynaklarıyla karşılaştırıldığında protein kalitesinin eşit olmadığı belirtiliyor. Yavru kedilerin gelişimi için yüksek protein kalitesi gerektiğinden kümes hayvanları ve kümes hayvanlarının en çok tercih edileni tavuk, yavru kedi mamalarında genellikle en çok kullanılan et kaynağı oluyor. Ayrıca bir başka nokta da sindirim açısından baktığımızda tavuk, hindi gibi kümes hayvanları ve kuzu gibi karasal hayvanlar çok daha kolay sindirilir. Henüz sindirimi gelişmemiş yavru kedi için yine baktığımızda kümes hayvanları daha iyi bir tercih olarak öne çıkıyor. Üreticiler de bunun farkında olduğu için piyasadaki çoğu yavru kedi mamalarının içeriği tavuklu ya da diğer kümes hayvanları ağırlıklı üretiliyor. Mesela Hills Ton Balıklı yavru kedi maması var, adında yazana göre ton balıklı ve pakette de ton balığı resimleri var. İçeriğine bakıyoruz tavuk ve hindi unu birinci sırada geliyor, ton balığı oranı sadece %5. Tamamen balıklı mama bulmak zor. Brit Care'in yeni çıkardığı somonlu kitten maması var onda ana et kaynağı somon ama yağ kaynağı olarak kümes hayvanları kullanılmış. Tamamen balık içerikli yavru kedi mamaları N&D Ocean, Acana Pacifica, Orijen Six Fish. Bu mamalarda yağ kaynağı da balıktan sağlanıyor. Seçenekler bu kadar kısıtlı olduğu için sadece balık içeren mama almaya çok takılmayın derim, kümes hayvanları daha iyi protein kaynaklarıdır. İçerikte ana et kaynağının balık olmasına gerek yok, belli oranda balık ürünleri kullanmaları yeterli oluyor ya da kediniz büyüyünce rotasyon şeklinde balıklı mamalar kullanabilirsiniz.

Karasız kaldığınız mamalara gelirsek yorum yapmadan önce şunu düzelteyim içeriklerine sanırım Petlebi'den baktığınız için Fitmin For Life mamanın içeriğini yanlış paylaşmışsınız. Bu mama serisi Türkiye'ye yeni geldiğinden içeriğini Türkçe'ye çevirirken eksik yazmışlar. Mamaların içeriklerine bakarken mutlaka üreticinin kendi resmi sitesinden bakın.

Fitmin For Life Kitten:

Et (kurutulmuş tavuk eti %40, taze tavuk eti %20, hidrolize tavuk proteini %3,8), pirinç, kümes hayvanı yağı, yulaf, pancar lifi, maya, bezelye, somon yağı %1,5, tavuk yumurtası, peynir altı suyu tozu, elma posası, inaktif Saccharomyces cerevisiae mayası (beta-glukanlar) %0,7, keten tohumu, potasyum klorür, hindiba kökü, yucca %0,01.

Ham protein %38, ham yağ %22, ham lif %2, ham kül %6,8, kalsiyum %1,3, fosfor %0,9, sodyum %0,38, magnezyum %0,09.

Fitmin Purity ile Fitmin For Life arasındaki fark, birinin tahılsız birinin düşük tahıllı olması. Purity serisi tahılsız olduğu için dolgu malzemesi olarak patates ve bezelye içeriyor. For Life serisi ise düşük tahıllı olduğu için ana dolgu malzemesi olarak pirinç ve yulaf içeriyor. (1) Alabilirseniz birinci sırada Fitmin Purity içerik kalitesi olarak çok daha iyidir, et kaynağı çeşitli tutulmuş aynı şekilde içeriği de gayet çeşitli. Purity, Fitmin'in üst kalite mama serisidir zaten içerik olarak bakarsak belli oluyor. Alabilirseniz ilk bu mamayı alın derim. (2) İkinci sıraya Fitmin For Life mamayı koyabilirim. Yakın zamanda içeriği yenilenip piyasaya sürülen bir mama serisidir. Purity serisi eskiden beri Türkiye'de olsa da For Life serisi henüz yeni geldi. Bozita ile yakın sayılırlar ama For Life Bozita'ya kıyasla analiz değerlerinde daha önde geliyor. Bozita %34 protein, %20 yağ içeriyor. Fitmin For Life %38 protein, %22 yağ içeriyor. Yavru kedi gelişimi için daha güzel değerler. İçeriği gayet yeterli, et oranı da güzel. (3) Bozita'ya gelirsek şu var ki Bozita içerik değişikliği yaptı, mamalarındaki kurutulmuş tavuk eti artık tavuk proteini oldu. Henüz Türkiye'ye içeriği değişmiş ürünleri geldi mi bilmiyorum, sitelerde de sizin paylaştığınız hala eski içerikleri yazıyor ama dediğim gibi içerik değişti ve içerik değişikliği kalitesini en azından bir tık düşürmüş oldu. Fiyatı da bir hayli yüksek kalıyor yani eski fiyat/performans oranı bence yok. Tercih edilebilir kötü değil kesinlikle çoğu mamadan da iyi ama diğer seçenekler varken Bozita'yı üçüncü sıraya koyarım. (4) Son olarak Optimeal ise dördüncü sırada gelir. Çünkü daha orta segment bir mama ve özellikle tahıl içerikli. Mısır, mısır proteini (gluten), arpa ve pirinç içeriyor. İçerik kalitesi diğerlerine göre daha düşük. Evet %40 protein gözüküyor ama tahıllı bir mama olduğu ve mısır proteini yani gluten içerdiği için bu protein değerinin çoğunluğu daha düşük kalite bitkisel proteinden karşılanıyor. İlla tahıllı mama kullanmak isteyenler için alternatif bir mama olabilir yine birçok mamaya kıyasla iyi yanları var ama paylaştığınız diğer mamalar varken Optimeal burada anca dördüncü sırada gelebilir.

Biraz uzun oldu, her konuya değinmeye çalıştım. Sonuca gelirsek dediğiniz mamaları bu şekilde sıralarım ama tabiki şunu bilmeniz lazım, her mama her kediye aynı etkiyi yapmıyor. İçerik kalitesi iyi olan bir mama kedinize her zaman iyi gelecek diye bir şey yok. Ben sıralamayı bu şekilde yaptım evet ama buna göre bu mamalardan kedinize en iyi geleni sizin deneyip görmeniz lazım.

Karame0424

@Poncimin bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim🙏🙏. Fitmin ve bozita markasını daha önce kullandınız mı?

Poncimin

@Karame0424

Bozita daha önce kullanmadım, Fitmin'in ise For Life serisini öncesinde denemek için almıştım şuanda hala kullanıyorum. Dediğim gibi alabilirseniz Purity serisi daha da iyidir bütçeniz yeterse ilk onu alın derim ama For Life serisi de kötü değil. Kedim mamanın tadını sevdi zaten çok seçici bir kedi değil çoğu mamayı yiyor. Genel olarak Fitmin'den memnun kaldım. Yani bir sorun yaşamadım ama sizin kediniz sever mi etkisi nasıl olur kesin net cevap veremem. Sizin alıp denemeniz ve etkisini gözlemlemeniz lazım. Kediniz tadını sevmezse ya da iyi gelmezse başka mama denersiniz.

Karame0424

@poncimin fitmin mamalarda dışkıları çok kötü kokuyormuş. Sizde aynı sorunu yaşadınız mı?

Poncimin

@Karame0424

Ben öyle bir sorunla karşılaşmadım. Öncesinde N&D, Acana, Orijen gibi mamalar kullandım belki o yüzden koku değişikliğini pek fark etmemiş de olabilirim. Çünkü kullandığım mamalar gibi yüksek et içeren mamalar illaki dışkıda bir miktar koku yapar. Dışkıda kötü koku yaptığını nereden okudunuz bilmiyorum ama o yorumu yazan kişi öncesinde et içeriği düşük tahıllı bir mama kullanmış olabilir. Tahıllı hayvansal içeriği düşük bir mamadan et içeriği yüksek bir mamaya geçince ister istemez tabiki bir miktar koku farkı olacaktır, bu da ilk defa üst segment mamaya geçen birinin dikkatini çekecektir. O sebeple bu yorum yazılmış olabilir. Önemli olan ishal ya da kabız yapmaması, ki ben kullandığım süre boyunca böyle bir sorunla karşılaşmadım. Dışkısı tam olması gerektiği gibi çıkıyor. Yine de başta dediğim sonuca çıkıyoruz her mama her kediye aynı etkiyi yapmıyor. Bir kediye iyi gelir bir diğerine gelmez yani biz bilemeyiz denemeniz lazım, alın deneyin memnun kalmazsanız bir dahaki sefere farklı mama denersiniz. Tabi yine de son karar sizin.

Karame0424

@poncimin haklısınız🙏. Fakat bozita kitten mamada omega 3 ve omega 6 var fitmin purity de yok. Kararsız kaldım😕. Mama seçimi zormuş gerçekten. Bozita kullanan ve memnun kalan var mı??