Balıklı Kuru Mama Yavru Kedi İçin Marka Öneri Acil

Karame0424

Merhaba yavru kedi için kullandığınız ve memnun kaldığınız balıklı mama markası önerir misiniz???

44 CEVAP

Poncimin

@Karame0424

Omega içermeyen bir mama olmaz bunu unutun. Ayrıca bilindiği gibi omega değeri sadece balık etinde yoktur. Tavuk etinde ya da herhangi bir et kaynağında, ya da herhangi bir hayvansal yağda bile omega bulunuyor. Hatta bunları geçtim kullandığımız zeytin yağı, ayçiçek yağı gibi bitkisel yağlarda bile bir miktar omega var. Haliyle böyle bir durumda et içeriği yüksek bir mamada hiç omega yok demek akıl işi değil. Ki baktığınızda et içeriği yüksek olmasının yanında Fitmin somon yağı da içeriyor. Bu da bilinen en iyi omega kaynaklarından biri. Omega yok demenizin sebebi analiz değerlerinde yazmamış olmaları. Bazı üreticiler bu değerleri paket üzerinde belirtmiyor. Baktığınızda yerli üretim mamaların çoğunda da kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi değerler yazmıyor. Şimdi bu mamalarda bu temel elementler hiç bulunmuyor mu diyeceğiz yani? Hayır, bulunuyor ama üretici belirtmiyor. Protein, yağ gibi değerleri belirtirken bunu belirtme zorunluluğu yok. Bazı üreticiler de bu yüzden paket üzerinde belirtmiyor. Daha öncesinde bir dönem Sanabelle mama da kullanmıştım. İçeriğinde omega değeri belirtilmiyordu. Mama hakkında soracağım başka bir soru vardı, direkt üreticisi olan Almanya merkezine mail yoluyla ulaşıp sorarken omega değerlerini de sordum. Hızlıca geri dönüş yaptılar ve isteğim üzerine omega değerlerini de paylaştılar. Yani üretici pakette belirtmiyor diye yok diyemezsiniz, kendilerine ulaşıp direkt üretim merkezine (Fitmin'in merkezi Çek Cumhuriyeti'nde) mail yoluyla yazarsanız geri dönüş yaparlar, bu değerleri size belirtirler. Mama seçimi çok zor değil, siz kafanızda çok fazla detaya giriyorsunuz. Bu kadar detaya girmenize, aklınızı allak bullak etmenize gerek yok.

Karame0424

@poncimin yavru kedim sağlıklı beslensin ve gelişsin diye çok marka araştırdım birini seçiçem artık🙏🙏

Karame0424

@poncimin bu arada exclusion markayı kullandınız mı??

Poncimin

@Karame0424

Hayır daha önce Exclusion kullanmadım ama diğer seçenekler varken çok tercih edeceğim bir mama olmazdı. Adı çok duyulmamış bir marka, çok geçmişe de sahip değil. Türkiye'ye geldiğinde influencerlarla anlaşarak reklamını yaptırdı, her yerde mamanın reklamları dönüyordu. Bu reklamları yüzünden baktığınızda yorum olarak fazla yorumu olabilir. Ama sonrasında ton balıklı kısır mamasında şikayetler olmuştu. Ondan sonra da reklamları kesildi zaten. Kullanan kedilerde idrar yolunda kristalleşme oluşmuştu. Firma da şikayetleri kabul etmiş ton balıklı mamalarında olması gerekenden daha fazla fosfor içeriği çıktığını belirtmişti. Sorunu belki çözmüşlerdir orasını bilemem ama yeni çıkmış, daha önce geçmişi çok olmayan bir mamada kısa zamanda böyle bir sorun çıkması bana göre güven sarsıcı. İçeriği de ortalama. Fitmin ve Bozita'da olduğu gibi taze et içermiyor eksi tarafı bu. Ayrıca ana yağ kaynağı olarak domuz yağı kullanmışlar. Bazı kişiler islami sebepler yüzünden domuz yağı tercih etmiyor ama ben işin o tarafında değilim, bir miktar domuz yağı kullanılabilir sorun etmem ama sadece ana yağ kaynağı olarak domuz yağı kullanmaları kötü. Diğer yağ kaynaklarına göre daha az besleyici, ucuz yollu bir yağ. Öncesinde yaptığım listeye koymak gerekirse Bozita ile Optimeal arasında bir yere koyarım, en azından Optimeal gibi tamamen tahıllı değil bu yüzden o aralıkta bir yere koyabilirim. (1) Fitmin Purity, (2) Fitmin For Life, (3) Bozita, (4) Exclusion, (5) Optimeal.

Beydac

Hills ton balıklı öneririm. Kullandığınızda tüylerindeki değişimi de fark edersiniz

Karame0424

@poncimin açıklama yazdığınız için teşekkür ederim. Exclusion markasında yorum sayısı çok olduğu için sormuştum. Şikayetlerini hiç duymamıştım. Taze et içeren marka var mı o halde.🙏

Poncimin

@Karame0424

Dedim zaten. Fitmin, Bozita bunlar taze et içeriyor güzel mamalar. Bunlarla aynı segment içerisinde Sanabelle ve Brit Care de taze et içeriyor. Daha da üst segmentte Nature's Variety, Acana ve Orijen taze et içeriyor. Şimdilik aklıma gelenler bunlar, bütçeniz hangisine yetiyorsa artık. Bence fiyatına göre şuanda Fitmin en iyilerden biri.

Karame0424

@poncimin fitmin daha iyi o zaman. Bozita eski içerik olsaydı alırdım ve tarihi geçmiş ürünleri gönderiyorlarmış yorumlarda okumuştum

Poncimin

@Karame0424

Yani dediğim gibi Fitmin bana göre daha iyi duruyor. Bozita konusunda da tarihi geçmiş ürün gönderiyorlar mı bilmiyorum ama zaten bu durum her mama için geçerli olabilir. Acana, Orijen ya da Fitmin alsanız da tarihi geçmiş ürün gelebilir, önemli olan sizin güvenilir satıcıdan almanız. Almadan önce mağazanın ve satıcının yorumlarını inceleyin, fiyat karşılaştırması yapın. Tren dy ol yada hep si bura da gibi sitelerden alacaksanız satıcıya sor bölümü var, oradan satıcıya mamanın son kullanma tarihini sorun. Bazı satıcılar elinde kalmış son kullanma tarihi yakın ya da sizin dediğiniz gibi son kullanma tarihi geçmiş ürün yollayabiliyorlar. Dikkat etmek lazım.

Karame0424

@poncimin haklısınız fitmin purity 10kg mama sipariş vereceğim umarım memnun kalırım. Yavru kedim büyük kedimin mamasını yemeye çalışıyor sürekli, yani yeni mamaya alışmasında sıkıntı yaşamam gibi,

Karame0424

@poncimin siz fitmin mamayı hangi siteden sipariş veriyorsunuz. Öğrenebilir miyim 🙏🙏

Poncimin

@Karame0424

Ben şuan Fitmin For Life serisini kullanıyorum, ilk denemek için almıştım çok araştırmadım Petlebi'den aldım. Petlebi zaten orijinal ürün satıyor, güvendiğim sık alışveriş yaptığım yerlerden biri. Ama şimdi baktım Purity serisi Petlebi'nin stoklarında bitmiş. Benim bildiğim Fitmin'i satan Pet im ce sitesi de var. Bu site de güvenilir diye biliyorum fakat çok alışveriş yapmadım. Baya eskiden bir iki kere alışveriş yapmıştım, o zamanlar sorun yaşamamıştım. Ama şuanki durumu nedir yalan olmasın tam bilmiyorum. Sitesine baktım almayı düşündüğünüz Fitmin Purity Kitten 10 kg maması stoklarında var. Petlebi'de olduğu gibi mamanın üstüne son kullanma tarihini de yazmışlar o açıdan güzel. 12/10/2025 şeklinde yazıyor yani doğruysa neredeyse 2026'ya kadar zamanı var, taze ürün. Fiyatı da güncel olarak 2599 TL. Siz nereden almayı düşünüyorsunuz ona göre dediğim siteye de bir bakarsınız.

Karame0424

@poncimin ********* da vardı o siteye bakarım artık.

Karame0424

T r e n d y o l *