Misafir Çocuğu Kedimi Rahat Bırakmıyor

Kedimia13

1 ay önce 3 aylık bir kedi sahiplendik. Çok akıllı çok oyuncu bir kedi. Ve kedimizin olduğunu öğrenen annemin arkadaşının çocukları o günden beri sürekli bizim eve gelmek istiyorlar ,normal oturmaya gelseler neyse yatıya kalmak istiyorlar. Başlarda gündüzleri bir kaç saatlik gelip gelip gördüler oynadılar kediyle. Benim asıl rahatsız olduğum şey o günlerde başladı ve hala da devam ediyor. Çocukların biri 10 yaşında diğeri 13 yaşında. Kediyle oynamaları açısından hiç bir sorunum yok ama kedi sürekli kucaklarında otursun kucaklarında uyusun istiyorlar . Kedi de hiç kucak kedisi değil, temas seviyor hatta temas bağımlısı diyebilirim ama hayvan kucak sevmiyor. Ben bunu ne anneme anlatabiliyorum ne bahsettiğim çocuklara. Kedi kendi halinde oynarken bir anda ayyy sen ne tatlı oynuyorsun deyip kucağına alıp kucaklarına oturturuyorlar veya hayvan uyurken oyyyy ben seni yerim deyip kucaklarına zorla yatırıyorlar. Ve işin en can sıkıcı tarafı hayvan kucaklarından inmek istediğinde onlardan uzaklaşmak istediğinde yoldan çevirip yine aynı hareketi yapıyorlar. Anlatıyorum o da bir canlı o da sıkılıyor hareketinin engellenmesinden hoşlanmıyor, belki tuvalete gidecek ,mama yiyecek, su içecek sen onu yapmasına bile izin vermiyorsun diyorum. Belki ihtiyaçlarını görüp gelip senin yanına yatacak hayvanı rahat bırak,sıkma hareketlerini engelleme istediğin kadar oyna diyorum. Tamam diyorlar 5 dk bile geçmeden yine aynısını yapıyorlar. Ben bunları kibar kibar açık ve net bir şekilde anlatırken annem de abartma istersen çocuk onlar istedikleri gibi oynasınlar karışma çocuklara vs diyor. Gözlerimle görüyorum hayvan artık saldırganlaşmaya başlıyor miyavlayışlarını iki oda öteden duyuyorum resmen beni rahat bırakın diye yalvarıyor ama yok bırakmıyorlar. Saldırganlaşıyor tıslıyorlar kaçıyor pati atmaya başlıyor,oyun istiyor sanıp daha çok yapmaya başlıyorlar. Ben onları uyardıkça kediyi kıskanıyormuşum gibi tepki veriyorlar ama alakası yok. ne yapmam lazım yardım edin.

19 CEVAP

sunnyv

İmkanınız varsa yanınızda götürün taşınma ya da yol stresi siz yokken o evde kalırsa yaşayacağı stresten daha az olur. Ben de yeğenlerimle benzer sorunlar yaşıyorum. Kucaklarına almıyorlar ama kedim istemediği halde dokunuyorlar uzaklaşsa da sürekli takip edip sevmek istiyorlar ve gürültüleri ve hızlı hareketleri kedimi korkutuyor. Uyardığımızda da sizin de dediğiniz gibi kediyi kıskanıyorum sanıyorlar. Sizin gözünüzün önünde bile uyarılarınızı ciddiye almayan çocuklar ya da anneniz siz yokken nasıl davranacaktır bunu düşünerek karar alın.

Çocukları da bir daha geldiklerinde bolca sevmenizi tavsiye ederim, zorla sarılın, kucağınıza alın gitmelerine izin vermeyin, yanaklarını sıkın, rahatsız olduklarını gördüğünüz şeyler yapın ve uyarsalar da devam edin, empati yapamayan insanlara en güzeli bu şekilde zorla yaptırmak.

Tuanaalsk

Vallahi ben bu sorunu çocuklara parazit damlası damlattım 2 gün dokunmak yasak çok kanserojen diyerek çözdüm ...
Yapma denmesinden anlamıyorlar cunku

Zeynepnur01

Ay okurken sinir krizi geçirdim resmen gel de anlat anlamak istemeyen insanlara. Yazık günah konuşamıyor diye istediklerini yapabileceklerini zannediyorlar. Ben olsam evime almam o insanları

Kubragulll

Kedi bir canlı bir oyuncak değil ki istenildiği gibi oynansın. Ve biz bu canlarımıza maddi manevi emek harcıyoruz. Kimsenin çocuğunun oyuncağı yapamayız. Böyle olursa hayvanının huyu değişir kalıcı şekilde hırçın asabi uzak kalır sana bile ve büyüdükçe karakterlerinin oturduğunu düşünürsek bence bu duruma engel olmalısın. Çocuktur istediği gibi oynasın diye bir şey olamaz. Engel olmazsan bu hep böyle gider. Aynısı benim de başıma geldi Şanslının rahatsız olduğunu anladığım da ve ben de rahatsız olduğumda hem kendi ailemin hem de çocuğun ailesinin yanında herkesin içinde açık ve sert bir şekilde uyardım. Şanslıyı çocuğun elinden aldım çocuğa hayır dur ailen sana bir şey demiyor ya da bunu öğretmemiş olabilir ama Şanslı bir oyuncak değil o da senin gibi bir canlı onu rahatsız ediyorsun onunda bir canı var evet oyun oynayabilirsin sevebilirsin ama bunu Şanslı istediği zamanlarda yapabilirsin. Şimdi onu dokunmayacaksın dedim. Şanslıyı çocuktan uzak tuttum. Ki senin dediğin çocuklar 10 ve 13 yaş hiç küçük bir yaş değil en azından bir kedinin oyuncak olmayacağını anlayacak yaştalar. Benim uyardığım çocukta 8 yaşındaydı.

aslihan_e

Tabi ki götürün hayvanı, anneniz çocukların elinde oyuncak edecek onu. Siz bugün izin vermezseniz siz gidince gelip oynayacaklar. Tuvaletini düzenli temizlemezse yarın hayvan hastalanırsa onu da anlayamaz. Kakasından çişinden anlıyoruz çoğu rahatsızlıklarını.

Kedimia13

kusura bakmam estağfurullah , söylediklerinizde sonuna kadar haklısınız. bir çaresini bulup mutlaka yanımda götürmeye çalışacağım. çok teşekkür ederim

Irmaakk

Kediyi kesinlikle yanınızda götürmenizi tavsiye ediyorum, 3 saatlik yolda strese girse bile emin olun evde o çocuklarla birlikte kalırsa daha çok stres olacak. Bütün bakımınıda zaten siz üstleniyormuşsunuz bence yanınızda götürmelisiniz ki en çok da size alışmış, sizden ayrıldığında gireceği stresi söylemiyorum bile.

Alaskaa

İşte bu yüzden kediler çocuklardan nefret ediyor benim kedim bana gelmeden önce bu şekilde çocuklara maruz kalmış. Çocuk sesi duyduğu zaman hemen kulaklarını kısıp odaya kaçıyor gardolabın üstünde yeri var hemen oraya çıkıp oturuyor bende kapısını kapatıp uyuyor rahatsız etmek yok diyorum. İç dış parazit çözüm olabilir ama bir kaç gün idare eder bir kaç defa çocuklara pati atarsa yaklaşmazlar :D

ssedef28

kedinizin tuvaletin dışına yapmasının sebebi çocuklar yüzünden stres olduğu için olabilir benim kedim de eve misafir gelince tuvaletini kuma yapıyor ama üstünü bilerek kapatmıyor

sitedizayn

kim ne derse desin ben o çocukları eve almam, oyuncak değil ki bu canlı.
yani başka çözüm görünmüyor, çocuklarda belki küser tekrar gelmezler :)

IrmakKoc

Çocuklar geliceği zaman kediyi bulamayacakları bir yere saklayabilirsin benim kedimide misafir çocukları çok darlamisti ve kedi de bıkıp saklanmış bir yere bulduğumuzda cocuklara söylemedik ve kayboldu dedik onlarin yaşı daha küçüktü ama sen de deneyebilirsin belki işe yarayabilir

aslihan_e

Kusura bakmayın ama anneniz biraz sorumsuz bir insanmış. Sadece anneniz değil evcil hayvan sahiplenenlerin çoğu bu konuda sorumsuzdur. En azından aşılarını yaptırmaya götürüyormuş, ona şaşırdım. Benim annem kedileri hiç istemez ama kusma, dışarı yapma olursa o an ben temizleyemezsem temizliyor. Çocuklar aşırı oynadı diye belki kediye bir şey olmaz ama sonunda kendisini hiç savunamayan, sahibi ile diğer insanlar arasında ayrım yapmakta zorlanan bir kediye dönüşecek. Öğrenilmiş çaresizlik oluşacak kedide ya da tam tersi ileride en ufak hareketinizde sizi tırmalayan bir kedi olacak. Bazen de çocuklar çok uğraşırsa yavrular ishal olur, kakalarını altlarına yapabilirler. Bence kediyi götürün, anneniz de bir daha kedi sahiplenmesin. O kedi birkaç ay sonra gidip onun yatağına da kakasını yapabilir, kedi bakıyorsa kabul edecek. Kedilerin çoğu arada yapıyor öyle şeyler. Hastalandıklarında mutfağa bile kaka yapabiliyorlar. Belki yapmaz ama bir kere dışarı yaptı diye hemen götür demiş. İleride sizin başınıza atacak olursa kendi eğitmediğiniz kediyle siz de başa çıkamazsınız. Benim kedilerim beni hiç tırmalamaz ama başkasının büyüttüğü kedimin hiç sağı solu belli olmuyor. İletişim kurmakta da zorlanıyoruz. Kucakta, yanımda falan asla yatmaz. Benim hiç sıkmadan yetiştirdiğim kedilerden çok farklı. Taşırken kucağıma alınca da baygın gibi kalıp ağzımı yalamaya çalışıyor ama bunu hiç severek yapmıyor, bırak anlamında yapıyor, gözlerinden anlıyorsunuz, hayvanı ağızdan öpmeye mecbur bırakmışlar. Onun da çocuklu evde yetiştiğini düşünüyoruz, çocuk görünce oynamaya çalışıyor. Çocuk görmeden yetişen kediler çocuklardan çok korkar.

elif_f

KESİNLİKLE kedinizin arkasında durun elletmeyin bile! Evladınız olsa önlerine atıp paralatır mısınız? Küsen küser veteriner strese giriyormuş yeni insanlarla karşılaştırmayın dedi diyin onlar geldiğinde ayrı odaya koyun ve savaşın bırakmayın. O canı sizden başka koruyan olmaz, yok? Sakın oynatmayın! Sakın! Pişman olur vicdan azabı çekersiniz zavallıcığa yazık olur

ventricosa

Ben ailemden uzakta tek başıma yaşıyorum kedimi de kendi evime sahiplendim benim evime alışık ama tatillerde memleketime ailemin yanına gittiğimde kedimi de götürüyorum ne yolculukta problem yaşıyoruz ne de ailemin evinde. Ben de küçükken alıştırdım sizin kediniz de küçükmüş alışabilir sizin olduğunuz yeni bir eve. 2 evi varmış gibi alışabilir. Sadece tek tavsiyem kedinizi yanınızda götürecekseniz biraz erken gidin işiniz başlamadan hem alışsın oraya hem de onunla biraz vakit geçirin öyle öyle alışır. Çocuk konusunda da malesef bazıları öyle. Ben kendi evime böyle şımarık çocukları olanları kabul etmiyorum zaten ailemin evindeyken çocuklu aile geldiğinde kedimi onlar gidene kadar bir odada tutuyorum. Çünkü yetişkinler yapsa aynısını kedi tıslayınca tamam deyip bırakıyorlar ama çocuklar laftan anlamıyor hayvan tehdit olarak görecek kollarını falan ısıracak ya da tırmalayacak sonra benim kedim suçlu olacak yine😅

Kedimia13

fırsat bulup kaçtığı zamanlarda ise gözlerimin içine bakıyor bacaklarıma dolanıyor kurtar beni der gibi. başka odaya götür vs diyecek olanlara da şimdiden cevap vereyim çok meraklı en ufak bir ses duysa bile koşa koşa gidiyor. bizde kaldıkları gece son ses tv izliyorlardı çaktırmadan kendi odama getirdim tam uyuyacaktı ordan gelen sesleri merak edip uyuyamadı. o gün en son dayanamadım bende kendi odamda oturdum, yanlarında otursaydım ya kavga ederdim ya da o çocuklardan birini döverdim ama annem sen bu çocukları sevmiyorsun geldiklerinden beri yüzlerine bakmadın vs diye bir sürü laf söyledi. sevmek zorunda mıyım o ayrı konu tabi. bu kadar uzun yazmamdan anlayacağınız üzere bu konuda çok doluyum yardım edin lütfeeen 🥺