Kabız Kedim İçin Mama Değişimi

Beyzaakkc1

Merhaba 10 aylık blue point erkek kedim var ve son zamanlarda sürekli kabızlık yaşıyor yaz ayına girmeden böyle değildi yaş mama da yemek istemiyor defalarca kaliteli yaş mama aldım ama yemedi . Veterinere götürdüm probiyotik ve yoğurt önerdi onları da denedim geçici yöntem oluyor . Hilss ton balıklı mama kullanıyoruz veterinerim güzel mama değiştirme dedi ama ben değiştirmek istiyorum belli ki iyi gelmiyor . Mama önerisi yapabilecek olan var mı ben araştırdım N&D markalı mamanın çok iyi olduğunu söylüyorlar ama devamlı kullanımda organları yoruyormuş içeriği çok iyi olduğu için 1-2 ay kullanmak yeterliymiş . Şöyle düşünüyorum 1 yaşına girene kadar kullansam sıkıntı olur mu acaba ? ama kedime zarar vermek de istemiyorum yaşına girmesine 2 ay var 1,5 kiloluk mama alsam bağırsak sistemi rahatlatlar o süreçte somonlu bal kabaklı mamanın iyi geleceğini düşünüyorum . Yaşına girince sabit bir mamaya geçerim sizce doğru bir karar olur mu ? yaşına girdiğinde de kullanabileceğim kaliteli mama önerebilir misiniz . Önerilenleri veterinerimize de danışıcam karar vericem 🙏🏻

18 CEVAP

yumik

Brit carein sindirim için olanını deneyebilirsiniz

sitedizayn

kedinizin kıçına bir tekme vurun düzelir :) bu şakaydı asla böyle bir şey olamaz ama ben tahılsız acana ve orijen konusunda ısrarcıyım, karar size kalmış.

edadnmzr

Bu arada bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylemeyi unutmuşum. Ben kedimin kanına da baktırıyorum aralıklı şekilde. Bağışıklığı (wbc) bayağı yükseldi. Bir de almak isterseniz küçük boy deneyin daha sonra 12 kg şeklinde alın daha uyguna geliyor her mamada böyle gerçi fazla alınca kârlı oluyor

Canimyavrum

Hills balıklı bizede yaptı bebeklikten beri kullandık kısırı yaptı .ben 4 aydır natures variety somonlu kısıra geçtim düzeldi sindirim sistemi birde gimgat gastro macun kullanıyorum .

Kimyoncuk

Kabizlik ishal sorununuz varsa royal canin fibre response deneyin derim

sitedizayn

evet ND marka bende iyi olarak biliyorum ama benim kedilerime yaramadı, bütçenize uyarsa en iyisi acana orijendir.

Proplan kullaniyordum kedi konusunda tecrubesizim. Kedimin diskisi keci diskisi gibi tane taneydi ben de normal saniyordum ta ki acana alana kadar. Mama agir protein yuksek falan bunlar veteriner hikayeleri bence. Cunku proplan ve acananin protein miktari ayni. Acanaya gectikten sonra iki uc gunde bir keci diskisi gibi yapan kedim her gun ya da iki gunde bir defa butun seklinde diskilamaya basladi. Oranli verirseniz sorun olacagini sanmiyorum

CilekLily

Ben proplan mamayı kullanırken kedim iki günde Bir defa keçi kakası gibi çok sert kakalar yapıyordu ben bunun normal olduğunu düşündüm bir hafta sonunda kedim kanlı kabız şeklinde kaka yaptı ve ben de veterinere götürdüm. Veterineriz royal canim Gastro fibre mamayı önerdi. O mamayı verdim kedim gayet sağlıklı bir şekilde dışkı yapıyordu fakat o mama yetişkinlere yönelik bir mamaydı. Daha sonra iyice araştırdıktan ve buraya yaklaşık 50 soru sorduk acana mamaya geçtim. İlk olarak veterinerin verdiği Fibra mamayla karıştırarak verdim baktım kedimi izledim dışkıda herhangi bir problem yok daha az yemeye ama daha enerjik olmaya başladı. Çünkü acana Mamanın içeriğinde gerçekten çok kaliteli proteinler var. Bütçeniz yeter iki mamayı birden alıp karıştırabilirsiniz acana pacifica royal canin gastro fibre mamayı alabilirsiniz. Düzenli olarak malt vermeye devam edin.

CilekLily

Ben de su an sadece acana veriyorum mama olarak fibreden kabizlik aninda cok memnun kaldigim icin yedek olarak evde bulundurdum sadece aldigimi dogru duzgun vermedim bile 2 kilo mama yatiyor evde :) insallah hic kullanmaya gerek kalmaz. Kizimin tuyleri yumusacik enerjisi yerinde :)

Beyzaakkc1

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için :) çoğu kişi acanayı önermiş kedim 10 aylık ve iri yapısı var 4 buçuk kg çok küçük taneli mamaları yiyemiyor direkt yutuyor
Ben acana kitten tavuklu mamadan almayı düşünüyorum onun taneleri çok küçük mü yani hills kitten kullandıysanız eğer onu rahatlıkla yiyor taneleri onun gibiyse alacağım

sitedizayn

bugün petlebide bir kampanya gördüm royal canin sensible 400+400 gr tek paket fiyatına satılıyor bir kaç tane sipariş verdim benim kedilerimden sarman olan hassas sindirimli mamaya göre ya kusuyor ya yumuşak dışkı oluyor gibi sorunlar yani, rc sevmem ama işte bir umut sipariş verdim.
bence böyle bir fırsat varken deneyin, bu arada kediniz 4,5 kilo iri yapılıymış benim sarman 1 yaşına yakın 6kg ulaşmıştı neyseki 7 kg da durdu :)
şaka bir yana gerçekten royal canin içerik olarak beğenmesem de sensible çeşidini iyice inceledim hammaddeleri tek tek araştırdım öyle sipariş verdim. yeterki kedimin sindirim sistemi bir düzene girsin.

CilekLily

Acana kitten kucuk taneli mercimek gibi benim kiz cognemeden yutunca gaz sorunu yasadi o yuzden pasifika siparis verdim siz de pasifika verebilirsiniz taneleri daha buyuk.

Beyzaakkc1

Acana almaktan vazgeçtim ya taneleri gerçekten küçük
Bir kere o hatayı yaptım kabız diye mama değiştirmiştim yarı yarıya verdim ama ama mercimek tanesi kadar yapmışlar tabi garibim çiğnemeden direkt yutunca 1 hafta sonra oğlumun bağırsakları daha çok bozuldu düzgün sindiremedi heralde fena ishal oldu kusmaya başladı 3-4 gün hiçbişey yemedi şırıngayla sıvı mamayla besledim ilaç tedavisi gördü o yüzden mama taneleri önemli benim için .
O olaydan sonra tekrar Hillse geçtim mecbur çünkü en azından onu direkt yutmuyor ve tüyleri parlak sağlıklı görünüyor.
Son bir haftadır Mama değişiminde inanılmaz zorlanıyorum içerik iyi oluyo falan tane küçük ya da tane istediğim gibi içerik kötü :(
Üstte önerilerin bir mamayı sipariş ettim bakalım oğlum umarım sever ve iyi gelir yaa

Duygumaya

brit care sindirim sistemi için kullandıgınız mamanın taneleri sertmi? Kabızlık sorununu benim kedimde yasıyor bu aralar brit care sindirim sistem,ne gecmeyi düşünüyorum

Duygumaya

brit care sindirim sistemi için kullandıgınız mamanın taneleri sertmi? Kabızlık sorununu benim kedimde yasıyor bu aralar brit care sindirim sistem,ne gecmeyi düşünüyorum