Yavru Kedi Ve Muhabbet Kuşunu Alıştırma

buusracikk

Arkadaşlar 6 aydır biri dişi biri erkek muhabbet kuşlarım var. Erkek olan elimize geliyor ama canı isterse dişi olan asla kendine yaklaştırmıyor ne yaparsam yapayım alışamadı. Dışarı çıkarıyorum kendi hallerinde uçup perdelere konuyorlar bize hiç yaklaşmıyorlar. 5 gün önce de annesiz sokak kedisi buldum karnı çok açtı yiyecek verdim daha sonra 2 gün kapıda miyavladı bende dayanamayıp eve aldım. Kuşları fark etti ama ne olduğunu tam anlayamadı sanırım çünkü hem yaklaşmak istiyor hem korkuyor yine de ne olur ne olmaz diye kuşları ayrı tutuyorum kedinin ulaşamayacağı yerde. Evden çıkarken kuşları başka bir odaya alıp öyle çıkıyorum. Kuşları da ihmal etmiyorum ama bugünden beri dişi olan kuş çok hırçın davranıyor normalde de elimizi uzatınca gagalıyordu kaçıyordu bu sefer kafese dahi yaklaştırmıyor. Kediden kaynaklı olduğunu düşünüyorum ne yapacağımı bilemedim. Kuşları sahiplendirmek istemiyorum eve kedi geldi diye onlardan vazgeçmiş gibi olacak çünkü. Kediyi de tekrar sokağa bırakmak istiyorum daha yavru yapamaz eve de alıştı. Nasıl birbirlerine alıştırabilirim şimdilik yavru ama büyüyünce avlanma içgüdüsüyle zarar vermesinden korkuyorum. Hem kuş hem kedi besleyenler yardımcı olabilir mi?

7 CEVAP

AhsenAise

Evimizde Hint bülbülü ,japon balığı ve golden & tekir kırması 6 aylık bir kızımız var
Daha önce de misafir kedilerimiz oldu baliklar ve kuşlar hep vardı sorun yaşamadık
kapağı kolay açılmayan akvaryum ,ve tavana bir karış mesafede asılı kuş kafesi ile hepsi sorunsuz yaşıyor

Cankanac

Merhabalar dişi kuşunuzu elinizi hergün kafesin içine belirli aralıklarla koyarsanız daha kolay alıştırırsınız yada elinizle yem vermek de bir seçenek dal darı olabilir muhabbet kusları sever,kedi konusuna gelince kuşlarınız kediden sebep o tepkiyi veriyor kedi tam anlamasa da kuşlar tehlikenin farkında oluyor genelde şuan yavru olduğu için kesinlikle yan yana bırakmayın derim içgüdü sebebiyle malesef kötü yaralanmalar olabilir eğer sahiplendirmek istemiyorsanız kuşları,kedinin ulaşamayacağı yukarı bir yere koyabilirsiniz kediniz odada yokken dışarı çıkarırsınız uçmaları için.Kuşlarınızın kediye alışacaklarını sanmıyorum ben,daha küçük olsalardı belki alışırlardı ama yabani kuşlarda bu süreç daha zorlayıcı oluyor malesef kuşlar narin hayvanlar çok korkmaya da gelemiyorlar umarım en stressiz şekilde bir yol bulabilirsiniz

Cankanac

Yabani kuşların bazıları malesef hiç alışmıyor özellikle yaşı varsa kuşlarınız da zamanla kedinizin varlığına alışacak yeni olduğu için bu şekilde diye düşünüyorum.kediniz kuşların yanından ayrılmak istemeyecek genelde öyle oluyor kuşlarda, kedinin onlara ulaşamayacağını anlarsa daha rahatlarlar.kedi olunca bu işlem biraz daha zor oluyor ama keddilerini iyi hissetmeleri ve kanatları için bol bol uçurmayı unutmayın lütfen

buusracikk

kediyi de sokağa bırakmak istemiyorum. Klavye yanlış yazmış.

buusracikk

Bende şimdilik buzdolabının üzerine koyuyorum kafesi o kadar yükseğe atlayamadığı için. Büyüdüğünde tavana yakın mesafede bir yere asmayı bende düşündüm. Bu sefer de depresyona girebiliyormuş kuşlar. Ne yapacağımı bilmiyorum şuan. Sosyal medyada görüyorum kuş gidip kedinin kafasına konuyor kedi onunla oynuyor umarım bende başarırım öyle olmalarını

buusracikk

Her yolu denedim kuşlar için ama yok erkek kuş yine parmağıma geliyor ama dişi asla yaklaşmıyor bazen elimi kafesin içine uzatmak istediğimde gagalıyor kan çıkarıyor artık bir türlü alışmadı. Kedi geldikten sonra da kafese tıkmadım hiç söylediğiniz gibi kediyi başka odaya alıp kuşların kafesini açtım ama sanırım anladılar kedinin varlığını kafesin kapısında oturdular sadece dışarı çıkmadılar. Annesiz bir yavru kedi sahiplendim ama bu sefer de kuşlardan dolayı vicdanım rahat değil.

buusracikk

Kafesin kapısını açıyorum her akşam kediyi dışarı çıkarıp sanırım tedirginler sadece kafesin kapısında oturuyorlar henüz yeni belki alışırlar zamanla inşallah