Neden Kuru Mama?

rabiaesim

arkadaşlar bu sitenin soru cevap bölümünün zaten müdavimiyim. yeni bir soru ile karşınızdayım. kedim sutrivit tedavisi oldu yeni bir veterinerle ilerliyoruz artık kısırlaştırılmış mama ile karıştıralım dedi. benin kedim çocukluğundan beri et balık tavuk yiyen yaş mama yiyen bi hayvan. kuru mamayı sadece atıştırmalık olarak yerdi. ama. veterinerler sanki ağız birliği etmişçesine kuru mama yiyecek haftada 1 veya 2 kere yaş yiyebilir diyolar. aç kalacak alışacak yiyecek sabah bir fincan akşam bir fincanmış. benim kedim zaten yaklaşık 700 800 gr verdi şu süreçte. her gün struvit yaş mama yemesinde ne sakınca olabilir vet. ler sadece zararlı diyor ama ne zararı olabilir bunu anlamıyorum kuru mama yine yiyor zaten ama onu da istiyor

19 CEVAP

tengrist

Zararlı diyip kuru mama dayatmaya çalışacaklarına keşke sebebini açıklasalar veterinerlerin bu davranışları çok fazla bilgi kirliliğine sebep oluyor bence. Yaş mama konusuna gelirsek bazıları diş problemlerine sebep olacağını söylüyor ancak bunlara sebep olan şeyler yaş mama değil mamaların içerisindeki karbonhidrat ve şekerdir. aynı içerikler kuru mamada da diş problemlerine sebep olur, yaş mamalarda şeker oranı daha yüksek olduğu için süreci hızlandırır, eğer temiz içerikli bir yaş mama kullanırsanız problem olmaz et ürünleri tam tersine diş problemlerini ve diş taşı oluşumunu engeller. kediler su ihtiyacının çok yüksek bir bölümünü yediği yiyeceklerden karşılayan bir canlı, üstelik sizin kediniz böbrek hastası sanırım yaş mamaya daha fazla ihtiyacı var sadece tahılsız, jölesiz, jelsiz saçma sapan içerikli yaş mamalar değil et oranı yüksek temiz içerikli yaş mamaları tercih etmeniz lazım

not: yaş mama yumuşak olduğu için aşındırıcı özelliği yoktur, dişe ve diş etine yapışan bakterileri temizleyemez algısı var. bu çok yanlış, kuru mama kalıntıya sebep olmuyor mu? şeker içeren tüm mamalar bakteriye sebep olur. diş tartarlarının ve çürüklerin sebebi diyet dışı beslenme ve şekerdir, karbonhidrat da bir şeker türüdür ve vucuda girdiğinde şekerle aynı etkiyi gösterirler

tengrist

kullandığınız mamalarda et yok, bol miktarda şeker ve tahıl var hiçbir vet. sizi desteklemez bu mamalar konusunda. paşa'ya çok geçmiş olsun.

Zumrutt00

yabancı hayvan beslenme uzmanları en azından uzun araştırmam sonucu okuduklarım tam tersi yaş mama ağırlıklı hatta bazıları sadece yaş mamayı öneriyor. Kedilerin karbonhidratı sindirememesi kuru mamaların karbonhidrat oranının çok yüksek olması nem oranının düşük olması yaş mamaların ise nem oranının yüksek olması vs sebepler ile yaş mamayı öneriyorlar. bu konuda çok fazla farklı yorum var

sunnyv

Bazı yabancı veterinerler de kesinlikle kuru mama vermeyin diyorlar 🤷🏻‍♀️ Kuru mama yerine söylediğiniz gibi evde hazırlanmış et, balık ya da içeriği iyi yaş mamalar daha mantıklı. Havuç, tatlı patates gibi b6 vitamini içeren gıdalar da eklerseniz, öğünleri sulu olursa ve magnezyum takviyesi kullanırsanız bence struvite için daha iyi olur. Kuru mama kullanmamanın kanıtlanmış tek zararı dişlere oluyor. Onları da düzenli fırçalayarak sağlıklı tutabilirsiniz.

aslihan_e

Yabancı uzman veterinerler üriner mamaların karışık kullanılmasını önermiyor. Ne kullanırsanız kullanın biraz ondan biraz bundan vermek yerine tek bir marka ve çeşit ile ilerleyin. Geçiş döneminde karışık veriliyor olabilir ama çeşitli ürünler kullanıldığında ph seviyesi dengede tutulamıyormuş. Strüvit yediği haşlamadan olmuyordur büyük ihtimalle, sadece denk gelmiştir. Et haşlama idrarı belirli bir ph seviyesinde tutuyor ama balık riskli olabiliyor, tavuğu bilmiyorum. Veterinerler bazen sadece istedikleri mamayı satmaya çalışabiliyor. Bir şey söylüyorlarsa açıklamasını da yapsınlar ki bilmiyorlar ondan yapamıyorlar. Kuru mama verecekseniz onu kullanın sadece, yaş mama verecekseniz de sadece bir yaş mama seçip onu kullanın, kuruyu kullanmayın. Ben olsam yaş mama ile ilerlerim, kedime çerez niyetine bile kuru mama vermeye korkuyorum. Ayrıca yaş mama yiyorlar diye su içmelerini de desteklemeyi bırakmamız gerekiyormuş. Kediniz şuanlık reçeteli bir mama kullanıyorsa kullanması gereken süre sadece onunla devam edin, sadece yaş mama kullanacaksanız da o reçeteli mamayla aynı içeriğe sahip olmalı, benim bildiğim kadarıyla zaten hayat boyu reçeteli mamayla devam etmeleri zararlı, ondan sonra da ben olsam sadece yaş mamayla devam ederim.

sunnyv

Et yemeyecek diyen veteriner bunu neye dayanarak söylüyor?

Struvite kristallerini kontrol altında tutmak için yüksek protein, düşük karbonhidrat ve yeterli miktarda su içeren bir diyet öneriliyor. Et, tavuk, hindi ve balık gibi yüksek kaliteli protein kaynakları kullanmalısınız. Haşladıktan sonra çok az miktar tuz koyarak su tüketimini arttırabilirsini. Yeterli su tüketimi, idrarın seyreltilmesine ve kristallerin oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Ev yapımı yemeklerde su eklemek veya yaş mama kullanmak faydalıdır. Söylediğiniz gibi ülkemizde pek buna uygun yaş mama bulunmuyor ancak kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Vaktiniz olmadığı zamanlar için de N-D Quinoa Urinary, Hills Prescription Diet Urinary Care c/d, Proplan Veterinary Diets UR Urinary gibi az da olsa seçenek bulunuyor.

sitedizayn

kedilerin doğal beslenmesine bakarsak zaten kuru mama yemeleri çok saçma, kaliteli yaş mama vereyim et yesin diyorsanız reflex plus essential, nd ve acana iyidir, bütçenize uygun olmazsa felix de iş görür.

aslihan_e

Yüksek proteinin kedilerde strüvite etkisini inceleyen birçok deney çalışması var, mesela 15-20 kediyi alıp yüksek proteinli bir diyetle besliyorlar ve idrarın ph'ını düşürüp asidik hale getiriyor ve bu da struvit kristallerinin azalmasını sağlıyor. Yine de bazı veterinerler hâlâ yüksek proteinin strüvit kristaline neden olduğunu iddia ediyorlar, ne kadar haklılar bilemiyorum ama iddia ettiklerini kanıtlayan bir çalışma yok. Yüksek proteinli beslenmenin de kalsiyum oksalat taşı oluşturma riski var. Yüksek protein derken %35-%50 oranlarından bahsediliyor, yoksa bol et yedi diye veya mama bol et içeriyor diye yüksek protein almış olmaz. Etin ortalama %25'i protein oluyor.

AsumanAtilgan

En kaliteli mama orijen. Ve Acaba da iyi aynı firmanin zaten. Yaş mama schesir fakat sizin sorununuz için bu markalarda üretim var mı bilmiyorum. Geçmiş olsun

sunnyv

Struvite oluşum sebepleri ve beslenme konusunda uzman veteriner bulamıyorsanız iyi bir araştırmacı olmanızı önerebilirim. İnternet sayesinde yayınlanan makalelere, araştırmalara ve farklı veteriner görüşlerine erişimimiz oluyor. Türkçe kaynak ve araştırma yetersiz olduğundan İngilizce araştırmanızı, gerekiyorsa çeviriden faydalanmanızı tavsiye edebilirim.
Türkiyede veterinerler özellikle beslenme konusunda çok yanlış bilgi veriyorlar. Eğitim ile mi ilgili, ürün satmaları ile mi ilgili, kişisel gelişim eksikliği mi bilmiyorum. En iyi veteriner olarak gördüğüm eski veterinerimiz de bize saçma içerikli yaş mama öneriyordu ya da acananın protein miktarından dolayı kedime zararlı olduğunu ve yine saçma içerikli (gerçek et içermeyen) mamalara geçmemi öneriyordu. Nedense ülkemizde kedi mamalarında yüksek protein korkusu var. Gut hastası kedi duymadım. Proteinin kedilere zararını bu dandik mama satıcılarının çıkarttığına inanıyorum. Kronik böbrek rahatsızlığı yoksa fazla proteinin kedilere bir zararı yoktur.

Zumrutt00

Struvite kristal/taşının proteinin yüksekliği ile bir alakası olduğunu zannetmiyorum. Mineral oranı ile alakalı. strviute mamalarda sodyum oranı fosfor oranı ona göre belirleniyor. Kronik böbrek hastası kedilerde (2.derece ve üstü) ise protein oranı düşük bir mama ile beslenmesi gerekiyor. Zaten böbrek mamasının değerleri ile idrar yolları struvite mamalarının değerleri birbirinden farklı oluyor bu nedenle. Örneğin kalsiyum oksalat taşı için olan mama farklı struvite taşı için olandan

Zumrutt00

Rabia hanım bence veteriner yüksek protein sorun olur diyorsa onu dinlemelisiniz naçizane fikrim. Ama kuru mama nasıl iyi olabilir idrar yolu için onu bilemedim. :) Royal canin s/o yaş maması ile ilgili hep iyi yorumlar gördüm.

Zumrutt00

hillsin c/d si struvite 'e özel yaş mama değil. ve şunu belirtiyor eğer bir idrar asitleştirici kullanıyorsunuz bu mamayı kullanmayın. hillsin veteriner sayfasında ayrıntılı olarak mamaların hangi durumlarda kullanılması gerektiği yazıyor. hillsvet diye arandığında çıkıyor.

Zumrutt00

Haşlanmış tavuk çok güzel doğal hem de ama fosfor potasyum oranı epey yüksek protein oranı da keza. benim kedimde böbrek hastalığı var o yüzden beslenme değerlerine bakmam gerekiyor ev yemeği vereceksem. mesela göğüs için baktım şimdi 100gr da 310mg fosfor diyor:) epey fazla

rabiaesim

kedime her yolu denedim aslında. ne zaman haşlanmış tavuk et vs yese ki o da arada bir sutrivit taşı tekrar etti. en son dişileştirme ameliyatı oldu. neyse ki çok şükür böbrekleri temiz. o yüzden direkt ev maması türüne geçmeye cesaretim yok. en azından gunde bir öğün kaliteli içerikli bir yaş mama yemesini istedim ama hayır asla cevaplarını aldım. diş eti problemi evet var kronikleşti yıllardır var. kuru mamada zorlanıyor o yüzden reddediyor farkındayım. ama yine de yiyor bir miktar. royal canin s/o yaş mama, plesair üriner yaş mama ve vetlife sutrivit yaş mama dönüşümlü veriyorum. hepsini severek yiyor. bu konuda beni destekleyen bir veteriner de bulamadığım için içim hiç rahat değil