Kedi Hormon İğnesi Kullanan?

sudeeyldiz

kızgınlıkta diye kısırlaştıramadık o yüzden vet hormon iğnesi vurdu 6 ay kızana girmicek dedi yaptıran var mı

19 CEVAP

sunnyv

Keşke kızgınlığının kendiliğinden bitmesini bekleseydiniz. Bu iğneyi yapan veterinere kısırlaştırma konusunda güvenmezdim.

aslihan_e

Geçse ne olur geçmese ne olur hayvanın sağlığıyla oynadıktan sonra.

AlbayFatmanur

Veterinerinizi değiştirmenizi tavsiye ediyorum.. naçizane. Gittiğim veterinere üstüne para versem vurmaz bu iğneyi..

AhsenAise

Minicik hayvanların her halinden menfaat sağlamaya çalışan meslek etiginden yoksun veterinerlerden biri daha
Genel olarak veterinerlerden uzak durunuz,lakin her soruya bir islem onerenlerin yanından koşarak uzaklaşın

Yaptığınız çok kötü hormon iğneleri çok zararlı sakın bir daha o veterinere gitmeyin belli ki para için yaptılar bunu. Ben bu iğne yüzünden veterinere gitmek zorunda kalan kedi biliyorum kedinin durumu kötüydü hepsinde böyle mi olur bilmiyorum ama. Kedinize bir şey olursa başka veterinere gidin

sunnyv

Hormon iğnesi, kedilerde insülin direnci ve şeker hastalığı riskini arttırır. Karsinom ve diğer kanser risklerini arttırır. Obezite riskini arttırır. Kedilerde davranış değişikliği (agresif ve huysuzlaşma) görünebilir. Bu yan etkiler, hormon iğnesinin türüne, dozajına ve kedinin genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir ancak genel olarak olumsuz yan etkileri çok olduğu için iyi veterinerler tercih etmez.

aslihan_e

Çoğu veteriner kliniklerinde zararlı olduğu için hormon iğnesi kullanmadıklarını belirten açık gönderiler yayınlayıp zararlarını paylaşıyorlar. Kızgınlıktaki kedinin işemesi dünyanın sonu değil, kısır olmayan sağlıklı bir kedi yapabiliyor. Biz de bu yollardan geçtik. Misafir rahatsız oluyorsa evine gitsin, benim çocuğumdan önemli değil kimse. Hormon iğnesinin kediyi tüm hastalıklara açık hale getirdiğini, hormonlarını bozduğunu, beyne zarar verdiğini veterinerler söylüyor. Bir şey kediye zarar veriyorsa, ortalama ömrü 10 yıl civarı olan canlılardan bahsediyoruz tabi ki dikkatli olacağız. Dikkatli olduk diye abartmış mı oluyoruz? Çoğu veteriner kısırlaştırma iğnesi kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir yöntem değil diye belirtiyor. Onlar da parayı alıp yapmayı bilirdi. Siz üç veterinere danışmış olabilirsiniz, kesin onlar traş da yapıyordur, çoğu ticarethane olduğu için normal. Bakın kedilerde olabilecek yan etkileri yazmış yabancı kaynaklar:
Şiddetli uyuşukluk
kusma
ishal
Sallanma
çökme
Nöbet
artan içme ve artan idrara çıkma
Kişilikteki kalıcı değişiklikler
kilo kaybı
vajinal akıntı
Meme dokusu büyümesi
Meme Tümörleri
"Kronik viral enfeksiyonları olan kedilerde, bu ilaç viral hastalığın nüksetmesine neden olabilir." denmiş, gizliden viral hastalığı varsa şiddetleniyor. İğneyi yaptıysanız kan şekeri değişimlerini ve karaciğer enzimlerini takip edin diye uyarıyorlar.

cemremio

Etrafımdaki veterinerleri denemiş memnun kalmamış biri olarak,İyi bir veteriner bulucam diye kedimi kaybetme korkusundan geç kısırlaştırdım, defalarca kızgınlık durumunu yaşadık, kedinin o hallerini bilen yaşayan biri olarak önce araştırdım, sonra bu yöntemin ne kadar zararlı olduğunu öğrendim, tercih etmedim. Bu süreçte kedim ile daha fazla ilgilendim, gönül rahatlığıyla teslim edebileceğim bir hekimi bulur bulmaz da operasyonu yaptırdım. Sizde bu vesile ile en azından bu iğnenin zararını öğrendiniz, arkadaşlara katılıyorum ben olsam bu hekime bir daha asla teslim etmezdim dostumu

aslihan_e

Siz zaten yaptırmışsınız, bizim amacımız sorularda araştıran olursa onları uyarmak. Ayrıca kızgınlıktaki dişi kediler de gayet erkek kediler gibi sağa sola püskürterek bile işiyor, sokak kedilerinin çoğunda gördüm. Kısırlaştırma kaçınılmaz bir gereklilik, riskleri var ama kısır olmayan kediyi hem evde tutamayız sorun çıkardığı için hem de çiftleşmediği için sağlığı bozulmaya başlar. Çiftleştirmek de riskli olduğu için mecburen yaptırıyoruz ve kediyi kısırlaştırmak hormon iğnelerindeki gibi iç organları kötü yönde etkilemiyor. Faydaları olan bir işlem. Siz yaptırmışsınız, bilmiyordunuz olabilir ama o kadar çok insan kısırlaştırmadan kaçmak için bu iğneleri merak ediyor ki, herkes kolayın peşine düşüyor, kimseyi bir şey olmaz yaptırın diyerek yanıltmamalıyız, her kedinin bünyesi bir değil.

aslihan_e

Ben zaten sizin için değil "Yaptırdıktan sonra kızgınlığı geçti mi" diye soran arkadaş için dedim geçse ne olur geçmese ne olur, yaptırmayın manasında. Çok fazla kişi bu sitede kısırlaştırmasam iğne yaptırsam olur mu diye soruyor.

Lubbetlayn

İgneyi yaptıktan sonra kızgınlığı geçti mi acaba en cok onu merak ediyorum işe yarıyor mu?

sudeeyldiz

@mini2019 gercekten oyle dişi olmasına rağmen işemeye başladı ve evdeki misafirlerin yataklarına işedi kısırlaştırma amacıyla götürdüm ve veteriner bu şekilde daha çok strese girdiğini söyleyerek iğneyi vurdu birkaç veterinerle daha görüştüm yorumlar üstüne ve abarttıkları kadar bir şey olmadığını hiçbir kedinin 1 doz aşıdan kanser tümör olmayacağını söyledi sanırım milletçe abartmayı seviyoruz teşekkür ederim

Abartmayla alakası yok iyi bir araştırma zaten doğrusunu gösteriyor

sudeeyldiz

@aslihan_e evet zaten ben ne olduğunu bilsem yaptırmazdım gittiğim zaman öğrendim ve güvenerek yaptırdım demek istediğim 1 kereden bu söylediğiniz şeyler olmuyormuş bunu zaten düşünenler kalıcı çözüm olarak düşünmemeli ben de kısırlaştırıcam 2. kez kızgınlığa girdi ilkinde de 2 3 gün sürmüştü o yüzden kısırlaştırmamıştım bunu savunmuyorum ben zaten biraz panikli biriyim yorumları okudukça uykularım kaçtı ve gerildim sanki bunları illa yaşamak zorunda ve başına gelecekmiş gibi umarım bir şey olmaz

sudeeyldiz

@mini2019 evet zaten savunmuyorum nolduğunu bilsem asla yaptırmazdım ben psikolojisinin bozulduğunu düsünüerek götürdüm cunku daha önce isemedi ama gidip misafirlerin yatagina isedi işemesi sorun degil cunku zaten yaramaz bi kedi alıştım devamlılığında kediye ciddi zararlar veriyomuş kendi veterinerimi yine aradım bugün ve detaylı anlatmasını istedim yaptıracak olanlar da kısırlaştırsınlar bilmeden bir şey yaptırmasınlar 1 kereden sorun olmayacagini soyledi tabi ki yine kısırlaştırıcam