Kedimin Diyaframı Yırtılmış, Ölme İhtimali Çok Yüksek

aslihan_e

Kedim dün nefes almada zorluk yaşamaya başladı, veterinere gittik, diyafram zarı yırtılmış bağırsakları üste kadar çıkmış. Yarın ameliyat olacak. Veteriner 10 kediden ikisi ancak hayatta kalıyor dedi. Tecrübesi olan var mı? Lütfen fikir belirtin mahvoldum. Veteriner ölür gözüyle bakıyor.

42 CEVAP

sunnyv

Çok geçmiş olsun. Bir gelişme mevcut mu? Ameliyat sürüyor mu?

edadnmzr

Bir gelişme var mı ?

sitedizayn

anladım yeni olmamış, biz dua edebiliriz elimizden başka ne gelir, kurtulur inşallah yavrucuk

buusracikk

Çok çok üzüldüm başınız sağolsun. Ne denir bilmiyorum ama daha fazla acı çekmeden Allah aldı yanına en azından bunu düşünerek rahatlatın kendinizi. Cennette buluşursunuz inşallah koşturarak karşılar sizi. Allah sabır versin diğer yavrularınızın tüyleri kadar ömürleri olsun inşallah

sunnyv

Çok üzgünüm. Bu zor dönemde size sabır ve başsağlığı diliyorum. Hayatımızda bu kadar özel bir yer tutan dostların kaybı gerçekten çok zor. Evdeki diğer canlarınız umarım sağlıklı ve uzun bir ömür sürerler.

AhsenAise

Başınız sağolsun, üzüntünüzü hafifletsin Rabbim
Lütfen başka bir hekimle daha görüşün
Röntgeni okuyup dalak yırtılması teşhisi koyup , kedicik masada kalınca fip demesi açıkçası pek mantıklı değil
Evdekilerin selameti için vefat eden kedinizin tüm tetkik çıktılarını başka bir hekimle paylaşın
Aklımın almadığı diğer nokta beşeri tıp da da olduğu gibi benzer semptomlar farklı hastalıklara ait olabiliyor
Test vs yapmış mi ki fip dedi rahmetliye
Gerçekten ben mantıklı bulamadım ,belki de benim evhamim ama garip bir durum yaşadığınız

Zumrutt00

Başınız sağolsun çok üzüldüm

Zumrutt00

fip ile ilgili belirtisi var mıydı hiç kedinizin? gizli fip i ilk defa duydum

Başınız sağ olsun Allah sabırlık versin çok üzücü ve zor bir durum yokluğunu hiç bir minik dolduramaz gececek zamanla çok üzüldüm ömrü o kadarmış siz elinizden gelenin en iyisini yaptınız içiniz rahat olsun

BusraO

Kediniz için çok üzgünüm , maalesef bende acı bir şekilde tecrübe ettim. Bizde hekim hatası da vardı. Gözlerimin önünde ağzı dili morarak can cekiserek klinikte öldü. Allah kimseye yaşatmasın kaybetmek çok zorken bu şekilde olduğunu görmek daha beterdi.
Fib bulaşıcı değil ,içiniz rahat olsun. Evde 3 kedim var biri fib oldu çok şükür atlattı. bu konuda bilgisiz çok hekim var. 3 tane fibli kedi tedavi ettirdim. Biri evdeki diğer ikisi sokak kedisiydi. Artık fib ölümcül bir hastalık değil. Zor ama uygun fiyatlı ulaşılabilir ilaçlar var. GS tek seçenek değil.

z-senem

Çok üzüldüm, başınız sağolsun 😔

z-senem

😭😭😭
Şu anda cennette koşup oynuyordur Allah'ın izniyle.
Veteriner yok, aşı yok, sınırsız yaş mama bile olabilir.
Eğer siz de cennete gitmeye hak kazanırsanız belki de kapıda sizi karşılayacak, size eski günlerdeki gibi sarılacak.🥹

Mini2019

başınız sağolsun. Üzülün ve ağlayın sonuna dek ama bunu sağlığınızı bozacak seviyeye getirmemenizi dilerim. sabırlar, kalan yavrulara sağlıklı ömürler diliyorum

SevimliCadi

Başınız sağolsun. Çok üzüldüm. Kaybettiğim her kedinin ölümünden ders çıkararak bu üzüntüyle başa çıkıyorum ben. Yoksa, şimdiye kadar kafayı yerdim herhalde...

Geçen sene sokağımda baktığım bir yavruyu diyafram yırtığından kaybetmiştim. Ya yüksekten düşme ya da araba çarpması sonucu olabilir denmişti. Bu şiddette bir travmanın ev ortamında gerçekleşmesi zor geldi bana. Kedinizin diyaframında doğuştan bir anormallik olabilir belki... Fip de bayağı ciddi semptomlar gösteren bir hastalık. Bu şekilde gizlice seyredeni ilk defa duydum.

Demem o ki, kendinizi suçlamayın. Kediler zaten hastalıklarını saklamaya eğilimli canlılar. Kediniz neredeyse hiç semptom göstermemiş, gösterdikleri de daha mantıklı başka nedenlere bağlanabilecek durumdaymış. Ben de kedimi, Bihterimi aniden kaybettim. Hiçbir semptomu yoktu, olanları da başka nedenlerle açıklayabiliyorduk. Aylarca son günlerimizi gözden geçirip neleri fark edemediğimi irdeleyip durdum. Sonunda zor da olsa suçun bende olmadığını, hatta ortada bir suç olmadığını kabullendim. Diğer kedilerimden ve sokağımda baktığım onlarca candan güç alıyorum. Hepsi şu anda sağlıklı, karnı tok, halinden memnunsa kaybettiğim her bir yavrunun bana kattıkları sayesindedir.

Tekrardan başınız sağolsun. Diğer kedilerinizin sağlıklı, uzun ömürleri olur umarım.

aslihan_e

Çok sağ olun. Ben de doğuştan olabileceğini düşünüyorum, erken dönemde belli olur doğuştan olanlar diyorlar ama belki de olmadı. Allah'a hep ölüm senden ama ben gözümün önünde acı çekmelerine dayanamıyorum diye yalvardım, belki de bu sefer Allah bu yavrumu gözümün önünde fazla sürünmeden narkozluyken almıştır, bu bana Allah'ın bir lütfu diye düşünmeye başladım. Daha önce fipten kedilerimi kaybettim ama götürüyordum sadece ishali oluyordu, başka veteriner hemen fipe yormayalım deyip hemogram bakıyordu, bakteriyel enfeksiyon var deyip serum takıp antibiyotik yapıyordu, serumdan sonra daha kötü oluyorlardı, sonra da fip olabilir diyorlardı ama kediye bir şey yapamadan fenalaşıp ertesi güne komple felç gelip sonraki gün ölüyordu. İnsanlar illa her fip semptomu olacak diye düşünüyor. Kedimde hızlı nefes sorunu çıkmıştı işte, fipli kedilerin çoğunda oluyormuş, yorumlarda çok gördüm, daha nasıl bir belirti arayabiliriz ki. Bu diyafram yırtılması olduysa bile birden durduk yere oluşup da bu duruma geldiğimizi düşünmüyorum. Kedim bence fip yüzünden nefes alamıyordu, ben veterinere ısrarla söyledim, diğer kedilerim Korona geçirdi, en son bu çocuğum belirti verdi fip olabilir diye, "Viral enfeksiyonla alakası yok diyaframda sorun" dedi ısrarla. Şok oldum, aklım almıyor dedim, hatta tartışacaktık neredeyse, ben ısrarla enfeksiyon kaptı dedim, fip tedavisi olsun diye götürdüm ben oraya çocuğu, kapsül falan alırım dedim, röntgeni bana gösterdiklerinde bağırsakları yukarıda görünce kabul ettim, en tepeye çıkmıştı. Ameliyat sırasında açınca evet diyafram zarı yırtılmış ama fip organları bitirmiş dedi. Neden kendisini haksız çıkarsın ki. Bana ameliyat kesin yaşatır dese de ölse fipten öldü diye yalan söylüyor derdim. Organlar bittikten sonra artık ne fip tedavisi kurtarırdı ne ameliyat. Ömrü bu kadarmış.
Kendimi suçlamıyorum çünkü hızlı nefes alıyor diye hemen veterinere koştum, ciğer enfeksiyonudur deyip antibiyotik yapacağı zaman röntgen istedim. Boş yere antibiyotik verip süründürmedim çocuğu. Ameliyata girmese bile o şekilde yaşayamayacağı belliydi zaten, ameliyattan önce o kadar zor nefes alır olmuştu ki, acı çekiyordu, ölse bile kurtulacak diye düşündüm. Annem niye ölürse kurtulur diyorsun anlasa üzülecek dedi ama Kur'an'da peygamberimiz için bile o da bir ölümlü, onun gibi nice peygamberler gelip geçti diyor, ben ölümü yok olmak olarak görmüyorum ki. Ne veterinerde ne kendimde hata aramıyorum. Kur'an'da ne kadar kaçmaya çalışsak da vakti gelince öleceğimiz yere gideceğimiz belirtiliyor. Teşekkürler ederim desteğiniz için.