Yardim Edermisiniz?

kedicin

Demekki bu soruya geldiniz güzel :) Hemen görüpte okuyup da çıkanlardan olmayın lütfen yardımınıza ihtiyacım var. Biz evimize bir köpek almak istiyoruz ben cavailer king charles ablam ise golden almak istiyor.Evimiz bahçeli. Golden istemesinin nedeni sahibini çok sevmesi çok oynak ve enerjik olması ha bir de tüyleri çok olması. Tüysüz ve minik köpekleri hiç sevmiyor.
Ben ise tüm köpekleri istiyorum fakat her zaman ben köpek yatağı istemişimdir . Golden büyüyünce de malum içine sığamayacak.O yüzden cavailer king charles istiyorum. Asıl soruma gelecek olursak "Tüylü ve orta boylu , enerjik bir ırk söylermisiniz?" Öyle şivava gibi pekinez gibi terrier maltese gibi olmasın boyları :) Yazanların ilgisine teşekkür ediyorumm...

23 CEVAP

tiptirisko

cins hayvan meraklısı olmayın lütfen ve satın da almayın onlar eşya değildir.İnsan dostunu parayla satın almaz. Lütfen barınaklara ve yuva ilanlarına bakın

Yuva arayanlara bakmanızı öneririm.

Busenk

Merhaba :) Border Collie uzun tüylü sahibine aşık enerjik ve inanılmaz zeki..Yerinizde olsam Border Collie diye tuttururum :) Şayet bahçeli eviniz var çok uygun olacaktır. Ki Cavalier Kİng Charles küçük bir ırk tabii pek bir tatlı ama :) Sahip arayan canlara da bir göz atın derim..onlar bin kat sevgi dolu oluyor :)

kedicin

Teşekkürlerrr daha var ise bekliyorum:))

izzy

Bir cavaliere sahip olarak ırkı biraz anlatayım size
Siz yatakta yatsin diye cavalier aliyorsanuz ki saçma benim oğlum kışın brnim yatağımda yazın arada holde yatar yataginda 20dk yatmaz bile o seçer yatacagi yeri sadece bahcede bakacaksaniz kışın soğuğa dayanamaz ölür benim yorganimin altinda bile titrediğini bilirim göz kalca cikigi kalp ve diz sorunları sıkça görülür iyi bir veteriner hekim ile surekli iltibatta olmaniz gerekebilir dişi sürekli fircalanmali tuyleride öyle diger petlerle sosyaldir uysaldir obez olmaya cok meillidir istahi yerindedir zira midesine dokunacak bisey yerse kusar hassastır sahibine çok düşkündür kıskanır enerjik bir ırktır oyun oynamaya bayılır heran oyuna hazırdır iri kömür karası kocaman sana bakan gozleri vardir canını çıkarıp onu içine sokmak istersin kapiyi tiklamadan geldiğini hisseder ve seni karşılar o seni degil sen onu koruyacaksin sorumluluk alabilirsen sahiplen yada al terkedeceksen bu ırktan uzak dur hayata küsüp intihar etme eyilimi fazla ben arkadaşıma gittiğimde onu götürüyorum bırakacağım korkusu ile boynuma sarılıp tırnaklarını etime batırıyor titriyor var gerisini sen tahmin et

kedicin

Ya bir de border collienin boyu ne kadardir? Öyle golden kadar buyuk istemiyorum yatagi olsun yeter

endofbeauty

Cogu irklar enerjik. Ama ilk kopeginiz olucaksa burdaki ilan veren kisilerde bi sorusturun. Goldenler enerjig hep oynamakbisterler evet ama her irkinda da sakin bir karakter var. Sakin derken hic bisey yapmaz degil, ama iste sakin. Ilk kopeginizi cilgin olarak secerseniz belki zorlanirsiniz. Bakim benim bir pitbullum var. Onu almadan once de sakin mi filan sordum. Sakin kopek ile hem siz hem komsunuz rahat eder. Oyle orta boy irklari cok var. Ama once beraber aileniz ile bi dusunun. Irkin hastaligi olabilirse maddi gucumuz var mi uzun tuylu irklarin cogu acayip tuy dokuyor onunla yasayabilirmisiniz yada golden gibi her iki uc hafta tuylerini kesermisiniz tararmisiniz. Ondan sonra baskin irk mi istiyorsunuz yani pitbull, dobermann, rottweiler, bulldogg gibi, insanlarin hep kotu irk tehlikeli irk diyen irklardan mi yoksa klassik "aile kopekler" den mi. Her gün bi en az 1,5 saat onunla yuruse cikarmisiniz wc egitimi yoksa ona katlanirmisiniz zamaniniz var mi. Onun hepsini dusunmeniz gerek.

endofbeauty

Ben genel olarak baskin irk Seven biriyim. Ama Avustralya Çoban Köpeklere ba yi li yo rum. Cok guzeller. Ve cok akilli.

Busetargu

Bence golden almanızı tavsiye ederim nedeni ben arkadaşımla markete giderken karşımıza simsiyah bir köpek çıktı ondan sonra sokağa atılan bir erkek golden gelip diyer köpeye bir havladı siyah köpek kaçtı yani gölde ler tanıdık veya tanımadık her insana önem verir ve sever

dollfacepersian

Öncelikle iki ırkı sahiplenme isteme nedenleriniz mantıklı değil.
Her köpeğin farklı karakteri vardır. Goldenler arasında sahibine aşırı düşkün olmayan,oturaklı,enerjik olmayanları da vardır. Baskın karaktere sahip Goldenler de olabilir.
King charles ise türkiye de az bulunan bir ırk ki ücretsiz sahiplendirme sitelerinde çok nadir bulunurlar. Herhangi bir köpek yatakta yatmak istemeyebilir. Yatakta yatsın diye sahiplenmek istemeniz mantıksız olur.
Baskın ırk köpek sevmeniz bakabileceginiz anlamına gelmiyor. Baskın ırkı tecrübe sahibi olanlar bakabilir. İlk köpek olarak baskın ırk bakıp sorun yaşamamaniz çok düşük bir ihtimal. Tabi bakıp sorun yaşamayan vardır ama bu büyük ihtimalle köpeğin uyumlu bir karaktere sahip olmasından kaynaklidir.
İlk köpek sahipleneceklere uyumlu ırk olarak geçen golden retriever,labrador retriever,flat coat retriever ve çoğunlukla çok enerjik olan beagle öneriyor Kral köpek ailesi. Köpek sahiplenmeden önce lütfen Cesar Millan'nin kitaplarını ve Kral köpek ailesinin videolarini izleyin.

kedicin

Hayir efendim zaten sahiplenecegim parayla satin almayacagim yalnis anladiniz beni :( Hem tipe göre bakmiyorum ben

kedicin

@izzy
Dışarda bakmayacagim evin içinde olacak ve oyun oynamak icin disari cikaracagim acaba sorun olue mu

endofbeauty

Hem orta boylardalar

kedicin

@endofbeauty
Merhabalar evet onunla gün yürüyüşe cikarim her gun tararim karsilarim masrafini Yani sorunonlar olmasin her turlu yaparim onlari

Labrador çok enerjiktir. Fakat boyu golden kadar. Köpek seçiminizde iyi şanslar.