Uzun Yolculularda Kedimi Kafeste Nasıl Götürürüm?

suledogac

Arkadaşlar merhaba. Adanalıyım. Zonguldakta okuyorum ve zonguldak'a uçak yok malesef. 13 saatlik yolda kedimi kafeste nasıl götürebilirim. Kafese girince miyavlıyor. Günde 1 saat kafese koyuyorum eylüle kadar alışsın dıye. Acaba alışır mı ne yapabilirim? 2 Aylık şimdilik

16 CEVAP

felishuman

Biz geçende toplamda 4-5 saat süren bir yolculuk yaptık. Arada miyavladı, uçak seyahati yaptığımız için kalkışta telaşlandı ama genel olarak sakindi. 13 saat biraz fazla gelebilir. Kucakta duran bir kediyse kedi taşıma filesi alabilirsiniz ya da herhangi bir filenin kedinizin bacaklarının denk geleceği yerlerini kesebilirsiniz. Benimki kucağımda dursaydı uçak dışında böyle kucağımda taşıyacaktım onu. Her gün kafese koyuyorsanız alışabilir ama alışmama ihtimali de var kedi bu sonuçta ve kapalı alanlardan kesinlikle nefret ediyorlar. Bir diğer çözüm de uyku saatinin denk geldiği saate bilet alıp o uyurken seyahat etmek. Kolay gelsin şimdiden..

Miividakyla

Bence zonguldağa en yakın havaalanı olan yere gidip oradan otobüs ile geçin çünkü otobüslerde iç kısma almıyorlar (en azından ben sorduğumda izin verilmemişti) bağaj kısmında bi yer var oraya koyuyorlar diye biliyorum ki allah bilir orası bir canlı için ne kadar uygun.Uçakta hem yanına alabiliyorsun çok daha rahat edersiniz ikinizde.
Stres yapıcaktır büyük ihtimalle dışarı box ile çıkınca onun içinde veterinerlerde sakinleştirici ilaçlar var konuşup ondan alabilirsiniz.

felishuman

Sakinleştirici ilaçlar tehlikeli diye biliyorum bu yüzden ben hiç kalkışmadım böyle bir şeye:/ Çok gerekli değil bence siz de bir şekilde sakinleştirebilirsiniz kedinizi

Kedimekim

Eğer maddi durumunuz el verirse ilk önce zonguldakla arası 2 buçuk saat uzaklikta olan kastamonu ya da 3 buçuk saat uzaklılta olan ankara havalimanina gidip ordan adanaya gecerseniz yol hayli kısalır bir de söyle bir durum var otobusler evcil hayvanlarin yaninizda seyahat etmesine izin vermiyorlar onun yerine sakinlestirici verilmis sekilde bagajda izin veriyor degil 13 yarim saat bile bir canlı icin bagajda gitmez resmen onu diri diri gömmek gibi bence bir de eger ucakla gidecek olursaniz mutlaka kuduz asisinin yapilmis olmasi gerekiyor bu da akliniz da bulunsun umarim ikiniz icinde guzel ve sorunsuz bir seyaht olur

Ben çok fazla yolculuk yapmış biri olaraktan yazayım. Uçak yolculuğu yapıyorum gakat aktarmalarla bir 10 saati buluyor. Gayet iyi anlıyorum sizi. Öncelikle eğer sürekli miyavlıyorsa sakinleştirici iyi bir çözüm, zararı vardır muhakkak ama miyavlaması insanı vicdanen de rahatsız ediyor, keşke bu eziyeti çektirmeseydim ona diye düşünğyorsunuz. Bunun dışında önceki uçuşumda sakinleştirici verdirmedim. Zaten miyavlayan bi kedi değil aksine korkudan hiç miyavlamıyor uçuşta. Ama hızlı nefes alıp veriyor, bol bol tüy döküyor ve de tüyleri kepekleniyor(bunu hala çözemedim). En güzeli sakinleştirici vermek ve bu stresi 2 tarafında yaşamaması. Bir de yolculuk esnasında pusetini bi şeyle örterseniz kendini biraz daha güvende hisseder. Otobüs yolculuğu çok zor oluyor ben daha 2.5 aylıkken dbakırdan denizliye ortalama 22 saat bagajda taşımak zorunda kalmıştım. Canım çok yanmıştı. Her molada dışarı çıkardım. Anlayışsız muavin bana kızıyordu "abla böyle her molada olmaz ki ama yav"diye. Yanıma alayım sesi bile çıkmıyor diyorum yasak diyor. Çoğu ses çıkaracağı için izin vermiyor. Ama insan yavruları zırıl zırıl ağladığında laf edemiyorlar:)

Daha bugün yolculuk yaptım hatta 2 saatlik uçak yolculuğum bitti 4 saatlik tren yolculuğuna geçtim. Sakinleştirici verdim bu sefer ve iyiki de verdim bir önceki yolculuğuma göre daha iyi oldu her ikimiz içinde. Öncelikle sakinleştiricinin etkisinden bahsedeyim yarım saatte etki etmeye başlıyor. Göz bebekleri büyüyor htta 3. Göz kapağı yarım olarak çıkıyor. Vücut hakimiyetini kaybettiği için muhtemelen. Sakinleştiricisiz yolculuğumfa çok sık nefes alıp veriyordu bu sefer olmadı. Fakat etkisi az sürdü. Taş çatlasın 3 saat. Trene sakinleştirici etkisi bitmiş bi şekilde bindik

Miividakyla

bir de sakinleşmesi adına sokağa çıktığınız zaman boxu bi ceket gibi bir şey ile örterseniz de faydalı olabilir hatta evdeyken öyle alıştırırsanız belki daha iyi olabilir.

felishuman

@kedimekim’e katılıyorum. Benim oğlum 5.5 aylık normalde kuduz aşısının zamanı değildi ama uçak yolculuğu yapacağı için birkaç ay erken yapılmış oldu. Yasal olarak zorunlu, uçak yolculuğu için yaptırılması gerekiyor. Firmalar da bu konuda çok katı, olmaz diyip kestirip atıyorlar. Kendimi çok suçlu hissetmiştim aşısı erken yapıldığı için..:(

Derdedermanim

mecbur kalınca alışır ne kadar süre miyavlıcak neticede susar zaten arabada ilen bel tasmalı olsun kucağınıza alırsınız.

Miividakyla

Sakinleştiriciler tehlikeli evet ama söylendiği gibi kullanılmazsa o yüzden alırken veterineri iyi dinlemek lazım.Benim aldığım sarı bi sıvı bi ilaçtı büyük bi iğne gibi bi şeyin içindeydi köpeğimin kilosuna göre ayarlayıp ödül mamasına sıkıp veriyordum.Hiçbir sıkıntı olmadı bizde hem sağlığında hemde yolculukta o yüzden ben sakinleştiriciyi öneririm.

Kedimekim

@felishuman kedinizin ağırlığı ne kadar gelmişti acaba bir de taşıma çantanızın ölçüsü hangi büyüklükteydi cevaplarsanız sevinirim

felishuman

@kedimekim Taşıma çantasıyla beraber tam 4 kg geldi. Bu çantanın tip olarak aynısıydı benim taşıma çantam ölçüleri de aynıdır muhtemelen. Ölçüleri çok da umursadıklarını düşünmüyorum sadece kediyi içinden almamı isteyip çantayı ısrarla birkaç defa x-ray cihazından geçirdiler, benimki de kucağı zaten sevmediğinden strese girdi:(

Arkadaşlar ben son 2 seferimde kedimi pusetinden çıkarmadım ama pusetin plastik olması ve içine evcil hayvanınız dışında hiçbir şey sokmamanız gerekiyor. Kedim stresli çıkınca saldırıyor siz içini inceleseniz diyorsunuz ve orada ki görevli inceliyor. Diyarbakır da ve izmir de yaptım bunu hiçbir sıkıntı olmadı.

Kedimekim

@felishuman son olarak bir sey daha sormak istiyorum. Kafesinizin kapagi demirden miydi yoksa plastik miydi bir de siz hangi firmayla uçmuştunuz acaba

felishuman

@kedimekim Hayır kafesimiz komple plastik. Ben anadolu jet ile uçtum 8 kg’ye kadar 70₺ alıyorlar kedi için. Sormak istediğiniz başka şeyler de olursa seve seve yardımcı olmaya çalışırım:)