Kedime Dış Parazit Aşısı Lütfen Bakarmısınız

fatmanuur42

merhabalar. kedimde pire gördüm ama sanırım daha yeni olmuş. Yarın gece köye gideceğimiz için kedime dış parazit aşısı yaptırıcaktım. Pire olduğu şçşn parazit ilacının bi fayda sağlar mı acaba :(

21 CEVAP

Heiter

Biz aşı değil ense damlası yaptırdığımız için yukarıdaki yoruma binaen yazıyorum. Tüm yaşam evrelerinde (yumurta-larva-yetişkin yani) etkili dış parazit için ense damlası tavsiye ederim. O döngüyü kırmanız için yumurta ve larvaya da etki etmesi lazım. Aşıda da bu söylediğim mesele varsa o ilaçtan isteyebilirsiniz veterinerinizden.

fatmanuur42

iç paraziti aynı gün yaparlarmıki peki

fatmanuur42

teşekkür ederim

senusly

Biz de en etkililerinden biri olan ense damlası yaptırdık dış parazit için. Tüm yaşam evrelerini yumurtalar hariç yok ediyor. Veterinerimiz bizzat anlattı...

Derdedermanim

bende sokaktan kedi aldım defalarca sahiplendirdim öncesinde yıkayıp pirelerini ayıkladım asla bunun için ilaç kullanmadım ben tuhafmıyım acaba.

Heiter

@Derdedermanim Aşı ve iğneler nihayetinde kimyasal ilaçlar ve pireyi öldürdüğüne göre elbette zehirliler fakat gerçekten pirelenmiş bir kedinin pirelerini öyle ayıklamayla ya da yıkamayla gideremezsiniz. Doğal çözümler deneyenler var (lavanta yağı vs). Pireyi önlemede işe yarayabilir ancak varolan pireyi öldürmede yeterince etkili olduğunu sanmıyorum. Ense damlası sonucu bir hafta içinde (abartmıyorum) yüzü aşkın ölü pire toplarsınız evden. Bence yıkamak veya elle ayıklamakla, kedimize yardımcı olamayız.

Muzeyyennb

Pire gördüyseniz zaten asi vurmak zorundasiniz ki. Pire başka nasıl gidecek üstünden? veterinerle görüşün ve yaptirin

Kedimekim

Ben kedime ikisini bir arada yaptiriyorum simdiye kadar bi yan etkisini gormedim ama kediniz cok kucukse ikisini bir arada yaptirmayin

senusly

Pireler için dış parazit yaptırmanız gerekiyor. İç parazit ile birlikte yaptırılmasında veterinerler bir sakınca görmediği için aynı gün yapabiliyorlar. Ancak şöyle bir şey söyleyeyim kendi veterinerim söylemişti bana, dış parazit aşısı pireleri ortadan kaldırır ancak pirelerin yumurtalarına bir şey yapmazmış. O yüzden belli aralıklarla yaptırmanız gerekir onu da veterinerinize danışırsınız. Ayrıca özellikle dış parazit aşısını yaptırdıktan sonra kedinizi yıkamayın. Veterinerler tavsiye etmiyor.

FulyaNur

Tabikide sağlar Benim kedimden pireler aşıyla gitti ama aşı olduktan sonra en az bir hafta açık havaya çıkarılmamalı mikrop kapabilir çünkü aşı bağışıklık sistemini zayıflattığı için hasta olabilir

Derdedermanim

Bu arada aşı değil o iğne aşı sersemlemiş mikroptur.

septikbaykus

Sirke , limon , biberiye vs şeyler inanın boşa vakit kaybı. Bende dış parazit yaptırdım 1 hafta sonra yine pire dolu üstü kedinin.

Şimdi bayer yaptırıcam

fatmanuur42

benim kedimde sadece 1 tane gördüm yuva filan sadece 1 kez gördüm azcık. Biri dışaı çıkartmayın mikrop kapar demiş ama özel araçla bugece köye gideceğiz mikrop kaparmı ya çok endişeliyim

Heiter

Mikrop kapmasını gerektirecek bir durum yok. Siz aşı yaptırmayı mı düşünüyorsunuz yoksa ense damlası mı? Bunu soruyorum çünkü damla için kedinizi götürmenize gerek kalmayacak. Kedinizin kilosunu (aşağı yukarı) biliyorsanız uygun dozda ürünü veterinerinizden alabilirsiniz ve evde kendiniz uygulayabilirsiniz.

Ahmedoo

veterinere yaptırın