Kedi İçin Hipoalerjenik Mama Önerisi ?

Gizem-Pasa

Merhaba,
Yaklaşık 4 ay önce kedimin vücudunun belirli bölgelerinde tüy dökülmeleri ve yaralar oluşmaya başladı. Veterinerimiz kedimizde mama alerjisi olduğunu söyledi ve kortizon tedavisine başladık.. Mevcut yaralar düzeldi fakat yaş mama (tahılsız) yediği için başka yerde tekrarladı. Yaş mamayı kestik ve bu süre zarfınca kedime şu mamaları yedirdim.

  • Farmina - Vet-Life UltraHypo

  • Brit Premium Sensitive

  • Virbac Derma
    Şu an Virbac Derma yemeye devam ediyor fakat kalan yarasında düzelme yok sürekli kaşıdığı için iyileşme gösteremiyor bunun yanında krem de kullanıyoruz.
    Kremler bunlar :

  • Madecassol

  • Furacin

    İkisini karıştırıp uyguluyoruz... Ama dediğim gibi bir iyileşme sağlayamadık...

Kedisinde bu tarz sorunla karşılaşan kişiler rica etsem bana mama önerisinde bulunabilir mi ? Kullandıklarımdan fayda sağlayamıyorum.. https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/brit-care-lilly-kuzu-ve-somonlu-sensitive-hassas-sindirim-sistemi-tahilsiz-kedi-mamasi-2-kg.html bunu denesem faydası olur ? deneyen memnun kalan kalmayan herkesin yorumuna ihtiyacım var..

24 CEVAP

LadyAndCat

Lütfen mamaların Sensitive serilerine odaklanın. Her mamanın “sensitive” olanı var. Sensitive skin olanlarını tercih edebilirsiniz:
*Sanabella - Sensitive.
*Hill’s Sensetive (stomach&skin)
*Royal Canin - Hair&Skin
*Royal Canin - sensible
*Advance -Sensetive
*Brit Premium - Sensetive
BUNLAR KULLANABİLECEĞİNİZ DİĞER MAMALAR :))
Ayrıca lütfen bana kızmayın ama defalarca (4 kez) kedinizi sahiplendirmeye çalışmışsınız neden??? Gerçekten neden???
Madem çok duygusal ve her bakımdan hassas bir kediniz var neden sahiplendirmek istiyorsunuz defalarca ve ısrarla?!?
Böyle bir kedinin son nefesine kadar sizin yanınızda ve MUTLU olarak kalması gerektiğine inanıyorum. Zavallım sizden ayrılınca yemeyi içmeyi kesmiş!
Sizi ne kadar sevdiğini göremiyor musunuz??
O kedi benim olsaydı ÖLÜRDÜM DE KİMSEYE BIRAKMAZDIM.
(Şükürler olsun iki tane SÜPER kedim var ve onları bırakmayı hayal BİLE edemiyorum.)

aleyn

petcurean go sensitive shine tahılsız somonlu kullanıyorum, kedimin de o derece büyük yaraları yoktu ama tavuk alerjisine bağlı yaraları vardı, çok memnunuz bu mamadan hypoalerjenik olarak geçmiyor ama içeriği çok güzel bugune kadar bi sorun yaşamadık. ben o dönem kremlerden hiçbi fayda görmemiştim sarımsak yağı kullanmıştım ama sonrasında sarı kantoron yağının da çok iyi geldiğini burada güvendiğim bi arkadaştan okumuştum. yaraya bi iki damla sürüp masajla yedirip bi 5-10 dk yalamaması için uğraşırsanız faydasını görürsünüz. bir de bu tür deri sorunlarında bağışıklıgın güçlü olması çok önemli bağışıklık düşünce orataya çıkıyorlar çünkü bağışıklık için ekstra bir şey kullanıyor musunuz.

yesayd

benim baktığım kedim de neredeyse yüzünün yarısı yok olacak şekilde yara almaya başlamıştı, önce çene altı küçük bir nokta ile başlayıp inanılmaz bir hızla burun ve ağzının yarısını kapladı... önce mantar dediler, suda çözünürlüklü ve tek kullanımlık olan pahalı bir ilaç ile her yerini masaj yaparak ıslattım ki o zamanlar anneydi, yavrularına da uyguladım ama bir türlü anne de geçmedi sonra bu mamayı tavsiye üzerine aldım,Brit Care Lilly Sensitive Kuzu ve Somonlu Tahılsız Kedi Maması... sonra ne yara kaldı ne başka bir şey ama artık sıkıldı o mamadan da başka mamalar yemeğe başladı, hemen çene altında çıkmış bir nokta belirtisi... o da haklı yavrum , ben de
mama ile birlikte kesinlikle bağışık güçlendirici kullanmak gerek

Gizem-Pasa

Yorumunuz için teşekkür ederim fakat kedimde yara bulunduğu için denemekten zarar gelebilir emin olmadan alamıyorum.. :(

Gizem-Pasa

Bu güzel haber doğrusu :) teşekkür ediyorum tekrardan :) deneyeceğim mutlaka..

Gizem-Pasa

teşekkürler @ayberkerdogan_ deneyeceğim bu mamayı umarım iyi gelir..

@aleyn yorumlarınız için teşekkürler. Arthur ve yodayı sahiplendirdik.. Hasta olan kedim Arthur bu arada :( Evinde 1 kedisi olan bi çift kedilerimizi aldı. Evimdeki kedimi yıkıyorum diye yıkamayın ısrarlarıma rağmen bakalım suda ne yapacak merakıyla kedilerimi yıkamışlar.. Ne tarz bir şampuan kullanıldığı hakkında bilgim yok.. Yaklaşık 1 hafta deneme süresi adı altında evlerinde tuttular kedileri. Bu sürede arthur mama yemeyi reddetmiş günde 6-7 tane mamayı zor yemiş ve insanlardan uzak durmuş.. Sanıyorum bu arada çöktü bağışıklığı.. Çünkü tosuncuk olarak gönderdiğim sağlıklı kedim vücudu yara içinde ve zayıflamış bir şekilde geldi önce stresten sandık çünkü daha önce 4 yere verdik bir şekilde bize gelmeyi başardılar :D 2-3 gün sonra veterinere gittik ilk gittiğimiz veteriner mantar dedi verdiği ilaçları kullandık gelişme göstermedi yaralar.. Daha sonra başka bir veterinere gittik mama alerjisi olduğunu söyledi tedaviye başladık sonrası yukarıda anlattığım gibi.. Bu arada Yoda sağlıklı bir şeyi yok..

Yaş mama mevzusuna gelecek olursak tahılsız ve tavuksuz mamalar yediriyordum tahıl ve tavuk alerji yapmaya daha yatkın olduğu için yedirmiyordum.. Artık o da yok sadece kuru mama yiyor.. Neyin alerji yaptığını anlayabilmiş değilim doğrusu :/

Gizem-Pasa

bu arada eklemeyi unuttuğum bir nokta var o kadının kedisinde de ara ara bu yaralar olup geçiyormuş mamadan mı kaynaklı yoksa kullandığı şampuandan mı bilemiyorum.. Şans işte bizimkine de vurdu. Şu kalan yaraları geçirsem düzenli mama alımına başlasam.. Gerçekten tek isteğim bu... En kötü ihtimalle tavsiye edilen her mamayı alıp deneyip bulacağım yolumu.. :(

aleyn

geçmiş olsun tekrar.. kedilerdeki deri hastalıklarını ayırdetmek zor oluyor mor ışıkla mantar olup olmadıklarına bakıyorlar ama genelde alerji mantar deyip geçiştiriyorlar malesef. biz geçirdiğimiz süreçte vedavetin şu ürününü bağışıklık için şu ürününü de cildindeki yaraların iyileşmesi ve dengesini kazanması kullandık ve çok memnun kaldık, ilaç değil destek oldugu için tavsiye edebiliyorum, bağışıklıgını yükseltip cildin kendine gelmesini sağlarsanız sonrasında da yediği şeylere karşı bu kadar tepkisel olmayacaktır vücudu muhtemelen.

Gizem-Pasa

@aleyn değerli yorumlarınız için size minnettarım doğrusu dediklerinizi deneyeceğim iyi gelmesini umuyorum. vakit ayırıp yorum yapan herkese teşekkür ederim

aleyn

rica ederim umarım kısa zamanda iyileşir..

Sselin1

Yesayd kediniz mantar olmuş alerji kaynakli bir durum degil. Yani baska mama kullanirsaniz bir sorun oluşmaz. Ama koruyucu, misir, soya, tavuk icermeyen mamalari kullanmaniz daha iyi olur tabi. Advance senstive somonlu, n&d dusuk tahilli balikli veya kuzulu mamalarini deneyebilirsiniz. Ben tüy dökülmesine de ii geliyor diye en son advanve senstive aldim iki kedimde hic sevmedi ama:/ kediden kediye degisen bir durum yorumlarda herkesin kedisi sevmis.

Chuckyguler

Neye alerji oldugunu öğrenın alerjinin ilersi egzama demıslerdi bana çok sukur tavuk vermedgim icin kasıntı durdu ama kaşları hala tam toparlamadı mama konusunda baya zorlanıyorum iyi maam yesin istiyorum ama nd yi bi türlü sevmedi:(

Pamulkkk

Merhaba benim kedimde de alerji çıktı yaraları kabuk bağlıyordu tekrar kaşıyıp yoluyordu kocaman olmuşlardı çözümü felicia hipoalerjenik balıklı mamasında buldum hala da kullanıyorum gayet memnunum hatta felicianın yaş mamasını da kullanıyorum o da hipolaejenik olanından kedimde şu alerji adına sorun yok

beautifulcat

Britcare içerik olarak iyi gözüküyor, bence denemekten zarar gelmez.

beautifulcat

Şöyle birşey keşfettim, Britcare 100 g'lık paketlerde tester yolluyormuş. Az miktarda kediniz için deneyip yaranın ilerleme(me)sine göre karar verebilirsiniz. Acil şifalar diliyorum...