Kuşum Sürekli Yumurtluyordu

Damlacel_

Yaklaşık 5-6 ay öncesine kadar dişi muhabbet kuşum Fındık yaklaşık 2 ayda bir yumurtluyordu. Her yumurtlamasında da 5 e yakın (çoğu zaman 5) yumurta yumurtluyordu. Asla bir çiftleşme durumu söz konusu değildi ama sürekli yumurtluyordu. En sonunda yanına erkek kuş aldık ve aldığımızdan beri yumurtlamayı kesti. Bu yumurtalar yüzünden felç sorununu atlattık. Annelik içgüdüsüyle her yumurtladığında üzerlerine yatıyordu. Bu yüzden de iki bacağı tutmaz oldu ve hemen veterinere götürdük. Veteriner ilaç verdi ve zamanla iyileşti. Fakat şimdi uçamıyor. Bazen de yumurtalarını kırıp yiyordu. Bu vitamin eksikliğinden kaynaklanıyormuş. Fakat neden sürekli yumurtladığını hiçbir zaman çözemedim. Sizce neden olabilir? (Fotoğrafta yumurtası kırılmış ve göbeğine yapışmıştı)

6 CEVAP

Pelinsss9

Bu çok ciddi bir durum. Kuşunuzuz acilen iyi kuştan anlayan bir veterinere görünmesi lazım yoksa sonu kötü bitebilir. Sürekli yumurtlaması organlarına zarar verir.

Damlacel_

Şuan zaten yumurtlaması durdu. Yaklaşık 5 aydır yumurtlamıyor.

melikealgin

Çok gecmis olsun ilk defa goruyorum umarım sağlığına kavuşur

Pelinsss9

Yine de bir hastaneye görünmesi iyi olur.

KediliBaba

Çoğalma içgüdüsü ile yumurtlamıştır en baştan boş yumurta üstüne yatmasına izin vermeseydiniz keşke kuşlar kuluçka sürecinde çok yıpranır.

Damlacel_

Evet haklısınız o konuda hatalıyız teşekkür ederim cevabınız için