British Shorthair

smct

British almayı planlıyorum, acaba kötü ve iyi yanlarına biraz değinebilir misiniz? Bakması kolay mıdır, kolay hasta olur mu, okulda olacağıma istinaden çok ilgi ister mi, mama seçer mi?

19 CEVAP

Elifmuzeyyen

Bazi üyeler bunu nasihat olarak görse de bence her zaman için SATIN ALMA SAHIPLEN demek lazim. Daha geçen gün 48 tane cins köpek kurtarıldı. Hepsi küçücük. Kapali alanda birbirlerinden hastalik kaparak yasamaya çalışıyorlardı. Kurtarildilar ama çoğu kanli ishalden hayatini kaybetti. Bunlari anlatip bir kişiyi bile satin almaktan vazgeçirmek varsa işin ucunda nasihat vermenin de zarari yoktur.

Feronia

Her kediye bakması zordur, her kedi gerçekten iyi bakılmazsa kolay hasta olur, her kedi bir çocuk gibi ilgi ister ve evet, seçer.

Elifmuzeyyen

"British almayı planla"mayin bence bir hayvan sahiplenin. Hem önemli bir sey yapmış olup bir hayati kurtarmis olursunuz hem de üreticilere destek vermemiş olursunuz.

Khajiit

Almayı derken eğer para karşılığı ise yapmayın. Hayvan satan insanlara para kazandırarak onların cins kedi veya köpekleri damızlık kullanmasına yardım etmiş olursunuz.
Yine aynı kişilerden insanlar pahalı yara süslü diye sevgilisine kedi köpek hediye ediyor. Evcil bir hayvan bakma sorumluluğunu kendinde gören biri zaten alır bakar ama hediye olunca o sorumluluk zorla verilmiş oluyor. Sonra ne mi oluyor? Büyüyünce sıkılıp başkasına veriyorlar yada atıyorlar atmasa bile ne şekilde bakıldığı meçhul

Sydnr01

Bencede almamak en doğrusu ablama sevgilisi hediye olarak almıştı ne yazıkki parayla şuan bakıyoruz bizimki de british pek miyavlamaz aşırı nadir tam bir ev kedisi sürekli uyur hassastır fazlasıyla mama seçer ucuz mamada yemez egoisttir çok sevilmeyede gelmiyor kolumuzu heryerimizi ısırıp çiziyor ama nolursa olsun canımız tabiki düşündüğünüz kadar kolay değil ama bakmak belirtiym birazda masraflı iyi bir bakım yapmak ablamada öğrenci iken gelmiş ben olmasam büyük ihtimal çoktan başka birine verilmişti bu yüzden bence kesin ve net bir düzeniniz yoksa kalkışmayın derim öğrenciyken çok zor olabilir

CansuKIRLI

Satın almayın, sahiplenin...

Alicveben

Öncelikle neden satın alıyorsunuz ki? Bu sitede bile birsürü ilan var üstelik cins kedi ve diğer kediler arasında görünümleri dışında farkları nerdeyse hiç lütfen almayın sahiplenin #ALMASAHİPLEN

Musege

Cins kedi mevzusuna bu kadar önyargı ile yaklaşılmaması taraftarıyım.

Olaya şöyle de bakın. Bizzat tanıdığım bir kişi sokak hayvanlarına mesafeli davranan, doğal olarak da evinde istemeyen biriydi. Gitti iran kedisi aldı evine bir heves. Ondan zaman içinde bir hayvan sevgisidir aldı başını gitti. Önce sokak kedileriyle ilgilenmeye başladı sonra sokaktan evine hayvan aldı.

Bazıları için hayvan sevgisinin ilk adımı olarak görebiliriz. Cins ticaretini desteklediğim yok ama bazılarına da böyle etkileri var. Ilk hevesini alsın, ilk hayvanı içine sinsin sonra devamı da gelir elbet.

Cins kedi kelimesini görüp doğrudan kılıçları çekmeyi, insanları da doğru bir şey yapmaya çalışırken hayvanlardan/hayvan severlerden soğutmayı yanlış buluyorum şahsen.

Cldkgkcs

Tüm bunları kedilerin ortalama ömrü üzüerinden yani 10 12 yıl boyunca şeklinde düşünmenizi öneririm.. Tabii bu 15 de olabilir 10 yıl sonra da ona bir yuvam olacak mı evimde diye... Çünkü bende çok düşündüğümü sanarak aldım ama o sorumluluğu aldıktan sonra işin rengi bi tık daha koyulaşıyo, siz en kötüleriyle de düşünün lütfen.. Cins konusunda da birşey demiycem arkadaşlarım söylemiş zaten

Sahsimuhterem

Britishler sakin yapılı kediler yavruluk dönemini atlatınca bir kenarda uyuyarak vakit geçirirler ben siyam öneririm daha hareketli aktif bir kedi ırkıdır genel olarak sağlıklı ırklardandır evet herkes sokaktan kedi alsa ne güzel olur ama bu bana göre hayal o yüzden eğer alıyorsanız maddi karı öncelemeyen evde kedisi doğum yapmış birinden alın.Cins kediler biraz daha nazlıdır nadir bulundukları için bir bedelleri var...

Zeus1616

Bende sahsimuhterem gibi dusunuyorum Evde dogum yapmis birinden alabilirsiniz Onlarda sahiplendirmeye yer ariyorlar zaten Birde Sokakta kalmis bi yavru kurtarirsaniz kendinizi cok iyi hissedersiniz Bende benimkini cok hastayken pis bi petshoptan kurtarmistim Hatta nasil olsa ölür diye oylece kizimin kucagina bıraktı vicdansiz
Benim yavrumun annesi British Cok uysal bi cins Pek kendini sevdirmeyi sevmiyorlar Canı isterse gelir sevdirir sıkılırsa gider kosesinde yatar Mama ayiriyorlar Tüy dökmesi cok az oluyor Bakimi kolay Ama her canli gibi ozel ilgi gerekiyor Siz ne kadar ozen gosterirseniz sagligida neşesi de size geri yansiyor İyi düşünün taşının Sonra pismanlik kötü sonuclar dogurur onun icin

melikealgin

Sahiplenseniz daha iyi olur.Cins veya sokak kedisi diye ayırmak saçma her kediye bakmak aşırı emek isteyen bir şey.Özellikle yavruyken bir bebekle ilgilenir gibi ilgilenmeniz lazım.Her şeyi göze aldıysanız bakacaginizdan eminseniz sahiplenmeye karar verin derim

Ares07

Aslında evet bir cinsi beğeniyor olabilirsiniz ama burada petlebi üzerinde her gün bir sürü kedi ilanı çıkıyor. Kesin karar verdiyseniz bir süre takip etseniz bir kaç gün içinde gördüğünüz an sahiplenmek isteyeceğiniz belki tekir belki farklı bir cinsin melezi, çok tatlı bir kedi bulabilirsiniz. Ben de petlebiden sahiplendim. Sürekli takip ediyordum gerçekten birini çok istemiştim ve sahiplendiğim anda birbirimize bağlandık. Cinsler de çok etkili değil her kedinin karakteri farklı. O yüzden bence de her şeyi göze aldıysanız farklı yerlerden ilanları takip edin.

puffy1

Bizde 6 aylık bir Britishle evimizi paylaşıyoruz. Evet bakımı oldukça masraflı; maması, kumu, vitamini, aşısı vs.. Düzenli bir gelire sahip değilseniz bence bir süre erteleyin. Çünkü çok hassas - hasta olmaya müsait bir bünyeleri var. Kendini sevdirmekten hoşlanmaz, yakınınızda olur fakat kucak sevmez. Eve geliş saatlerinizi bilir ve kapıda karşılar.Geç gelirseniz siz gelene kadar kapıda bekler. Ev eşyalarına zarar vermez(yalnız düzenli tırnak kestirmeniz gerekir). Tüy dökmez. Çok akıllı ve usludur. Eğer şartlarınız uygunsa dünyanın en güzel şeyleridir :)

Sahsimuhterem

Evimde 5 kedi var hepsi cins evet dediğiniz gibi cins kediler daha masraflı ama evde kendi yaptığınız mamalarada alışır ve budaha sağlıklı kuru mamadan proplan pahalı ama kalitesiz içeriğe sahip daha ucuz daha kaliteli mamalar var bir sosyal sorumluluk gereği tabi herkes alma sahiplen diyor buna katılıyorum çünkü evinizde sokaktan aldığınız yavrular var demekki sokak hayvanlarına karşı bir önyargınız yok pire hastalık korkusu vb. gibi. dolayısıyla burda cins kedilere yakın güzerllikte çok fazla ilan var onlara bakabilirsiniz.Ücretsiz cins kedi ilanları çok nadir olmasına rağmen içinizde kalıcaksa kedi kedidir mantığı ile yine yardımcı olma düşüncesi ile neden almıyasınızki sonuçta alıp bakamamış yada ufak tefek şlikayetlerle terkedilip kötü niyetli insanların eline geçmesindense sizin gibi geniş sevgisi olan sevgi ekseninde hareket eden birinin evinde daha mutlu olur.Cins kedilerin hepsinin menşei ataları itibariyle doğadır yani onların çoğu kendiliğinden ortaya çıktı(sonradan müdahale olsada...) uzatmıyım demek istediğim anlaşılmıştır sanırım.