Hamilelik

Damlamiaaaa

Arkadasım bana yakınının uzun sure kedi bakmıs ve sonunda hamile kalamıcağını kediden mikrop kaptıgıni ogrenmis inyernette araştırdım kumu yuzunden oluyormus yani temizlerken agız kapali eller eldivenli olmali gerekiyormus benim anlamadıgım bu kedilerin patileri haliyle kumun icinden cikıyor peki patilerin den de mikrop kapmayızmi ?

21 CEVAP

sdfkllli

o bahsettiginiz toksoplazma olsa gerek . veterinerler zaten koruma aşısını yapıyor fakat gebe bırakmama gibi bir şeyini hiç duymadım . en yakınım kuzenim 1 aylık gebe iken virüsü evde kedi beslememesine rağmen kapmış (yeşillik çiğ et vb gibi bişeyden ) virüsü atlattı düşük de yapmadı çocuk da sağlıklı doğdu . yani size şöyle belirteyim kediniz aşılıysa sorun yapmayın , bu virüs sadece kediden geçmez , tedavisi var ve ölümcül diil .içiniz rahat olsun

izmir_pet

arkadasinizin yakini mi mikrop kapmis

Damlamiaaaa

Evet kadın mikrop kapmış kedinin kumundan veya tuyunden.

izmir_pet

kediden mikrop kapmissa net birsey soylemislerdir ama siz mi bilmiypsunuz acaba cok sasirdim suan. Kedi tuyundeki parazitlerden olabiliyo genelde ama tam olarak ne demis ki dr acaba

izmir_pet

kumla ilgili dediginizi ilk kez duydumm. Hani oyleyse o kadar riskliyse dediginiz gibi kedimiz de o kumdan cikiyo. O zaman herkes hasta olur. O daha tuhaf geldi

izmir_pet

insallah bilgisi olanlar varsa yazar da merak ettim bende

Damlamiaaaa

İnternette yazıyor bakın isterseniz :)

izmir_pet

bakicam cok merak ettim ve korktum suan yaa acikcasi :) ama ic parazitli kedilrrin kumundan olabilir belki. Kum kullanmayan kim varki

izmir_pet

bu arada cok gecmis olsunn ya cok uzuldumm. Saskinliktan unutmusum soylemeyi

izmir_pet

ic parazit asisi dimi dediginiz

sdfkllli

rica ederim ben de ilaç verme yanlısı diilim . masumcuklar nasıl da seslerini çıkaramıyorlar kimbilir konuşsalar belki istemiyorum diyecek ama ne yazık ki çevre temizliği bilinci yok ki ülkemizde nereye bassak risk . sokakta bi dünya hasta hayvan önlemi yok mecbur kalıyor insan

GizemAltan

Bahsettiğiniz bir parazit olan Toxoplasma gondii, bu parazit evde baktığınız ve tüm aşıları tam olan kedinizden geçmez. Dışarıdaki kedilerden, iyi yıkanmamış sebze ve meyve gibi çiğ gıdalardan geçer.
Araştırma yapmadan hemen kediden tüy yuttu, mikrop kaptı, çocuğu olmuyo, çocuğu düşüyor gibi saçma sapan kulaktan dolma yorumlar yapmayın.
Bilimsel verilere bir göz atın.

sdfkllli

tesekkur ederim izmir_pet , GizemAltan arkadaşımın dediği doğru . bazen bizleri tedavi için gittiğimiz doktorlar da yanlış yönlendirebilir gebe kalamayan kişiye yanlış bilgi de vermiş olabilir . Ki Benim kaç tane birebir tanıdığım doktor var mesela evinde kedi köpek besleyen tehlikeli ya da riskli bisey olsaydı ilk önce onlar almazdı evine , kaldı ki bir sürü veteriner var gün içinde kaç tane kediye bakıyorlar onlar hasta olurdu . Artık herşeyin çözümü var önlemi var . içiniz rahat etsin benim tanıdığım bi yaşlı amca var tahmini 90 küsür yaşında amca tek odalı bi dükkanda sokak kedileriyle yaşıyor gayet sağlıklı zinde ve yıllardır kedilerle söylentilere bakıcak olursak şimdiye o yaşlı amcanın vefat etmesi hasta olması sürünmesi gerekiyordu . bu işler şans evinde hayvan beslemeyip parazit bulaşan çok insan var .

Damlamiaaaa

Çok güzel açıkladınız teşekkür ederim

sdfkllli

evet bi iç parazit bi karma bir de dış parazit . eve almadan ilk etapta yaptırmanız çok önemli hele ki sokaktan alıyorsanız . kum kabını günde iki kere temizlemeniz 2 haftada bir steril etmeniz mama kaplarını hergün yıkayıp steril etmeniz ve evinizi temiz tutmanız halinde kediniz de siz de güvende olursunuz . ayakkabılarınıza yanaşmasına izin vermeyin . iç paraziti belirli periyotlarda yapıyorlar herkesin maddi durumu buna imkan vermeyebilir alternatifler var vetlerde hap şeklinde satılıyor kilosuna göre hapın gramajını ayarlayıp o periyotlarda verebilirsiniz .