Yavru Kedimin Karnında Şişlik Var. Fıp Mi Normal Mi?

Yaklaşık 1 ay önce sokaktan kedi sahiplendim birkaç gün sonra hemen iç-dış parazitini yaptırdık. Veterinerin söylediğine göre aldığımda 1.5-2 aylıktı. İlk başlarda çok çelimsizdi. Beslenmesine özen gösterdik. İlk günlerde kuru mama yemedi, biz de tavukla destekleyerek alıştırdık. Sevdiği bir mama bulduk. İştahı, kaka kıvamı ve kaka sıklığı gayet yerinde. Hareketlerde azalma, kilo kaybı vb. şikayetlerimiz de yok fakat karnında gittikçe büyüyen bir şişlik olmaya başladı. Yavru olduğundandır diye düşündük pek üstüne düşmedik fakat gözümüze çarptıkça biraz araştırdık ve fib gibi tehlikeli bir virüsün belirtisi olan karında sıvı birikmeye çok benzediğini fark ettik. Bu durum bizi hem korkuttu hem de endişelendirdi. En kısa zamanda veterinere gideceğiz fakat gidene kadar fikir almak/endişemi gidermek istiyorum. Ciddi bir şey var mıdır yoksa çok yemekten, gaz birikmesinden vs. olabilir mi? Ne kadar net görülüyor bilmiyorum ama aşağıya fotoğraflarını bırakıyorum.

52 CEVAP

Elifmuzeyyen

Tabiki ederim iyi haberlerini bize de verin olur mu

Fip korkusunu ben de yaşadığım için sizi çok iyi anlayabiliyorum. Ama hemen canınızı sıkmayın fipten önce bir sürü ihtimal var. Kediniz ne zamandır böyle? Venüs bana ilk geldiğinde de parazitten karnı çok şişti ve aşısını yaptırmamıza rağmen şişliğin tamamen inmesi uzun zaman aldı. Ayrıca ilk zamanlarda üşütme kaynaklı çok gazı vardı. Gazları tamamen çıkarana kadar da şişlik oluyor. Benim bildiğim ıslak fipi olan bir kedinin hiçbir müdahale edilmeksizin 1 ay yaşaması çok çok düşük bir ihtimal. Çünkü ıslak fip fipin en kurtarılması imkansız ve acımasız formu. Ciğerlerden o su çekilmeden nefes alamazdı ki. Bence fip değildir karnı-ciğerleri o kadar dolu olsaydı başka belirtiler de olurdu ve öksürürdü veya hırıltılı nefes alırdı. İçinizi ferah tutun :) Muayene sonuçlarınızı bekliyoruz dualarımız sizinle :)

cakil19921

Yani benim Kedim'de yavruyken böylesi resmine bakarsanız kum karnında böyleydi birşey olmayabilirde en kesin cevap veteniner

Mayis1

Ay vallahi tecrübesi olanların mesajları beni çok mutlu etti. Yarın bilfilendirmeyi unutmayın. Önemli bir şey sorun çıkmayacak inşallah.

Cldkgkcs

Bende kedimi aldığımda karnı vücuduna göre enteresan şişti şimdi fotoğraflarından daha iyi anlıyorum. Parazittenmiş demek ki zamanla geçti şimdi gayet normal sizinde bu şekildedir umarım

Cldkgkcs

Olabiliyor diye biliyorum. Şöyle ki aşının farklı formlarda olması dahi etki ettiği grubu değiştirebiliyormuş bunu veteriner söylemişti yani enjeksiyonla yapılan daha geniş etkili veya hap şu yaygın türlere etkili gibi. Bizde de yapıldıktan 20 gün sonra kuyruğunda kurt gördüm söylediğimde veterinerimiz tekrarlayalım dedi ilacı tekrarladık

1 aylık kadar birşey küçük olduğu için iyilesme ihtimali varmış eğer gecmezse ameliyat :(

Mayis1

Ah çok üzüldüm ama hayatına dokunabilmişsiniz en azından.

kedigibiyiz

Başınız sağ olsun o kadar üzüldüm ki çok zor, çok çok zor. Eminim ki siz yapabileceğinizin en iyisini yapmışsınızdır. Kendinizi üzmeyin zor olsa da.

kedipatisii

Başınız sagolsun. Çok üzücü bir durum. Kısada olsa sizin gibi birinin yanınds huzur bulduğunu düşünüyorum. Zor zamanlarında yanında olmuşsunuz. Elinizden gelenide yapmışsınız. Mutlu bir şekilde, en azından mutlu bir aileye sahip olarak gitti. Üzmemeye çalışın kendinizi.

Başınız sağolsun, ne kadar üzüldüğümü anlatamam. Ama onun bu hayata gözlerini mutlu bir şekilde yumduğunu söyleyebilirim. Sıcak, huzurlu yuvasında mutlu bir şekilde aramızdan ayrıldı ve artık hiç canı yanmıyor. Huzur içinde uyu Murphy..

İnşallah. İyi haber alınca mutlaka yazacağım

Ben alalı 1 ay oldu zaten. Geldiğinde yoktu, aşısını yaptırırken de sorun yoktu ama 1 hafta sonra yavaş yavaş şişmeye başladı. Hırıltılı nefes alması yok fakat yürürken dengesi şaşıyor göbeğinden dolayı. Ben de bunun nedenini araştırırken fip olanların karnındaki belirgin şişliği gördüm.Umarım dediğiniz gibidir ve fip değildir. Venüs’ün son durumu nedir?

Kumunki gibi süt göbeği çıkar inşallah. Ben de yavru olduğundan demiştim ama gelen herkes bunun göbeğinde anormallik mi var diye sorunca şüphelendim araştırınca bizimkine çok benzer resimler gördüm. Belirtilerinin çoğunu göstermiyor ama hiç belirti göstermeyip hasta çıkanlar da olabiliriyormuş bu yüzden endişelendik

İç dış Parazit aşısını yaptırdığımız halde parazit olabiliyor mu?