Yavru Kedimin Karnında Şişlik Var. Fıp Mi Normal Mi?

Yaklaşık 1 ay önce sokaktan kedi sahiplendim birkaç gün sonra hemen iç-dış parazitini yaptırdık. Veterinerin söylediğine göre aldığımda 1.5-2 aylıktı. İlk başlarda çok çelimsizdi. Beslenmesine özen gösterdik. İlk günlerde kuru mama yemedi, biz de tavukla destekleyerek alıştırdık. Sevdiği bir mama bulduk. İştahı, kaka kıvamı ve kaka sıklığı gayet yerinde. Hareketlerde azalma, kilo kaybı vb. şikayetlerimiz de yok fakat karnında gittikçe büyüyen bir şişlik olmaya başladı. Yavru olduğundandır diye düşündük pek üstüne düşmedik fakat gözümüze çarptıkça biraz araştırdık ve fib gibi tehlikeli bir virüsün belirtisi olan karında sıvı birikmeye çok benzediğini fark ettik. Bu durum bizi hem korkuttu hem de endişelendirdi. En kısa zamanda veterinere gideceğiz fakat gidene kadar fikir almak/endişemi gidermek istiyorum. Ciddi bir şey var mıdır yoksa çok yemekten, gaz birikmesinden vs. olabilir mi? Ne kadar net görülüyor bilmiyorum ama aşağıya fotoğraflarını bırakıyorum.

52 CEVAP

herautte

Çok üzücü bi durum gerçekten gözlerim dolu dolu okudum, siz elinizden geleni yapmışsınız, ona sahip çıkmanız bile dünyanın en güzel şeylerinden biri.. başınız sağolsun :/

Friolero

Başınız sağ olsun. Elinizden geleni yapmışsınız. Çok üzücü bir durum.

Esmaakis

Arkadaşlar bende 2 aylık bir kedi buldum sokakta içeri aldım geçen kurtardığım bir can ile aynı ayıltanlar oynasınlar ve kışı atlatsın diye bir hamile kedim var içeride ama şuan okuduklarımda sonra dehşete düştüm onundan karnı şiş davul gibi yemek şişkinliği değil çok sert bir şişlik şimdi diğer kedilerim ile sabahtan beri oynadı aynı yem aynı su kullandı hepsini tehlikeye mi attım:(( acayip vicdan ızdırabı çekiyorum şuan ya küçükte fibse:( hangisine yanayım bilemedim

Esmaakis

Bir de fibli kedi vefat edince 2-3 ay ortama yeni kedi sokulmaması lazımmış bilginiz olsun virüs hala etkili oluyormuş

Mila__kedi

dediğin gibi fipten karnı sıvı dolmuş olabilir yada parazit

Mila__kedi

başınız sağolsun çokzor o duyguyu kuşlarımda yaşamıştım

gulsundusmez

ahh yavrum şişliği yumuşak mı jöle gibi.Parazit olma ihtimali düşük gibi görünüyor.Fip gibi ve kahretsin ilaçları çok pahalı ve çok çabuk öldürüyor. Benim vet önce ultrasonla baktı , idrarını tüpte bir sıvıya damlattı çişi dağılırsa fip dedi ve malesef dağıldı 10 günde de kaybettim :/