Yavru Kedimin Karnında Şişlik Var. Fıp Mi Normal Mi?

Yaklaşık 1 ay önce sokaktan kedi sahiplendim birkaç gün sonra hemen iç-dış parazitini yaptırdık. Veterinerin söylediğine göre aldığımda 1.5-2 aylıktı. İlk başlarda çok çelimsizdi. Beslenmesine özen gösterdik. İlk günlerde kuru mama yemedi, biz de tavukla destekleyerek alıştırdık. Sevdiği bir mama bulduk. İştahı, kaka kıvamı ve kaka sıklığı gayet yerinde. Hareketlerde azalma, kilo kaybı vb. şikayetlerimiz de yok fakat karnında gittikçe büyüyen bir şişlik olmaya başladı. Yavru olduğundandır diye düşündük pek üstüne düşmedik fakat gözümüze çarptıkça biraz araştırdık ve fib gibi tehlikeli bir virüsün belirtisi olan karında sıvı birikmeye çok benzediğini fark ettik. Bu durum bizi hem korkuttu hem de endişelendirdi. En kısa zamanda veterinere gideceğiz fakat gidene kadar fikir almak/endişemi gidermek istiyorum. Ciddi bir şey var mıdır yoksa çok yemekten, gaz birikmesinden vs. olabilir mi? Ne kadar net görülüyor bilmiyorum ama aşağıya fotoğraflarını bırakıyorum.

52 CEVAP

Parazit olsa yine sevineceğim artık o durumdayız sanırım. Umarım dediğiniz gibi olur

Fıtık ihtimalini hiç göz önünde bulundurmadık aslında. O da olabilir. Geçmiş olsun bu arada :(

Buraya fotoğraf bırakılmıyor sanırım, yoksa Venüs'ün başlardaki şiş göbeğini atacaktım. Belki sizinkinden bile daha şişti herkes parazit aşısını yaptırmadınız mı diye soruyordu hatta. Bence endişelenmeyin fipin kendini belli etmeyen formu kuru olandır ve kuruda da ciğerlerde su birikmesi olmaz. Yaşta su birikmesi olur o da zaten müdahale edilmediği takdirde maksimum birkaç hafta içinde öldürürmüş. Siz yine de gözlemleyin ve muayeneye gidin ama canınızı sıkmayın sakın, bence üstesinden gelinebilecek bir şeydir tekrardan çok geçmiş olsun gelişmeleri bekliyoruz :)

Bugün iki veterinere de götürdüm testleri ve tahlilleri yapıldı. Fipmiş tedaviye başlasak bile genel anestezi vermek zorundayım anesteziden bile uyanmayabilir dedi. Bağışıklığı çok düşmüş bir iki güne iştahtan kesilecek sonra maalesef kalp krizi geçirecek dendi. 1 ay önce almasaydım birkaç güne ölecekmiş ben biraz daha uzun yaşayabilmesini sağlayabildim

Biriken sıvıdan örnek aldı direkt fip dedi ben inanmak istemedim. Kan değerlerine de baktık enfeksiyon çok yükselmiş bağışıklık %46 ymış. Kesin fip olduğunu söyledi günde 200 liraymış tedavisi. Karşılayacak durumda değiliz o kadar miktarı. Doktor da bu tedaviyi uygulamak için de genel anestezi vermem gerek, o anesteziden uyanmayabilir bile dedi. Bunu kan tahlilinden önce söylemişti. Bağışıklığın %46 olduğunu görünce “çok zor” dedi.

cakil19921

Fib kedilerin yaşaması imkansizmii hiç yaşayan olmuyormuş kii

jingjing

çok üzgünüm :(

rumeysaass

Biz kedimizi fip den kaybettik umarim degildir fip de karin sisliginin yaninda istah kaybi ve hizli soluk almada vardi insallah hemen iyilesir

kurban1525

Çok geçmiş olsun. Çok zor bir durum cidden

Cldkgkcs

Kıyamam.. Çok geçmiş olsun...

Melisaruk

Bizim oğlanı barınaktan çıkardığımızda 1 bucuk aylıktı. Çok zayıf hareketsizdi ama iştahı vardı.3. gününde ishal oldu ve kusmaları başladı. Normal dediler ve 2 hafta sonra kanlı ishal oldu.Direk vet. e götürdük.Tahlillerimiz sizin ufaklık gibi çok kötü çıktı. Antibiyotik tedavisine başladılar.1 hafta sonra tedavi bitti ve 2 gün içinde tekrar kanlı ishal başladı. Başka bi vet.e gittik. Değerleri normaldi ama corona olabileceğini söyledir. Sonrasında tekrar bir tedaviye başladık. Diyet mama aldık, bağışıklığını şurupla destekledik. 2 ay içerisinde toplardı ve su an 7 aylık dana gibi bir şey oldu. Sanıyorum viral olmadığından atlatabildi bizim ufaklık. Demek istediğim başka yapılacak bir şey yok muymuş ya da siz de bizim gibi başka bir vet.e mi gitseniz?

İmkansıza inanmıyorum ben zaten, olasılığı düşük de olsa başka bir ihtimal daima vardır. Murphy bitti demeden asla bitmez, onun neşesi yerindeyse korkulacak bir şey yok demektir. Sadece sabırla bağışıklığını kuvvetlendirmeye devam edin. Balık yağı, immun44 ve lysine vermenizi öneririm. Ben arada bir propolis de veriyorum, o da çok iyiymiş kendim de kullanıyorum. Beslenme programına balık ve bıldırcın yumurtasını ekleyebilirsiniz. Ve stresten son derece uzak tutun. Benim bildiğim fipten kurtulan kediler böyle kurtulmuş. Gelişmeleri de bizimle paylaşırsanız seviniriz tekrardan çok geçmiş olsun ❤

Son durumu paylaşmak istedim sizinle. Dün murphy i kaybettik. Dün 12-1 gibi ayakları tutmaz oldu ve sancıları başladı. Gece de kaybettik. Yine de bizi düşünen, bize dua eden herkese teşekkürler

ismailfigen

Başınız sağolsun. Elinizden geleni yaptınız. Güzel düşünün kendinizi suçlamayın, soğukta kalsa zaten çoktan ölmüştü. Yeni canlar kurtarmaya devam :)

melikealgin

Başınız sağolsun çoook üzüldüm