Yavru Kedimin Isırma Alışkanlığından Nasıl Vazgeçtirebilirim?

jingjing

mehaba

kedim dün itibariyle 3 aylık oldu . 1 aydır bizimle yaşıyor . hala kendini pek sevdirmiyor ama yanımızda oynuyor uyuyor . her neyse oyun oynarken oyuncakla oynamamıza rağmen hep elimizi ısırıyor , (önceden tırmalıyordu veteriner tırnaklarını kestirdi de rahatladık) . elimizi ısırınca oynayaı bırakıyoruz ama sonra ısırmaya devam ediyor . veteriner tavsiyesiyle elime limon sürdü . ilk başta gerçekten ısırmayı bıraktı ama şimdi ona da alıştı hatta bayıla bayıla yalıyor :D?? kedimi ısırmaması için başka ne yapabilirim? ya da kendiliğinde ne zaman ısırmayı bırakır?

17 CEVAP

Minnakpatipuki

Bir yerde yavru kedilerin cisimleri ısırarak onların yenilip yenilmiyecegini öğrendiğini okumuştum. Aynı zamanda bitmek bilmez oyun aşkından da kaynaklanıyor. Benim kedimdede(2 aylik) aynı sorun var başta hafif hafif isirsada biraz oynayınca sert ısırmaya başlıyor. Bırakmıyor da saldırıyor resmen el parmaklarıma ayak parmaklarıma . Evde corapsiz ev botu olmadan gezemiyorum çorabın üzerinden de isiriyo çünkü :D Ben bir çözüm bulamadım ama başlığı takip edeceğim bende merak ediyorum bu sorunun cevabını :)

izmir_pet

oncelikle elinizi oyuncak olarak gormeyi birakmasi lazim. Bi kez izin verirseniz hep isirir. Kesinlikle izin vermeyin isirtmamaya calisin. İsirdiginda sert sekilde tepki verin(sozlu olarak yani) hayir diyin mesela. Ve isirabilecgi biseyler olsun oyuncak falan. Hem oynamak ister hemde disleri kasinir bu donemlerde. İsirmasi 6aya kadar surer ve alisirsa drvam da eder:) müsama gostermeyin :)

Cldkgkcs

Ben ilk kedim olduğu için geldiğinde elimle oynatıyordum battaniyenin altında falan elimi oynattığımda bayılıyordu oda yakalamaya. Sonra yanlış olduğunu öğrenince kestim hemen ama bu defa o beni evde yürütmiycek halde ayaklarımdan ellerimden ısırmaya başladı sürekli takip edip atlıyodu :D her seferinde yüksek sesle hayır deyip alıp ileriye koymayı parmağımla kızmayı yaptım çok şükür rahatız şimdi öyle ki brnim kızacağımı bildiği için bana hiç dokunmuyo eve gelen oldu mu yapışıyo ellere ayaklara :D

kopek_delisi

Benimde bir kedim var ve oda benim elimi yumak gibi ısırdığı oyuncaklardan kurtulmanız gerek.Çünkü o oyuncakları sürekli verdiğinizde sizin elinizi de ısırmaya başlıyor.Ama o tür oyuncaklarla oynamadığı zaman bunu kesiyorlar.Bundan emin olun çünkü ben de kedimde aynı sorunu yaşamıştım.

jingjing

öneriler için teşekürler 2 gündür ısırınca hemen bıraktım arkamı döndüm odadan çıktım . öğreniyor gibi ama bu defa da oyun oynamak için bacaklarıma sarılıyor . yazın gelmeden bırakır umarım =))

Gozdetemizel

İkeanin cocuk reyonundan yumusak fare aldik,bide petstages dental chews kedi otlu oyuncaktan.fareyi ensesinden tutup butun gun gezdiriyo sanirim buyuzden azaldi isirmasi.dislerini fare ve oyuncakla kasiyo heralde

Fablemoon

Benim kedim 8 aylık hala ısırır elimi ben bir gün bile çiziksiz görmem :D ama ilk başta eğitilmesi gerekiyormuş bizim kız bize geldiğinde daha 1 aylıktı annesi sahiplendirileceği için bize anne sütünden erken kesilip gelmişti dişleri felan yoktu varsa da minik minikti tolerans göster göster göster 4-5 aylıkken süt dişleri çıktı yetişkin dişleri büyüdü işte acıyı şimdi şimdi hissediyoruz, insan sevince acıyı bile hissetmiyo orası ayrı ama sizinki o kadar da büyük değil hala şans var. Bir yerde okumuştum her elinizi ısırmaya çalıştığında elinizi çekin hayır diyip onunla ilgilenmeyi bırakın böyle böyle alışıyor diyorlar ne kadar doğru bilemiyorum

Duygunur

Elinizi her ısırdığında hayır diyerek ısırabileceği bir oyuncakla oynatmaya başlayın. Bir şekilde uzlaşmak gerekiyor kedilerle direkt yasaklayınca işe yaramıyor. :)

izmir_pet

soyledigim gibi elinizi oyuncak olarak gormesini engelleyin en onemlisi. Kesinlikle izim vermeyin elinizle oynatmayin sonu gelmez

guineapigela

Elinizi isirdiginda hafif bir ses tonuyla hayie diyin ve elinizi cekin ve ona bir sey getirin diyelimki disi icin alinan kemil vb baska birsey boyle boyle isirmayi birakir

Herakles

Bizim pamuk da aynı şekilde ancak dişlerini tam olarak geçirmiyor sadece değdiriyor onu yaptığında hemen elimi çekip hayır diyorum yavaş yavaş idrak etmeye başladı. Ev arkadaşıma defalarca söylememe rağmen yine de eliyle oynatıyor öyle olunca da pamuk yanlış mı doğru mu idrak edemiyor. Söylediğiniz gibi elimizle oynamayı kestiğimizde ise ayaklarımıza atlıyor kerata :D. Normal otururken elimi hareket ettirdiğim anda dikkat kesiliyor aklı fikri hareket eden uzuvlarda :D. Elimizden geldiğince bu alışkanlığını ortadan kaldırmaya çalışıyoruz ancak şuan küçük ve çok hareketli veteriner arkadaşım yaşı ilerledikçe durgunlaşacağını bu oynayışlarını bile özleyeceğimi söylüyor bakalım :)

jingjing

1 ay geçti hala ısırıyor . hatta bugünlerde her sevişimde ısırmaya başladı . iyice oyun zannediyor :((

jingjing

Minnoskoss sitelerde yazılanı herşeyi yapıyorum şu an 5 aylıjk olduğu için dişleri iyice acıtmaya başladı .

yatıyor ilgi istiyor , göbeği açıyor ama iki sevim hemen dişliyor sonra canımı acıtarak ısırıyor . sanırım büyüdükçe geçicek ama şu an her gün her dk ısırıyor .

Gozde seninki kaç aylık oldu? benimde oyuncaüı var onu zaten deli gibi ısırıyor . artık onu veriyorum ısırsın diye .

Gozdetemizel

Benimki 4 aylik.ama zaten kasindigini belli ediyo,serce parmagimi dis etlerine koyuyorum kendisi isirmadan parmagimi dondure dondure kasiyo dislerini.iste o pofidik fare ve dis kasiyiciyla azalttik biz yoksa perisan ediyodu ellerimizi.bi de emme olayindan vazgeciremedim ben kolumu boynumu nereyi bulursa yapisiyo heryerim mosmor