2. Kez Lösemi Aşısı Olan Kedim İçin Endişem

SenanurKsl

Arkadaşlar kedim 4.5 5 aylık yaklaşık dün lösemi aşısının tekrarını oldu veterinere ilk gittiğimde löseminin ölümcül olduğunu yaptırılması gerklü olduğunu söyledi çok bilgim olmadığından normal aşı takvimini uyguluyorduk ki herşeyi en ince ayrıntısına kadar araştırırım sanssızlık bu aşı hakkında vete direk güvendim fakat dün tesadüfen bi sayfada aşılarla ilgili yazı okurken löseminin temel olmayan aşılar kısmında olduğunu zorunlu olmadığını çünkü risklerinin büyük yan etkilerinin olabiliceğini hele hele bağışıklığı düşmüş bi kediye yapılırsa ölümcül olacak kadar zararlar verdiğini zaten dıları vs çıkmıyorsa hiç gerek olmadığını öğrendim ki bizim kedimiz evde doğup büyümül bi kedi dışarıya çıkarmıyoruz başka bi kediyle teması yok sadece vete giderken kutusunda görüyo en fazla dışarıyı

21 CEVAP

srfsnn17

Öncelikle merhabalar endişelerinizi anlıyorum çünkü lösemi aşısı günü geldiğinde ben de çok endişelendim ve araştırdım hatta yaptırmamayı düşündüm.Ancak her ne kadar benim gibi dışarı çıkarmasanız bile bastığınız bir su birkintisinden veya sevdiğiniz bir kediden bulaştırma ihtimaliniz de var.Her ne kadar elzem bir aşı olmasa da artı ve eksilerini düşünerek bunu yaptımanızı tavsiye ederim.Eğer kedinizin annesini biliyorsanız ve annesi lösemi aşısı olduysa bunu olmasında sorun yok eğer bilmiyorsanız da bunun için kan testi yapılıyor ancak bu mikrobu taşımaması ileride hiç kapmayacağını garanti etmez.Bu yüzden her ne kadar endişelensem de yaptırdım.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

srfsnn17

İlk aşısı yapılıp ciddi bir sorun gözlemlemediyseniz bir sorun olacağını sanmam.Benim kedimde diğer aşıların aksine hiçbir olumsuz etki göstermedi.Ancak kan değerleri konusunda endişeleriniz varsa ufak bir testle bunlara bakılabilir ama içiniz rahat olsun bence.

Terranova

Saksı suyu ve duvarı kemirme hadisesi, vitamin ve mineral eksikliğine işaret ediyor.

Terranova

Kan testi ile öğrenilebilir. Bu tarz durumlar genel de vitamin ve mineral eksikliklerinde görülür. Fakat olmayadabilir tabi. Can sıkıntısından da yapmış olabilir. Aşıdan sonra mı başladı bu davranışlar, yoksa öncesinde de var mıydı ? Bir de, kediniz annesinden erken mi ayrıldı ?

SenanurKsl

Doğru diyorsunuz çok teşekkürler yanıt için kuzum şuan düzelmiş durumda eski canlılığında şükürler olsun :) bi ara mineral vitamin düzeyine baktırmayı düşünüyorum sadece tekrardan teşekkürler sizin oğlana da sağlıklı uzun ömürler olsun inşallah

izmir_pet

ben de yaptirmadim sahsen ama tereddutlu tabi. Yaptirilmissa yanlis gibi dusunmeyin bencede. Bazi veterinerler yapilmasj sart derken bazi farketmez diyo bu konu cok karisik. Beyefendinin de dedigi gibi artilari eksileri var. En kisa surede iyilesmesini umut ediyorum, cok gecmis olsun

srfsnn17

Rica ederim ne demek

kedigibiyiz

Merhabalar oğlum üç yaşında. Geçen haftalarda lösemi aşısı oldu. İlk gün halsizlik dışında ikinci günden itibaren çok iyiydi oğlum. Ben sahiplenmeden önce de lösemi aşısı olmuş, uzun dönemli bir yan etki yok. Bebeğim gayet sağlıklı. Aşılardan sonra halsizlik iştahsızlık ishal vs. Her türlü oluyor. Kediniz kısa zamanda toparlayacaktır bence. Kedimiz evde olsa da biz dışarıda başka kedilerle iletişimde olıyoruz ya da evimize gelen misafirlerin kedileri olabiliyor eve getirebilirler bazı hastalıkları. Ben o yüzden yaptırıyorum. Her kedide farklı olabilir tabili de :) bebeğiniz toparlar inşallah en kısa zamanda

Duygunur

Bunu ben de düşünüyorum, benim kedim ilk karma aşısını olduktan sonra 2 gün 41.5 derece ateşle yattı, veteriner de lösemi aşısını erteledi, ne zaman olacak bilmiyorum ama yaptırmalı mıyım bilmiyorum. Lösemi daha da ağır bir aşıymış diye duydum.

SenanurKsl

İnternetten araştırma yaptıkça açıkcası ruhum daraldı baya bi endişelendim fakat burdaki yanıtları okudukça da rahatladım gerçekten dışarıdan bastığınız yerden veya sevdiğiniz bir kediden gelebilir hastalık ölümcül bi hastalık fakat aşı %100 koruma sağlamıyormuş ve canlı aşı karma vs aşılardan daha ağır bi aşı test yapılması iyi olur deniliyo bizde vetimiz direk yaptı aşıyı özellikle zayıf veya bağışıklığı düştüğü bi döndemde yaptırılmaması gerekiyormuş tam tersi hasta yapabiliyo ya da kansızlık vs gibi kötğ yan etkileri olabiliyomuş hatta bi yerde uzun vadede yıkıcı etkileri olabiliyor diye okudum başka yan etkilerini de iyice ataştırabilirsiniz fakat bunlar illa olacak diye bir kaide yok ne kadar doğrudur onu da bilemiyprum açıkcası sıkıntı yasamayan da çok kişi var cevaplarda da var , şuan kedim düzeldi tek gözlemlediğim 2 gün halsiz uyuması ( topraklı su içme duvar kemirme farklı sebepten de olabilir ) şuan gayet canlı eskisi gibi şuan pişman değilim yaptırdığım için ama tamamen size kalmış.

kedigibiyiz

İnşallah bir sorun da tekrarlamaz :)

SenanurKsl

İnşallah :)

SenanurKsl

Yab etkiler arasında demir eksiklipi kansızlık var kedimin diş eti beyaz ve sanki yeni oldu gibi geliyor ve bu ikinci aşıdan sonra iki gündür halsiz uyuyır bu olabilen biley evet biliyorum ama şu sıra tam da diş döküyor iştahsız ateşi olabilir böyle bi dönemde aşıyı olmuş oldu sürekli topraklı saksı suyuna dadanıyor ve dün dolabın üstüne çıkıp tavandaki bi kısmı kemirdiğini yakadığj ı fark ettim lütfen bu konuda recrübesi olan arkadaşlar yazdın hani olabilicek sıkıntılar arasında tümörlere kansere sebep vermesi bile yazıyordu kansızlık zaten bi noktadan sonra tedavi gerektiren hatta ölümcül bi hastalık olabiliyor suanda napabilirim nasıl önle ler alabilirim

SenanurKsl

Biraz uzun oldu kusura bakmayın ama vaktinizi ayırıp yanutlayabilirseniz çok sevirim :(

SenanurKsl

Çok teşekkür ederim cevabınız için biraz olsun rahatladım tabiki dediklerinizi düşününce çok da gereksiz durmuyor şuan endişem şu annesinin sahibi farklı ve tanımıyorum başka bi evde doğdu maya ve veteriner bu konuda ne bilgi verdi ne de kan testi yaptı soru da sormadı direk yapılması gerekli aşılar bunlar dedi ve takvimini ayarladı yaptırdık