Anlıyorsanız Yardımcı Olurmusunuz?

satinalmayin

Arkadaşlar içerik okunurken neye dikkat edilmesi hususunda çok bilgili değilim;içerikten anlıyan arkadaşlar bu almayı düşündüğüm mamanın içeriği sizce nasıl burda artı yada eksi olan nedir?

Ham Protein % 34

Ham Yağ: %18

Ham Lif: %2.5

Ham Kül: %6.5

Nem: %10

Kalsiyum: %1.2

Fosfor: %1

İÇERİK:

Kurutulmuş somon %42 (somon unu %24 somonproteini %18),

kurutulmuş tavuk,

pirinç %15, mısır,

tavuk yağı(karışık tokoferollerle korunmuş),

somon yağı %3,

hidrolizetavuk karaciğeri,

kurutulmuş elma, bira mayası,

karides %1.5,deniz yosunu %0.5,

bitki karışımı (rezene, fesleğen, adaçayı)%0.02,

hindiba kökü (mannan-oligosakarid kaynağı) %0.02,f

ruktooligosakkaritler %0.015,

yuka schidigera, %0.08 özütü

1 kg’daki Besleyici Katkı Maddeleri:

Vitamin A(3a672a) 19,000 IU, vitamin E (alfa tokoferol) (3a700) 500 mg,vitamin D3 (E671) 700 IU, vitamin C (E3a312) 150 mg,

taurin(3a370) 2,000 mg, kolin klorür (3a890) 1,800 mg, biyotin(3a880) 1.5 mg, niasin (3a314) 40 mg, kalsiyum pantotenat(3a841)

5 mg, vitamin B12 (siyanokobalamin) 0.03 mg, vitaminB2 (riboflavin) 4 mg, vitamini B1 (3a820) 5 mg, vitamin B6(3a831) 2.5 mg,

folik asit (3a316) 0.7 mg, demir (E1) 40 mg, iyot(3b201) 3.5 mg, organik bakır (E4) 10 mg, organik çinko (E6) 140mg, organik

manganez (E5) 50 mg, organik selenyum (3b8.10)0.2 mg, L-karnitin (3a910) 50 mg, L-arginin (3c3.6.1) 10 mg,

DLmetionin(3c301) 14 mg, L-lisin (3.2.3) 10 mg.

36 CEVAP

satinalmayin

dilaykablan ben kurumamanın zararlarını biliyorum bunda tereddütümde yok tabiki tercih kişilerin kednine ait sadece bu bir x markanın maması bu içerik üstüne konuşmak masaya yatırmak istedim.

satinalmayin

Bende okuyoırum bilgi edindim diye düşünüyorum ama açıkcası çok net bir şekilde bu içerik hususunda bir şey diyemiyorum buyrun beraber inceleyelim olmazmı et unu ile et türevi aynı şeymi mesela yani ?

satinalmayin

Bir çok mamada açıkca yazmaz mı nasıl yani yurt dışında açıkça yazma şartı yokmu bunun bir kontrolü yokmu mesela acananın içeriği düzmecemi?arkadaşın dediği ve sisin dediğiniz içinde ettürevi var yani iç organ ve atıl etler içinde var ben içerikte göremedim Allah aşkına siz nasıl gördünüz nerden tespit ettiniz bu profine somonlunun içeriği bilen bulan var ise sitesinden araştıralım birde et ununun içinde etden başka ne oluyor mesela ?

Arkadaşlar azbere konuşmayalıum gerçekten biliyorsak konuşalım beni yanlıtmayın lütfen net bildiğiniz şeyleri ifade edin tahmin ve zannınıza göre yazmayın lütfen.

satinalmayin

net ifade ediyim kendimi,içerik okumayı bilen varsa banada öğrettsin açıkca yol göstersin lütfen böyledir şöyledir diyerek tahminini dile getirmesin.

sophiee

Neye kızdıgınızı anlayamadım açıkçası. Dilaykablan son derece düzgün bi dille yardımcı olmaya çalışmış. Sizin ne kadar bilginiz olduğunu da tahmin yürüterek bilemeyeceğimiz için de bir belgesel önermiş. Ezberden konuşulacak sizi yanıltacak birşey göremedim...

satinalmayin

bakın ben et yan türevi varmı bu üründe nerden bu kanıya vardınız diye soruyorum bu video kurumamaların zararları ile alakalı ve zaten bildiğim bir konu marka değil konu içerik değerlendirmesi olsun istedim yani afaki değil net bir dille ifade edilsin istiyorum kızdığım bir şey yok et unu et unudur et değildir mesela bunu biliyorum ama et unun içinde neler oluyor dersek bu demek oluyorki et unuda şüpheli yani yan türec içeriyor yani bunu net biliyor isek sorun yok ama zan ise beni yanıltır mesela

satinalmayin

yani bu söz konusu mama ettürevi atıl etleri mi barındırıyor bu bana gerekli mesela mısır pirinç olmamalıydı ama mama zaten ultra kaliteli etoranı yüksek bir mama değil orta ayar bir mama.Ben yabancı kaynaklarda bir siteye raslıyamadım bir türlü orjinal içeriği bulamıyorum.kızdığuım nerden çıktı bu arada :) sadece hassasiyetimi dile getiriyorum çünkü bizim millet tahmini bilgilerle hareket eden yönlendiren bir millet dolayısıyla bu hususta gerçekten bilgili birine ihtriyaç var.

satinalmayin

mesela benim bulduğum bir bilgiye göre

Amerika standartlarında FDA denetliyor ve sıkı bir denetimden geçiyor. Eğer o uzuvlar da eklenmişse product by ibaresi ekleniyor. Kuru mamalarda yenmeyen kısımların da eklendiği bölüm poultry by product meal, dehydrated poultry protein ya da chicken by product olarak geçiyor. Bu ibarelere tavuğun tüyü, kanı, ayağı, gagası ve kemiği de giriyor.

satinalmayin

diğer bir bilgide bu

Türkçesi tavuk yan ürünleri, hayvansal yan ürünler ve kanatlı proteini olarak geçiyor. Bazı ucuz mamalar hayvansal yan ürün kullanmakta ve Pro Plan adult digestion lamb & rice adlı mama kanatlı proteini içermektedir.

ama bu netmi yani falanca et proteini yazınca muhakkak artık etler katılmış diyebilirmiyiz.

satinalmayin

Ben profinenin kendine ait bir sitesi olsa ordan baksam iş çözülür netlik kazanırda malesef bulamadım.

satinalmayin

mesela burda defalarca profinenin tavsişye edildiğini okudum et türevi yani artık etler gaga ibik herneyse içeriyor ise neden tavsiye edilsin ki çözemedim....

satinalmayin

Yağmurdan kaçıp doluya yakalanmıyalım korkum o royal canın hills proplan hayvansal yan türev içeriyor derken gidip başka bir hayvansal türevli mamayı almış olmuyalım herkesin durumuda yok orijen acana nd alsın.. anlatabildimmi bilmiyorum bukadar çok cümle kurdum heraşlde bir kısmı anlaşılır :)

satinalmayin

royalcanın bunu yazmış mesela

urutulmuş kümes hayvanları proteini

Bu sadece kümes hayvanı etinin, nem ve yağın çoğunu gidermek için ısıtılıp kurutulduğu anlamına gelir. Bu bizi yüksek kaliteli, konsantre protein kaynağı ile bırakır.

Biliyor musun? Kurutulmuş kümes hayvanları proteini, konsantre bir protein kaynağı olduğu için bütün tavuk kadar ağır değildir. Her zaman kompozisyon listesindeki ilk bileşen değildir, çünkü yasa gereği, malzemeler önceden pişirilmiş ağırlığın azalan sırasına göre listelenmelidir ve elbette susuz et susuz olmayandan daha hafiftir.
Et ve hayvan türevleri

Bu, belirli içerik kategorileri için mevzuatta belirlenmiş bir etiketleme terimidir ve daha düşük kaliteli besinleri göstermez. Sadece, bileşenlerin bitki veya sebze yerine hayvansal kökenli olduğu anlamına gelir.
Hayvansal yan ürünler

"Yan ürün" terimi, hayvanın kendisiyle ilgili değildir, ancak tamamen insan besin zincirine fazla olduğu anlamına gelir. Bu, insan olarak kullandığımız parçaları kullanan, tipik olarak gıdalarımız için kullanmamaları için, malzemeleri tedarik etmenin sürdürülebilir bir yoludur. Örneğin, kas etinin yanı sıra, evcil hayvanınız için eşit derecede kaliteli besin kaynağı olan karaciğer ve böbrek gibi sakatat da içerir. Ovalar, pençeler ve gagalar gibi parçalar içermez.
Taneler

Buğday, mısır (mısır) ve pirinç gibi tahıllar veya tahıllar evcil hayvanlar için zengin bir besin kaynağıdır. Birçok vitamin, mineral, karbonhidrat ve antioksidan sağlamanın yanı sıra mükemmel sindirilebilir protein kaynaklarıdır.

satinalmayin

inandımmı hayır ama biz buna mukabil inandırıcı ikna edici bir bilgi ile ancak bu açıklamayı reddedebiliriz. bana bu açıklama lazım

satinalmayin

Malzemeler Listesi'nde neler var?

İlk bakışta, bir evcil hayvan maması ürününde bir içerik ifadesi oldukça zorlayıcı olabilir. Hatırlanması gereken birkaç temel nokta:

  1. Tüm bileşenleri en az ağırlıkla en çok görüntülemek için bir bileşen listesi gereklidir. En büyük katkıda bulunanlar ilk ve en küçüğüdür.

  2. İçeriği büyük ve küçük olarak düşünün.

a. Başlıca malzemeler listelenen ilk birkaç olacak. Çoğu, tanınabilir hayvan veya bitki isimlerini taşıyacaktır.

b. Küçük maddeler çoğunlukla mineraller, vitaminler ve diğer besinler sağlayan maddelerdir. Bir kaç tanınabilir isim içerebilirler ancak birçoğu “kimyasal-sondaj” olacaktır. Diğer küçük bileşenler koruyucuları, kondisyonlama maddelerini, emülsifleştiricileri, stabilizörleri ve renklendirici veya lezzet verici maddeleri içerir. Tüketici, belirli bir bileşenin ne olduğunu bilmezse, en azından ürünle karşılaştırılabilir.

Ortak Malzemeler ve İçerdikleri

Evcil hayvan besin maddesi listelerini okumak zor olabilir ve etikette gösterilen bazı önemli içerik maddelerinin neler olduğunu anlamaya çalışmak zor olabilir.

Hayvansal kaynaklı malzemeler, hem köpeklerde hem de kedi mamüllerinde kullanılan çok yaygın ana maddelerdir. Aşağıdaki açıklamalar AAFCO içerik tanımlarıdır. Garantörler ismi değiştiremez ve her bileşen AAFCO'nun içerik tanımına uygun olmalıdır.

Çiğ Ürünler

Aşağıdaki dört bileşen tüm ham ürünlerdir, ancak herhangi bir zararlı bakteriyi yok etmek için hayvan yemi üretme sürecinde pişirilirler (tıpkı insanlar kendi yemeklerini pişirirken).

· Et : kesilmiş memelilerden elde edilen ve iskelet veya dil, diyafram, kalpte veya özofagusta bulunan kısım olan çizgili kasın o kısmı ile sınırlı olan temiz et; normal olarak ete eşlik eden eşlik eden ve üstte yatan yağ ve cilt bölümleri, sinüs, sinir ve kan damarları ile birlikte veya bunlar olmadan. Hayvan yemi için uygun olacaktır. Türünün açıklayıcı bir ismini taşırsa, buna karşılık gelmelidir.

O Başka bir deyişle, et, öncelikle hayvanın kas dokusudur, fakat normal olarak kaslara eşlik eden yağ, kıl ve diğer dokuları içerebilir, bazen insan tüketimi için satılan çiğ ette görülenlere benzer. Bu, kalp kasının ve iç organların geri kalanından kalbi ve akciğeri ayıran kas dahil olmak üzere daha az çekici et kesimlerini içerebilir, ancak yine de kas dokusudır.

Bununla birlikte, kemiği içermez. Hayvan yemi için et genellikle “mekanik olarak ayrılmış” demektir, yani makineler kasları kemikten çıkarır. Bu, macunsu kıvamlı (sıcak köpeklerde kullanılana benzer) ince öğütülmüş bir ürün ile sonuçlanır.

O Et terimini kullanmanın yanı sıra, evcil hayvan maması üreticisi, etin, sığır veya domuz gibi türetildiği türleri de belirleyebilir. Ancak, etiketteki jenerik terimi kullanmak için sadece sığır, domuz, koyun veya keçiler olabilir.

O Başka bir memeliden geliyorsa (örneğin, manda veya geyik eti), türler tanımlanmalıdır. Kas, kümes hayvanları veya balık gibi memeli olmayan ise, uygun tanımlayıcı terim olarak adlandırılmalıdır.

· Et Yan Ürünleri : Kesilen memelilerden elde edilen et dışında, işlenmemiş, temiz parçalar. Akciğerler, dalak, böbrekler, beyin, karaciğerler, kan, kemik, kısmen de-yağlanmış düşük sıcaklıkta yağlı doku ve içeriğinden arınmış mide ve bağırsakları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Saç, boynuz, diş ve tırnak içermez. Hayvan yemlerinde kullanım için uygun olacaktır. Türünün açıklayıcı bir ismini taşırsa, buna karşılık gelmelidir.

O Başka bir deyişle, et yan ürünleri , iç organları ve kemikleri de dahil olmak üzere, kas dokusundan başka bir hayvanın çoğu kısmıdır.

O Yan ürünler, bazı Amerikalıların yediği (karaciğer, böbrek ve işkembe gibi) bazı parçalarını, ancak tipik olarak yapmadıkları parçaları da içerir. USDA, insan tüketimi için yenilebilir memeler ve akciğerler gibi belirli yan ürünleri kabul etmese de, diğer hayvanlar için mükemmel derecede güvenli ve besleyici olabilir.

O Ette olduğu gibi, yan ürünler sığır, domuz, koyun veya keçilerden elde edilmedikçe, türler tanımlanmalıdır.

· Kanatlılar : Kanatlı veya kemiksiz, temizlenmiş et ve tavuk veya karkasın bütün karkaslarından veya bunların kombinasyonlarından elde edilen, tüyler, başlıklar, ayaklar ve sürükleyiciler hariç, temiz kombinasyon. Hayvan yemlerinde kullanım için uygun olacaktır. Türünün açıklayıcı bir ismini taşırsa, buna karşılık gelmelidir. Kemik kaldırılmışsa, işlem uygun besleme teriminin kullanılmasıyla belirlenebilir.

O Esasen, bunlar, kuş bakkallarının bulunduğu bütün tavuklarda veya hindilerde bulunan kuşun parçalarıdır. Açıkçası, genellikle kuşun sırt ve boyun gibi daha az kârlı kısımlarından oluşur. “Et” den farklı olarak, toprağa iyi bir kalsiyum kaynağı olarak hizmet edebilen kemiği içerebilir.

O Kemik kaldırılmışsa, kemirilmiş kümes hayvanları olarak adlandırılabilir.

O Eğer belirli bir kuş türü ise, tavuk veya hindi gibi daha yaygın isim kullanılabilir.

· Kümes Hayvanları Yan Ürünleri : iyi fabrika uygulamasında kaçınılmaz olarak meydana gelebilecek bu miktardaki iz miktarları haricinde, dışkı içeriği ve yabancı madde içermeyen başlıklar, ayaklar ve iç organlar gibi kesilmiş kümes hayvanlarının karkaslarının temiz olmayan kısımları. Ürün türünü tanımlayan bir isim taşıyorsa, buna karşılık gelmelidir. ”

O Et yan ürünlerine benzer şekilde, bunlar, çiğ, giydirilmiş bir karkasın parçası olmayacak kuşların parçalarıdır ve sakatatlar (kalp, taşlık ve karaciğer) veya diğer iç organların yanı sıra kafa ve ayakları da içerebilir.

Render Ürünleri

Bunlar Bir hayvan yemi üretim tesisine gönderilmeden önce zararlı bakterileri yok etmek için pişirilmiştir. İşleme sırasında, ısı ve basınç, esas olarak protein ve mineralleri bırakarak, su ve yağın çoğunu giderir.

"Yemek" terimi, pişirmeye ek olarak, üniform boyutlu parçacıklar oluşturmak için öğütülmesinden dolayı kullanılmaktadır.

· Et Öğün : iyi işlenme uygulamalarında kaçınılmaz olarak meydana gelebilecek miktarlar haricinde, herhangi bir ilave kan, saç, toynak, boynuz, kertenkeleler, gübre, mide ve rumen içerikleri hariç olmak üzere memeli dokularından elde edilen ürün. Bu tanımda bulunmayan yabancı maddeler içermemelidir. Kalsiyum (Ca) seviyesi, Fosforun gerçek seviyesini 2.2 kattan fazla aşmayacaktır. % 12'den fazla Pepsin sindirilemez kalıntı içermemeli ve ürün içindeki ham proteinin% 9'undan fazlası Pepsin sindirilemez olacaktır. Etiket, minimum ham protein, minimum ham yağ, maksimum ham fiber, minimum Fosfor (P) ve minimum ve maksimum Kalsiyum (Ca) için garantileri içermelidir. Ürün tür, bileşim veya orijin tanımlayıcı bir isim taşıyorsa, buna karşılık gelmelidir.

O Et ve “et yan ürünleri” nin aksine, bu bileşen sığır, domuz, koyun veya keçi dışındaki memelilerden başka bir açıklama yapılmadan olabilir. Bununla birlikte, bir üretici uygunsa bir tür belirleyebilir (örneğin, sığırlardan sadece “sığır eti”).

· Et ve Kemik Unu : Kemik dahil olmak üzere memeli dokularından elde edilen ürün, ilave işleme uygulamalarında kaçınılmaz olarak ortaya çıkabilecek miktarlar haricinde, herhangi bir ilave kan, saç, tırnak, boynuz, kese kırpmaları, gübre, mide ve rumen içeriği hariç. Bu tanımda yer almayan yabancı maddeler içermemelidir. En az% 4 Fosfor (P) içermeli ve Kalsiyum (Ca) seviyesi, gerçek Fosfor (P) seviyesinin 2.2 katından fazla olmayacaktır. % 12'den fazla Pepsin sindirilmeyen kalıntı içermez ve ürün içindeki ham proteinin% 9'undan fazlası pepsin sindirilemez olmalıdır. Etiket, minimum ham protein, minimum ham yağ, maksimum ham fiber, minimum Fosfor (P) ve minimum ve maksimum Kalsiyum (C) için garantileri içermelidir. Ürün tür, bileşim veya orijin tanımlayıcı bir isim taşıyorsa, buna karşılık gelmelidir.

O Et yemeğine benzer olsa da, tüm karkaslara ek olarak kemik içerebilir.

· Animal Byproduct Meal : iyi işlenme uygulamalarında kaçınılmaz olarak meydana gelebilecek miktarlar haricinde, herhangi bir eklenmiş saç, tırnak, boynuz, kese kırpmaları, gübre, mide ve rumen içerikleri hariç olmak üzere hayvan dokularından elde edilen ürün. Bu tanımda bulunmayan yabancı maddeler içermemelidir. Bu bileşen tanımı, bu bölümün başka bir yerinde belirtilen ölçütleri karşılayamayan bireysel olarak işlenmiş hayvan dokularını kapsaması amaçlanmıştır. Bu bileşen, hayvan doku ürünlerinin bir karışımını etiketlemek için kullanılmamıştır.

O Bu, tüm karkaslardan oluşabilir, ancak genellikle et öğünde ve et ve kemik unu içinde normal olarak bulunabilecek olan şeyleri aşan yan ürünler içerir.

· Kanatlı Mamuller Tarafından Yapılan Yemekler : iyi işleme uygulamalarında kaçınılmaz olarak meydana gelebilecek miktarlar haricinde, tüyler hariç olmak üzere boyun, ayak, gelişmemiş yumurta ve bağırsaklar gibi kesilmiş kümes hayvanlarının karkaslarının toprağın, işlenmiş, temiz parçalarından oluşur. Etiket, minimum ham protein, minimum ham yağ, maksimum ham fiber, minimum Fosfor (P) ve minimum ve maksimum Kalsiyum (C) için garantileri içermelidir. Kalsiyum (Ca) seviyesi, gerçek Fosfor (P) seviyesinin 2.2 katından fazla olmayacaktır. Ürün türünü açıklayıcı bir isim taşıyorsa, buna karşılık gelmelidir.

O Bu bileşen, kümes hayvanları yan ürünlerine eşdeğerdir, ancak bunlar, konsantre bir protein veya mineral bileşenini yapmak için su ve yağın büyük kısmının çıkarılması için oluşturulur.

· Kümes Hayvanları Yağı : Kuru işlenmiş ürün, kanatlı veya kanatlı bütün karkaslardan veya bunların kombinasyonlarından (tüyler, başlıklar, ayaklar ve sürükleyiciler hariç) elde edilen, kemiğe eşlik eden veya bulunmayan temiz bir cilt ve cilt kombinasyonundan elde edilir. Hayvan yemlerinde kullanım için uygun olacaktır. Türünün açıklayıcı bir ismini taşırsa, buna karşılık gelmelidir.

O Bu temelde kümes hayvanlarıdır, bu yüzden suyun ve yağın çoğu konsantre bir protein / mineral bileşenini çıkarmak için çıkarılmıştır.

Diğer Ortak Malzemeler

Hayvansal yağ ve bitkisel yağ veya yağ, evcil hayvan mamasına ilave besin ve tat vermek için yaygın olarak kullanılır.

Mısır, arpa, bezelye ve patates gibi bitkisel maddeler de kalori besinleri tedarik eder ve kibbles'in birlikte tutmasına yardımcı olur.

Kurutulmuş pancar posası, kurutulmuş hindiba kökü, fruktooligosakkarit, toz selüloz ve inülin, diğer seçkin maddeler arasında, genellikle diyet lifi sunmaktadır.

Vitaminler ve mineraller

Pek çok inorganik bileşik, mineralleri tedarik eder ve bunların çoğu, kendi adlarıyla, standalonlar olarak veya adın ilk veya ikinci yarısı olarak (örn. Selenit selenyum verir) dahil ettikleri elementleri içerir. Bazıları, dikalsiyum fosfat gibi iki yararlı mineral içerebilir. Ortak unsurlar şunlardır:

· kalsiyum

· kobalt

· bakır

· demir veya demir (demir)

· magnezyum

· manganez

· potasyum

· sodyum

· çinko

Çeşitli mineral mineral bileşen sınıfları metal amino asit kompleksleri, metal amino asit şelatları ve polisakkarit kompleksleri olarak adlandırılır. Bunların inorganik mineral bileşiklerden daha etkili çalıştığı düşünülmektedir.

Vitaminleri sağlayan bazı içerik örnekleri:

· kolekalsiferol (hayvan kaynaklarından D vitamini sağlar)

· ergokalsiferol (bitki kaynaklarından D vitamini sağlar)

· Vitamin B12 takviyesi

· riboflavin takviyesi (B2 vitamini kaynağı)

· Vitamin A takviyesi

· Vitamin D3 takviyesi

· alfa-tokoferol asetat (E Vitamini tedarik eder)

· tiamin mononitrat (B1 Vitamini kaynağı)

· piridoksin hidroklorür (B6 Vitamini kaynağı)

“Kimyasal-iskandil” isimleri olan maddeler

Amino Asit Katkı Maddeleri

· DLmetiyonin

· L-Lisin,

· L-treonin

· DL-Triptofan

· taurin (özellikle kediler için önemlidir)

· DL-Arjinin

· L-Tirozin.

Kimyasal Koruyucular

· askorbik asit

· benzoik asit

· butillenmiş hidroksianisol (BHA)

· bütillenmiş hidroksitolüen (BHT)

· kalsiyum askorbat

· sitrik asit

· etoksikuindir

· potasyum sorbat

· Sodyum bisülfat

· karışık tokoferol

Diğer Malzemeler

Bunlar genellikle kondisyonlama maddeleri, kıvam arttırıcılar, emülgatörler, kenetleyiciler, lezzet verici maddeler ve çeşniler olarak kullanılır.

· karragenan

· Propilen glikol (sadece köpek mamasında propilen glikol kediler için güvensizdir ve kedi maması kullanımından yasaktır)

· sodyum heksametafosfat

· Agar-Agar

· guar sakızı

· zencefil, papatya, rezene ve benzeri gibi ortak baharat ve özler

Daha detaylı bilgi için AAFCO Resmi Yayını web sitemizden satın alınabili