Kedimi Yikamalimiyim?

Minnakpatipuki

Sokaktan sahiplendigim kedimi eve alali yaklasik 1 ay oluyor. 2.5 aylık olmak üzere yavrum ve ben onu yıkamak istiyorum. Kış boyunca dışarı cikmicak, ev alttan ısıtmalı ve kucuk oldugu icin 2 odamda sicacik oluyor. Sizce yikamalimiyim? Yada yıkarsam hasta olur mu bir sekilde?

44 CEVAP

izmir_pet

senede en fazla iki kez yikanir. 1veya 2. Sık yikamak dogal dengesini bozup cilt kurulugu ve daha farkli rahatsizliklar beraberinde getiriyor malesef:(

Minnakpatipuki

Biliyorum annem de biliyor zaten anlattim ben ona :) Ama sokaktan aldım daha hiç yıkanmadi ya o yüzden eve getirdiğim icin ve artik ev kedisi olacagi icin bir kere yıka en azindan dedi bende tamam dedim ici rahat etsin diye. Bir de öpmeden duramıyorum şapşalı o yüzden de pimpirikleniyor galiba :)

Minnakpatipuki

@batinaydogan1 Valla bana kalsa hic yikamam mecbur kalmadiktan sonra da iste anneler annelerimiz :) Aynen kafasına su ve şampuan surmicem kulağına kaçmasın diye. Suyu da tasla dökmeyi düşünüyorum daha kontrollü olur diye hem korkmaz su sesinden :)

edasukur

Kulağın içine su kaçınca ciddi sorunlara neden olabiliyormuş bu konuda dikkatli olun yıkarken, birde bebek sampuanlarindaki kimyasallar kedilere ağır geliyormuş, "bebek şampuanı bu bir şey olmaz" demeyin. Arkadaşımın kedisi ne yazık ki bebek şampuanından sonra aşırı şekilde tüy döküp hastalandı. Her kedi aynı şekilde etkilenmiyor olabilir elbette fakat riske atmaya gerek yok bence.

Duygunur

Bence yıkamayın kedinizi. İnsanlar için üretilen ürünlerden de kullanmayın, pH derecesinden dolayı önerilmiyor. Kediler için üretilenler de aşırı kimyasal dolu, yıkamamak en iyisi, kedinizin ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Moralini bozmayın kedinizin. Olur da illa yıkamak gerekirse bir şekilde kendisini çok kirlettiyse vs. ılık suyla yıkayın sadece.

Minnakpatipuki

Tırnaklarını daha bugün kestim sebebi de bulaşık yıkarken bacağımdan omzuma kadar tirmanmasiydi :D cirmalayamaz o yüzden ben asıl isiriktan korkuyorum:)

Minnakpatipuki

Darwincan teşekkür ederim daha önce böyle birşey duymamistim dediginiz gibi bir veterinere danışayım öyle yikiyim ilk aşıları daha bitmedi çünkü kuduz asisi ve karma 2 olmadi daha

izmir_pet

ben onu duymadim ama ic dis parazitten once yikandigini biliyodum. Dis parazit damla oldugundan yikamayla etkisi gidebiliyormus

Minnakpatipuki

Iç dış parazit olalı 3 hafta falan olmustur bisey olur mu ki

izmir_pet

her ihtimale karsi yaninizda biri olmasi iyi olabilir. Asiri korkarsa sampuanli kalmasin cildi sampuani emmesin. Ve istemeden yalamasin agzina falan kacmasin:)

bblackk

Kedinizi birisiyle yıkamanızı tavsiye etmem. Şahsen ben her ay yıkarım kedimi ve bir bebek gibi girmeden önce ona ortamı hazırlarım direk suyun altına tutmam. Kedilerin yıkanmadığı konusuna katılmıyorum 1 buçuk yıldır yıkıyorum maşallah hiçte bir sorunu olmadı. Ben chicco nun bebek şampuanını kullanıyordum kokusu ve diğer bebek şampuanlarına göre daha masum ve hassas çünkü. Ama Trıxıe in şampuanını da alabilirsiniz.

bblackk

İlk yıkamamda arkadaşımla girmiştim ve onu parçaladı desem yeridir. Sonrasında hep yalnız girdim ve miyavladığını dahi bilmem tabiki bayılarak girmiyor ama hiç asabileşmiyor

izmir_pet

hangi veterinere isterseniz sorun veya istediginiz sitelerde arastirma yapin kesinlikle her ay yikanmaz. Senede 2den fazlasi kesinlikle zarar. Cildi kurur dogal dengesi bozulur. Bicok cilt hastaligina sebebiyet verebilir. Suana kadar olmamasi hic olmucagi anlamina gelmez

Minnakpatipuki

Bugün veterinerle konuştum o da aynı şeyi söyledi ayrica aşıları bitene kadar yıkama en azından dedi. Annemi umarim ikna ederim o zamana kadar :)