İran Kedisi Olanlar Karakterinden Bahsedebilir Mi

nyssa

merhaba 1 yaşında iran kedim var ama çok hareketsiz bi kedi,öylece durmak uyumak dışında yaptığı pek bişey yok.toplarla oltalarla vs oynama süresi maximum 5 dakika,nasıl hareketlendirebilirim,sıkılıyor diye düşünüp üzülüyorum,,yeme içme-tuvalet konularında sıkıntımız yok

16 CEVAP

izmir_pet

Benim karsi komsumda var iran kedisi grisi. Ben oyun oynamak hoplamak ziplamak sevmiyormus. Cok harsketli dglmis. Biraz koydugun yerde durur cinsten. Ve malesef kucaga gelme sevdirme falan cok sirnasik dglmis. Gidip baska yerde yatiyomus:)

Asyatinc

İran kedileri genelde sakin ve hareketsiz olurlar uyumak en sevdikleri şeydir.Belki kedi oltası ya da ucu çıngıraklı bir oyuncak alırsanız dikkatini çekebilir

batinaydogan1

İran kedileri hareketsiz kediler. Bebeklik dönemi biraz hareketlidir. Ama bebeklerde de bi oyuncakla oynama süresi az. Benimki 3 aylık henüz. Oyun oynamayı seviyor ama çabuk sıkılıyor. Gününün çoğu uyumakla geçiyor. Öncekilerden biliyorum onlarda öyleydi ve yaşları ilerledikçe mama yemeye hatta tuvalete bile kalkmaya üşenecekler :)

Alicveben

zaten iran kedilerinin aşırı sakin yapılı olmaları için [ki bu kedilerin doğasına aykırı bir şey] genleri ile oynayıp basık yüzlü olmalarını sağlayarak burunlarını diğer kedilerden değişik kılıyor ve 10 dk üstü koşturunca nefes darlığı yaşamasına sebeb veren bir gen sahibi ediyorlar onları. yani bir iran kedisi için normal bir şey ama siz daha çok kedinizle oyun oynamayı seviyorsanız iran kedisi sizin için yanlış bir seçim denebilir. en oyuncu kediler genelde hep tekir çıkıyor. ama ben insanın değil kedinin kalıcağı kişiyi seçmesi taraftarıyım

herautte

Yapılarından kaynaklı, ayrıca büyüdükçe çok asilleşiyorlar. Arkadaşımın vardı iran kedisi, evde herkesi göreceği bir köşeye geçer orda dururdu.. kimsenin yemeğine musallat olmazdı akıllı akıllı beklerdi çok güzel bir kediydi bu sene kaybettik :( umarım sağlıkla büyür kediciğinizzz :)

nyssa

yok benim kedim kucağımdan inmez aşırı sırnaşık 24 saat fiziksel temasta kalabilir ama oynayarak değil romantik şekilde:)

izmir_pet

İpli oyuncaklar denediniz mi genelde tum kediler dayanamaz. Sizi cinsi bilmem ama

Alicveben

ama farklı oyuncaklar sesli parlak hatta kedi naneli olanlarda var öylelerden deneyebilirsiniz yine kısa kısa olsada oynar.

pisssi

Sevdiği oyuncak türlerlerini oyunları keşvetmeye bakın. Yeni oyuncaklar deneyin en basitinden aliminyum folyodan bir top yapın bakın oynuyormu

izmir_pet

sizinki cok narin o zaman. Asiri hsreketten hoslanmiyordur. İpli oyuncaklar denediniz mi cok ilgilerini ceker

izmir_pet

Oyuncak kedicik gibi tatlis aslinda:) saglik acisindan bilmiyorum ama bi yandan cok tatli. Bizimkiler cok yaramaz mesela kirmadigi sey kalmiyo:)

nyssa

yorumlara teşekkür ederim sadece onun mutlu olmasını istiyorum ve sağlığı açısından daha hareketli olmasını nasıl sağlarım acaba diye düşünüyorum

Duygunur

Maalesef İran kedileri de genetik hastalıklara sahip kediler. Daha güzel görünmeleri için üretilirken bir sürü problem oluşmuş bu kedilerde :( Bu konuda ayrıntılı bilgi istiyorsanız bir link bırakıyorum;
http://www.suzionline.com/kedi/iran-kedisi-ozellikleri-hakkinda-her-sey/

nyssa

kedimi nasıl hareketlendirebilirim eğlendiririm diye soruyorum,iran kedileri şöyle böyle diye yazıp aklınca beni eleştiren arkadaşlar ,öneriniz yoksa kaşabalık da yapmayınız @alicveben @duygunur

Khajiit

British shorthair scottish fold iran kedisi bunlar aynı aileden kediler. Ve sahipleri kızacak ama bu cinslerdeki bazı mutasyonlar zeka geriliği ile iliskilendiriliyor

Kaynak:
http://anadolukedisi.com/tr/Yazi/saglik-ve-bakim/british-shorthair-irki-kedilerin-gercek-yuzu/77

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5568251/