Mrh Aslında Bu Konu Beni Çok Rahatsız Ettiği İçin Belirtmek İstiyorum

cakil19921

Biz burda yada çoğumuzun yaptığı şekilde ilan veririyoruz arayan kişiler sanki dalga geçermiş gibi işte biz kedi sahiplenmek istiyoruz ertesi gün biz vazgeçtik kedi bulduk yok tüyü çok döküyormuş diye birşeyler uydurması sinir bozuyor yani sahsen telefondaki kişi bayan olduğu için bazı kişilerin konuştuğunu boş boş aradığını farkındayım lakin o kadar hayvan bakmak istiyorsanız zaten konuşmalarınız cevaplarınız belli lakin bu konuda bir kaç kez karşılaştım telim bir ara bozulduğunda annemin teli yazmıştım annemi arayıp direk merhaba kedim bana saldırıyor sizin kediyle ciflesinler diye tabi bu normel bir konuşma olabilir işin garip tarafı ben ilanı iki aylık kedi diye açmışım iki aylık işte burası tuaf bu konuşmaya dalanlar kesinlikle herkez için söylemiyorum lakin sizde farkındasınız ki böyle insanlarda var yani ondan dolayı son derece tedbirli olun derim yani ben her telefonum çaldığında seviniyorum lakin sonra atıp tutuyorlar aşılarını yaptırım yok şunu yaparım lakin kediyi aldıktan sonra bir hafta içinde bana dönüp kedi hasta diyip bana getiriyorlar arkadaşım ben veteniner değilim bu insanların derdi ne hiç bilmiyorum gercektennnn

9 CEVAP

kurban1525

Aslında sizlerin sabretmesi gereken bir durum. Bu durumun 2 sebebi var, birincisi arkadaşın belirttiği gibi. Sonradan cayma durumu. İkincisiyse erkekler tavlama maksatlı nelerr neler yapıyor bilemezsiniz :) sizlere tavsiyem cinsiyetinizi böyle ortamlarda vurgulamamanız. İkinci tavsiyem de bu durumlara alışmaya çalışmanız. Çünkü çoğunluk vazgeçse de herkes vazgeçmiyor. Misal benim gibi. Benden önce yazan arkadaş gibi. Üstelik ben oğlumu aldığımda, sahiplendiğim kişi aylık arar sorarım derdi. Ancak o kadar sıktım ki, artık benim mesajlarıma cevap vermeyecek dereceye geldi :D ben bıdığıma, bıdık bana alıştı. Ama açıkçası ilk başta evime geldiğinde çok korktum acaba yapabilecek miyim, hazır mıyım diye düşünmeden edemedim. Hayvan evime gelmiş ama ben o ana kadar yaşamadığım bir kararsızlığa girdim. Sebebi de burada, internet ortamında gördüğüm karamsarlıktı. Herkese bir şans verilmeli diye düşünüyorum ben. İnanın şuna inanıyorum, bu memlekette insanlığın yeniden reformize olabilmesi bence her insanın evine bir hayvan almasıyla mümkün. Kendimize hiçbir çıkar sağlamayacak canlılara sadece "iyilik" için yardım etme algımız yok oldu çünkü. Olmaya da devam ediyor. Daha fazla uzatmayayım umarım anlaşıldım... :)

Emrondre

Ben kızımı sahiplendirme ilanından sahiplendim ve ilk defa kedi bakıyorum tam bir sene olacak 20 Aralık ta iyiki gelmiş evimize , sabah ıslak burunla uyanmak , gece yanına gelip yatması , gece bazen oyun oynamaları , sana bakan devamlı bir çift göz, maması bitince benimle konuşur gibi mama istemesi, titiziz biraz kumuna gidince bak ben yeni çıktım diye ses çıkarıp temizle demesi, uyuyuşu , daha sayamadığım güzellikleri, ben hiç düşünmedim yok kılıydı, yok kumu kokuyordu, bana ve aileme can oldu kızım hatta dışardaki sokak hayvanlarını sayesinde daha çok düşünür oldum , iyiki var hayatımızda iyiki ...Hiç bir zaman maddiyatı düşünmedim çocuğum için en iyisi ne ise , bu güzellik içinde en iyisini yapmaya çalışıyorum , Bence sahiplenmeyi düşünenler böyle baksa hayatlarında neler kaçırdıklarını farkederler , hele birde o patilerini yalayışo yok mu ☺️

kedipatisii

Hayatında hiç evde bir canlı beslememiş insanların yaşayıp görüp zorluğunu öğrenince geri cayması durumu bu. Açıkçası bunu kimse yaşamadan bilemez. Herkes kolay zannediyor hayvan bakmayı ama bir çocuk gibi özveri gerektiriyor. O yüzden insanların hayatında bu denli bir değişikliği kaldırıp kaldıramaması önemli. Nitekim çoğu kişi sahiplendikten sonra bunu beceremiyeceğini ya da yapamayacağını anlayıp vazgeçiyor. Denemeden bilinecek bir şey değil. O yüzden o insanlara çok kızamıyorum fakat tabiki sahiplenilen bir hayvanın geri bırakılması çok üzücü bir durum ama ne yazık ki her insanda bu bakımı ve özveriyi verecek potansiyelde değil.

sebnemveduman

Ben günlerdir kedim için geceleri uyumuyorum, gündüzleri de birlikte uyuyoruz. Bazı insanlar sırf sosyal medyaya benim evcil hayvanım var diye fotoğraf atıp dikkat çekmek için hayvan sahipleniyor, bir hafta sonra da sıkılıp dışarı atıyorlar. Gerçekten çok yazık. Bu küçük canlar size ne yaptı? Kendinden 15 kat büyük bir canlıya güvenip kendini emanet eden yardıma muhtaç hayvanlara yapılan bir eziyettir bu. İşin diğer yönüne bakarsak bildiğiniz taciz etmek amaçlı arayıp soran hadsizler var. Diyecek hiçbir şeyimin kalmadığı bir noktadır bu. Allah ıslah etsin.

cakil19921

Bu bir can ve ev kendilerinin hastalığında bitmiyor o kadar zor işte kedi bakımı kolay diyip almayın

cakil19921

Haklısınız lakin bunu iyi dusunmeliler bazıları bir ay sonra vermek istiyor bazıları 3 ay o kedi büyüyor ve sahiplendirmesi çok zor oluyor yani bana göre bu bencillik birazda yaptıkları şey

izmir_pet

oncelikle "kurban1525"in de belirttigi gibi boyle sitelerde ozellikle sahiplendirme ilani verecekseniz cinsiyet belirtmemek gerekiyo. Hatta numara bile yazmamak lazim ama o zaman da sahiplendirme zorlasiyo tabii. Herkes cok dogru seyler yazmis zaten. Bende onceki kedimi bu siteden sahiplendim. 3sene boyunca aldigim kisiyle iletisimimi koparmadim surekli resimlerr attim haberdar ettim ama ne yazikki kanserden öldü yavrum hala agliyorum bi sene gecmesine ragmen. Ve aldigim kisiyle ona ragmen hala iletisimim devam ediyo. Sonucta bisey satmiyo kimse, bi cani emanet ediyo. Kullanip da biseyi iade etmeye benzemez bu ya CAN bu CAN. Onu aliyosun kendi canindan cok sevceksin yeri geldimi. Kendi cocugun gibi gorceksin bi karsilik beklemeden. Onlarin bi bakisi herseye deger zaten. Boyle gereksiz insanlara verilen guzel canlara o kadar uzuluyorum kii. Yazik gunah yaa almayin bunlar oyuncak dgl, mal dgl. Keske bu canlarin hepsine sahip cikabilsek..

cakil19921

İnsanlar o kadar kör olmuşlar ki hiçbirsey umurlarında değil kendi karınları doysun başkasından kendinene diye düşünüyorlar halbuki bu canlari Allah bizler için yaratmış gerçekten hiç olmadık yere yaptıkları tuaf hareketlerle gulumsetiyorlar ağlayınca yanından ayrılmıyor insan ne istesin n bu dünyanın öbür dünyasında var ve bu sokakta bir can bile hem insan hem hayvan aç yatıyorsa biz bunu görüp susuyorsak ne diyeyimm

izmir_pet

o kadar hak veriyorum ki size. Bilmiyorum yani neden bizim gibi dusunemeyen hissedemeyenler varki? Gercekten inanamiyorum anlam veremiyorum yaa. Bakamicagimiz icin bi tek kedimiz olcakti bizimde ama baktik sokakta biri kör ac susuz iki kardes var. Naparsin ki? Sen yiyip icerken onlar ac susuz kalcaklar kii arabalar da ezer. Balkona bari aldik. Gormeyeni mecbur eve alicaz artik baska care yok. Bi cani sahiplenmek yuva acmak bicok iyilikten daha iyidir. Onlar bize muhtac. Biz onlara sahip cikmassak obur dunyada vebalini nasil odeyebilirz ki?