Köpek Sahiplenmek İstiyorum Önerileriniz

kurban1525

Herkese merhabalar arkadaşlar. Bilenler bilir, evimde 1 senedir kedi bakmaktayım. Bu gün aklımda hiç böyle bir plan yokken, gördüğüm bu köpekle kalbim parçalandı resmen. Hayvanın kulağını kesmişler, sokağa salmışlar. Herhangi bir pansuman vs yapılmış mı bilmiyorum. Çok açtı, açbitir sosislerinden ve 1 şişe su aldın migrostan. Hapur hupur yedi... bu halde dahi insanlardan korkmuyor. Hemen üzerime atlıyor suratımı yaladı... Uzun lafın kısası sahiplendirme ilanı verdim ancak yarın oraya gidip eğer hala oradaysa sahiplenmek istiyorum bu yavrucağızı. Ancak kedilerle tecrübem olsada köpeklerle hiç tecrübem olmadı. Ne yapılır ne edilir, aşıları vs maliyetli midir, bu işi en maliyetsiz nasıl çıkarabilirim merak ediyorum. Köpeklerde uzmanlaşmış arkadaşlar tecrübelerini anlatırsa çok memnun olurum. Ayrıca bahçemde bakacağım.

24 CEVAP

minnoskoss_123

Öncelikle çok üzüldüm bu yavruya:( Yapanların allah cezasını versin İnşallah. Çok güzel bir şey paylaşmışsınız. Sadece buradan değil daha birçok yerden ilan verin. Ben üyesiyim petsbook.com ‘un oradan ilan verin. Ben de paylaşabilirim uygun görürseniz. Umarım kısa zamanda yuvalanır. Ayrıca lütfen reklam yapıyorum falan diye şikayet etmeyin yardımcı olmaya çalışıyorum. Zaten buranın aktif kullanıcısıyım. Maalesef köpeklerle ilgili pek fazla bir bilgim yok. Çoğunluklu olarak kedilerin bakımına dair bileğilere sahibim. Bilenler yazacaktır.

kurban1525

Evet geri verme hususunda sorun çıkartabiliyorlar. Ancak ilk seferinde götürmeyi düşünüyorum yinede. Sonuçta o an için sokak köpeği olacak :) tabi bunların hepsi teori, cünkü gittiğimde onu orada bulamayabilirim de... aslında eve almam mümkün değil diye düşünüyordum ailem saolsun. Ama köpeğin durumunu anlatınca ve fotosunu gösterip izin istediğimde alabilirsin dediler :D şaşırdım doğrusu. Lütfen bilgi sahibi biri cevap verebilir mi konu güncelll ++++

minnoskoss_123

Tamam eğer sahiplendirirseniz yada sahiplenirseniz haber verin paylaşımı geri çekeyim. Tekrardan geçmişlerimi iletin köpüşe...

eylemcaliskan

Kurban olurum ya :( Maalesef bilgim yok, sadece size şans dilemeye geldim. Umarım yarın tekrar bulursunuz ve onun ailesi olursunuz. Lütfen bizi bilgilendirin

eylemcaliskan

Bu arada belediyeler sokak köpeklerinin ücretsiz tedavisini yapıyorlar, ama geri vermeleri konusunda sıkıntı çıkarabiliyorlar.

Khajiit

Önerim yok aslında eski kız arkadaşımın köpeğine 1.5 yıl bakmışım sürekli eğitimi şusu busu bir şeyler okuyordum onun dışında geçici yuva olarak da cins cins cesit çeşit köpeğe baktım geçici olarak sadece şunu söyleyebilirim köpek bakmak kedi bakmaktan 5 kat daha zor bunu göze almanız gerek :D

kurban1525

Anlıyorum zormuş galiba baya... Ama nasıl bakımı var az çok tecrübe sahibi kimse yok mu ? :/

Khajiit

Kedi ile karşılaştırmalı olarak aktarayım;
Kedi ile belirli bir süre oynamak yeterlidir daha sonra kendi başına da eğlenebilir köpek daha çok birlikte oynamak ister sonuçta bir sürü hayvanıdır yeterli vakti ayıramazsanız trip atar, küser
Günlük dışarıda gezdirmek gerekir bahçede bakılsa bile gezdirilmek isteyecektir.
Köpekler sizi bir baba/anne yada arkadaş olarak görmek istemez lider olarak görmek ister sizin otoriter olmanız onu mutlu eder çünkü sürü hayvanıdır fakat bu otorite ile şefkat arasında çok ince çizgi vardır ne zaman otoriter ne zaman şefkatli olacağınızı iyi belirlemeniz gerekiyor yoksa onun edindiği bir çok kazanım boşa gider. Örneğin siz onun lideriyseniz tasma ile yürürken sizin hizanızdan gider yön vermenizi bekler ancak otoriteriniz yoksa sağa sola çekiştirir.
Dışarıda gezeceği için bir çok tehlike onu bekler başka köpek saldırısı yürürken bulduğu bir tavuk kemiğinden alacağı bir parazit gibi
Onun dışında sorumluluğu çok fazladır örneğin bir köpek sevgi delisi olsa bile çocuklara karşı çok kızgın olabilir ( baktığım bir rus finosu büyüklere kuyruk sallarken küçük çocuklara hırlıyordu)
Karakter gelişimi sizin sorumluluğunuzda kedilerde olduğu gibi her kedinin karakteri farklı deyip geçilmiyor karakteri size bağlı.
Sevgisini kedilere göre çok daha fazla gösterir yeri gelir sizi görünce heyecandan işer yeri gelir bayılacak kadar nefessiz kalır yalnız kalınca ağlayabilir hatta siz bakkala gitseniz bile

Khajiit

Bir kedi sahibi olarak söylüyorum örneğin 5 günlüğüne bir yere gittiniz kediniz alışkın olduğu biri ile rahatça durabilir ancak köpek hayata küsebilir

Khajiit

Eğitimi zor değil kedi eğitiminden çok daha kolay. Henüz çok yavru ise ilk başlarda biraz zorlanır ama fotoğraftaki köpek 1 haftada tuvalete alışır. Eğer bir yerlerden "kakasını koklat burnuna vur" bu tür şeyler okursan asla itimat etme. Tuvalet eğitimi için en uygun zaman sabah saatleri yavrular günde 2 3 kez yetişkinler 1 kez dışkılar. Sabah uyanır uyanmaz onu tuvaletini yapmasını istediğin yere götür ve bekle oraya yaptıktan sonra küçük bir ödül vermen gerekir ayrıca eğitim clickerları olmadı basınca çıt sesi çıkaran bir kalem yeterli olacaktır yaptığı her iyi şeyden sonra o sesi duyması, o sesin " iyi bir şey yaptım " olarak onun beynine kodlanması işini çok kolaylaştıracaktır. Pozitif eğitim ile ilgili bir çok kaynak var okuyabilirsin. Ben yavru bir köpeğe 1 ay içerisinde tuvaleti geldiğinde balkon kapısına vurup işi bittikten sonra ayaklarını paspasa silip içeri girmesini öğretmiştim. Azarlamak yok sadece ödül ve sabır. Bu sayede bir köpeğe ogretemeyeceğin şey yok. Tuvalet, bekle, kalk, yat, otur bunlar en kolayları gözünü korkutmasın

ONDO

Aşı bakım eğitim vs için beni arayabilisin ama önce yavruyu bulman lazım.no.555 159 55 98 ibrahim

kurban1525

Sıkıntı yok paylaşabilirsinizde. Ama dediğim gibi yüksek ihtimalle, şayet onu bıraktığım yerde bulabilirsem kendim sahiplenmek istiyorum.

cakil19921

Bence sokak kopeğini bir arkadasınız gotursun siz ordan teslim alın hem sizin adınıza almıs olursunuz

cakil19921

Kedilere gore maliyetler ve bakımında biraz zor ama sizi cok zorlucagını zannetmem

cakil19921

Ne kadar kattarca kulağını niye keserler kopeklerin anlamıyorum yaaa