Karma Ve Lösemi Aşısı

bskkrky

3 aylık kedime bugün ilk karma aşısını yaptırdım. Haftaya lösemi alışı var dediler. Daha önce yaptıranlar biraz bilgi verebilir mi bana

21 CEVAP

Minnakpatipuki

Lösemi aşısından önce test yapılıyor. Eğer kedinizde lösemi hastaligi varsa ve aktif değilse lösemi aşısı hastalığı aktif hale getiriyor. Testi çoğu veteriner yapmıyor. Bilgi vermiyor. Bende bu forumdan öğrendim bunu veteriner söylemedi hiç.

doren07

Lösev aşısını test yaptırmadan mı yapacakmış ? buna izin vermeyin

doren07

Kedilerin bulunduğu ve yaşayacağı ortama göre aşı belirlenmesi gerek. Temel aşılar ; Karma aşı ve kuduz ayriyetten parazit tedavileri. dış parazit uygulamaları eğer vucüdunda her hangi bir canlıya rastlanmadığı sürece yapılmamalıdır. İç parazit ise halsizlik, sürekli uyuma ve yemek yememe artı karnında şiş durumunda baya belirginlik taşıyorsa tedavi öyle uygulanmalı. "Tabi bu söylediklerim 2. parazit tedavilerini kapsıyor. herkesin ilk sahiplendiği hayvana parazit tedavilerini uygulamalıdır" Kuduz aşısı artık türkiyede eski gibi vakalar yaşanmadığı için rahat olunması gerek çünkü gerek belediyeler gerekse hayvanseverler aşılama yapabiliyor. yalnız eğer şehir içi yolculukta veya dışardan sahiplendiğiniz canlara bu aşı zorunlu. düzensiz çiğ et verme ile bulaşma olasılığı nadir olsada riske atılmamalı kendi sağlığınız için. Diğer virüs türüyle bulaşan hastalıklar lösev (felv): Her iki ortamda yaşayan diğer canlarla beraber olan ve anne taşıyıcı ise eğer sütüyle bulaşmış olma olasılığı olabileceği için önce test sonra tedavi uygulanır. genelde kan yoluyla bakılır kolay yoldandır bu ama yetişkin olmayan kedilerde bu yanıltıcı olabilir net sonuç çıkmayabilir(özellikle yavru kedinize kan testinde pozitif çıkmışsa eğer diğer tür testlerinde yapılmasını isteyiniz). oldu da bilmiyor veterinerinizde bunu size söylememiş ise aşı yapılmış ve yapıldıktan 1-2 gün içerisinde eğer hastalığı barındırıyorsa ağır reaksiyonlar gösterir ve ölüme götürür. Her hangi bir tepkiyle karşılaşılmadıysa şanslısınız hazır yapmışken 2. dozuda kullanın ve bitirin bu aşıyı. Diğer aids (fıv) : Bu hastalığın bulaşma ihtimali çok çok düşüktür aslında. lakin diğer tüm virüs yoluyla bulaşabilecek hastalıklar gibi diğer aşısız kedilerden uzak tuttuğunuz müddetçe.. bu aşımızın testi can sıkıcı olabiliyormuş çünkü yavru kedilerde sürekli pozitif çıkabiliyor ve bir den fazla test yapılması ve net bir sonuç için kedinizin 6-7 ay olması gerekmesi öneriliyor. Önemli not : Lütfen kedinizi düzenli bir şekilde sterilizasyon yapan veteriner kliniğine götürmeye çalışınız.. Çünkü bu hastalıklar oradan da kolayca kapılabilir. umarım yardımım dokunmuştur herkese..

bskkrky

Veterinerim her konuda bilgilendiriyor ama bu konu İçin hiç bişey söylemedi bana. Test falan demedi

bskkrky

Ben ilk defa bi kedi sahiplendim. Ve aldım alalı ilaç kullanıyoruz. Maksimum 2 hafta veterinere gitmeden durduk. Ve çok yıprandığını hissediyorum artık

ayse1310

Haftaya bizim de aşımız var bana da hiç tahlil falan denmedi bişey

SenanurKsl

Kuduz aşısı yasal zorunlulukmuş kediniz birini ıssırsa veya atıyorum sizinle kötğ olan birisi sikayet etse kuduz aşısı olmadığı için direk elinizden alınıyomuş kediniz. Ve veterinerim bana evden adım attıktan sonra heryerde risk altındadır dedi kutuda getirirken bile risk faktörü vardır ya da yeri gelicek operasyon geöiricek pansiyonlarda kalıcak buralar da kuduz olabilir ya da bizim ortam bile tam steril olamaz küçük de olsa burdaki kedilerden hayvanlardan bulaşanilir ki bütün hayvanlardan bulaşırmıs sadece kedi köpek değil küçük de olsa riske atmak istemedim ilk aşıları zaten tam olsun dedim

bskkrky

Testi nasıl yapıyorlar peki

Minnakpatipuki

Eğer yaptırmaya karar verirseniz. Biraz ağır bir aşı ateş, istahta azalma, halsizlik olabiliyor.

doren07

Katılıyorum çok ağır yan etkileri var ve özellikle "fıv ve losev" aşıları eğer kediniz dışarı çıkmıyor ve o hastalıkları taşımıyorsa gerek duyulmaz. Sadece bilinçli aşı hayat kurtarır..

bskkrky

İnternetten araştırıyorum ama istediğim bilgilere ulaşamıyorum. Testi nasıl yapıyorlar ve ücreti hakkında bilginiz var mı

doren07

Birden fazla testleri var ama genelde kan yoluyla bakılır. Losev aşısı 65-75 arası veterinere göre değişir. Tıpkı çocuğunuzu hastaneye götürüyor gibi düşünün onlar nasıl ağlıyorsa petlerde aynı şekilde veterineri hiç sevmezler özellikle sürekli aşılamak psikolojik olarak çöküntü yaşarlar..

Minnakpatipuki

Ahh sizi o kadar iyi anliyorum ki. Basta tedavi icin her hafta kontrole gittik sonra da ishal oldu birde onun icin gittik sonra da asilari basladi. Her pazar veterinerdeyim 1 bucuk aydir. Ben bile veteriner gitmekten biktim kedimi dusunemiyorum. Birde korkuyor araba sesinden de gidene kadar surekli miyavliyor.Lösemi aşısını 70 e yaptırdım kan testi yapıldı benim kedime. Ama teste para vermedim. Veterinerim bazen bazı şeylerin parasını almıyor benden öğrenci olduğumu bildiği icin yardımcı oluyor. Ücretini bilmiyorum o yüzden :(

Minnakpatipuki

Benim veterinerim de çok ilgili olmasına rağmen söylemedi. Araştırıp ogrenmeseydim yapılmazdı.

Ecerana

İç dış parazit 2 karma ve kuduz aşısı hariç diğer aşıları gerekmedikçe yapmaz normalde veterinerler hatta kedilerine sadece evde bakan ve şehir dışına çıkarmayan kişiler kuduz aşısını bile yaptırmıyor bn kedşme kuduz aşısını yaptırdım çünkü şehir dışına çıkma ihtimalimiz vardı uçakla kuduz aşısı yasal zorunluluk olduğu için aşı karnesinde kuduz aşısını görmeyince uçağa almıyorlarmış o yüzden mecbur kaldım