Kedim Parazit Kustu

eylemcaliskan

Merhaba öncelikle. Az önce yavru kedim durup dururken kustu, temizlerken 5 cm boylarında bir parazit gördüm. Hemen kontil verdim ama kontili de geri kustu. Yarına kadar idare edebilir mi? Bu çok ciddi bir şey mi? Keyfinde hiçbir sıkıntı yok şu an ama yine de çok tedirginim. Bilgisi olanların cevaplarını bekliyorum. Teşekkürler

25 CEVAP

kedigibiyiz

@Terranova soru benim değil ama yazış şekliniz çok hoşuma gitmedi. İnsan başına gelmeden yavrusu kötü durumda olmadan anlayamıyor o ruh halini. Bence annesini daha da endişelendirmek yanlış olur bu saatte imkan da yokken. Zaten bu yavru sokaktaydı ve kötü durumdaydı geçmişini bilemeyiz, sokakta her şey var

kedigibiyiz

ne yazık ki bilgim yok bu konuda inşallah düzelir bebeğiniz çok üüzüldüm. Ama forumda çok görüyorum parazit kusan/ dşkıda çıkan kişileri. Bence bekleyebilir sabaha kadar, beklemek çok zor biliyorum ama kısa sürede sağlığına kavuşacağını düşünüyorum güzel yavrunuzun.

kedigibiyiz

Aa siz o yavruyu sahiplendiniz mi çok sevindim duyduğuma çok çabalamıştınız onun için. Bu güzel iyiliğiniz cevapsız kalmaz bebeğiniz iyileşir o neler atlattı hiç şüphem yok çok sevgiler ikinize de annesi

eylemcaliskan

Recai44, Maması her zaman taze, çiğ hiçbir şey de vermiyorum. Vereceksem iyice haşlayıp veriyorum. Bu yüzden beni çok şaşırttı. Çıkardığında tüy göremedim, dediğim gibi sadece bir tane parazit vardı. Şu an keyfi gayet yerinde. Açık veterinerlere baktım ama yakınımda yok maalesef. Bekleyebilecek durumda mı yoksa değil mi diye endişelendim. Teşekkür ederim cevabınız için
Terranova, kimse sizden gönülleri hoş tutmanızı beklemiyor, kırıcı üslubunuzdan kurtulmanızı bekliyoruz sadece. Olayları sadece okuyunca anlıyorsanız, ciddi ve bir tedavi döneminden geçtiğini, yeni yeni toparlanmaya başladığını da anlarsınız. Sizin söz konusu diye bahsettiğiniz kedi, benim iyi olması için aylardır maddi manevi her şeyimi harcayıp uğraştığım kedim. Yani kalkıp da benden daha çok umursuyormuş gibi davranmayın lütfen. İyi geceler.

eylemcaliskan

Terranova, çok merak ettiyseniz açıklayayım, bu yavru uzun bir tedavi sürecinden geçti, zaten yaklaşık son 1-1 buçuk ayı benimle değil, veterinerleydi. İlgilenmiyor değilim, aksine hayatımdaki önceliğimdir. Diğer iki kedimde böyle bir şeyle karşılaşmadım. Zaten karşılaşsaydım bunda daha dikkatli davranırdım ki ekstra özen gösterdiğimi söyledim.
Kedigibiyiz, çook teşekkür ederim güzel dilekleriniz için. Tedavisi henüz bitti, o şekilde sokağa veya bir başkasına bırakamazdım. Evimde ona da bir kap koyayım dedim. Sevgiler :)

eylemcaliskan

Ayse1310, vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Çenesine odaklanınca sanırım bazı şeyleri gözden kaçırdık, bilemiyorum. Hareketlerinde, iştahında hiçbir sıkıntı yoktu, bu yüzden önceden fark edemedik. İnşallah sabah erkenden götürüp iyi edeceğim yavrucuğumu :)

eylemcaliskan

Recai44, tekrardan vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. İyi geceler diliyorum.
Ayse1310, paraziti radyoaktif maddeymişçesine cımbızla alıp iki kat poşete sardım, sonra da çöpe salladım. Kumunu da hemen çöpe boşaltıp kabını çamaşır suyuyla temizledim. Şu an evi ameliyathane kadar steril bir ortama getirmeye çalışıyorum :) Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Sevgiler

astrokedii

minnonun bu olay basina gelddigi icin cok uzuldum. size onerim oncelikle enjeksiyonla parazit ilaci vurulmasi. vet hekim cikisi eve geldiginizdede zeytin yagi iciriseniz parazitlerin zehirleme yapma olasiliginjda dusurursunuz. cok gecnis olsunn

izmir_pet

@terranova" dikkat ediyorum surekli kedi kopek gibi dostlarimizin sagligi adi altinda, en hassas noktamizi kullanarak insanlari uzuyorsunuz. Htr elinize ne geciyor anlayamadim. Acana bu bayan nerede yanlis yapti? Ne yanlis? İhmal nerede var, rica etsem aciklayabilir misiniz? Herkes ayni seyi anlatiyorsa hatayi biraz kendinizde arayin. Bunu yaptiniz ve ysvrucuk iyilestimi? Bir faydasi dokundu mu? Dostlarimizin sagligini kullanarak bahane arayip insanlari uzmektrn vazgecin lutfrn. Yanlis birsey varsada guzel bi uslupla anlatin bilinclenelim

Terranova

"Sürekli" en hassas noktanızı kullanarak insanları üzdüğümü gösterin lütfen. Rica ediyorum mesnetsiz konuşmayalım. Şimdiye kadar böyle bir şey yaşamadım. Beni bilen biliyor burada. Siz bilmesenizde olur. Kendimi açıklayacak halim yok yani. Cidden çok enteresan bir duygusal yapınız var. Her şeye üzülüyorsunuz, artık komik olmaya başladı. Üzmek için yazıyormuşum gibi algı yapmayı bırakın. Ne yapmışim bu kadar anlamadım :) linç kültürü iliklerimize işlemiş artık. Bundan zevk alıyorsunuz resmen. Biri başladımı, domino taşı misali arkası geliyor. Siz de buna kapılmayın. Uzatmak istemiyorum. Artık kim ne söyleyecekse özelden söylesin, konu daha fazla kirlenmesin lütfen.

melikealgin

5 cm önemli bi boyut.Kedinize parazit aşısı vurdurmalısınız.Bizim de başımıza gelmişti malefes kardesimin verdigi çiğ salam yuzunden :/ parazit aşısından sonra da parazit kusabilir endise etmeyin geçmiş olsun

Recai44

Kedinizin hareketleri normalse su anlık bi sıkıntı yoktur. Benim kedime bende asla çiğ bir şey vermiyorum haşlayıp veriyorum . Ancak bazen kusabiliyor. Geçmiş olsun . Bu saatte zaten yapabileceğiniz çok bir şey yok . Kediniz sağlıklı gözüküyorsa kendinizi üzmeyin. Yarına kadar sabredin.

ayse1310

Sorun olmaz ya siz de hijyene ekstra dikkat edin parazit söz konusu ise. Temas sonrası falan ellerinizi yıkayın mutlaka. Size bulaşmaması açısından diyorum. Kumunu falan temizlerken yani. Hatta kendiniz de parazit ilacı kullanabilirsiniz. Size de bulaşmışsa falan ikiniz birden parazitler dökün gitsin :))

izmir_pet

Oncelikle cok gecmis olsun. İhmal gibi dusunmeyin zaten uzerine titriyorsunuz daha ne yapicaksiniz. Siz olmasaniz sokaklarda ne halde olucakti suan. Sabaha veterinere goturursunuz. İnsallah biseycigi kalmicak bebisin. Tekrardan cok gecmis olsun, korkmayin iciniz rahat olsun:)

eylemcaliskan

Başıma ilk kez böyle bir şey geldi. Sokaktan aldım bu yavruyu, çenesi kırıktı ameliyat ettirdim bu yüzden çok özen gösteriyorum. Çok korkuttu beni. Kucağımda mırlıyor şu an ama bu rahatlamama yardımcı olmuyor. İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim