Erkek kedimi kısırlaştırmalı mıyım?

minikpati
minikpati

2311 Puan

Merhaba arkadaşlar, 6 aylık erkek bir kedim var. Sizce kısırlaştırmalı mıyım ya da eşleştirmeli miyim? Eğer eşleştirirsem kaç ayda bir kızgınlık belirtisi oluşuyor? Çok kararsızım yardımcı olabilir misiniz?


18 CEVAP

Minnakpatipuki
Minnakpatipuki

11256

Kısırlaştırmadan önce erkek kedinizin bir kere kizginliga girmis olmasi gerekiyor demisti bana veteriner daha sonra kisirlastirabilirsiniz dilerseniz. Ben şahsen arkadaşımın ev kedisiyle bir kere çiftleştirip daha sonra kisirlastirmayi düşünüyorum. Bir kere baba olsun diye oda. Eğer sürekli ciftlestiremicekseniz(saglikli bir ev kedisiyle) kisirlastirin bence yazık çok strese giriyorlar hemde kisirlastirmaz ve çiftlestirmezseniz kist oluyormuş . Eve çiş ile kokuda bırakıyorlar cok cok zor gecen ağır bir koku. Kisirlastirmamanin hem sizi hemde kedinizi yipratacagini dusunuyorum. Bu benim nacizane görüşüm eğer yanlış ise arkadaşlarım yazsın bende faydalanayım görüşlerinden 2-3 ay sonra bende bu derde düşeceğim çünkü :)


Alexalexalex
Alexalexalex

825

Ben oğlumu 7aylıkta kısırlaştırdım. Kızgınlık dönemi sıkıntıları çok fazla idrar bırakma ve bunun kokusunun çok ağır olması, sinirlilik ve tabii kısır olmazsa yaşanabilecek sağlık sorunları var. Benim oğlum hiç çiftleşmedi tabii bu karar size ait ama ben böyle tercih ettim : )


gizemesersoy
gizemesersoy

10090

çocuklarına yuva bulabilecekseniz çiftleştirin riske atılmasın yavrular parayla da satmayın lütfen. yuvalarından emin olun. bir yaşına ne kadar yakın kısırlaştırırsanız o kadar iyi


Recai44
Recai44

10786

Kisirlastirarak onun üreme hakkını kendiniz için kedinin elinden aldığınızı biliyorsunuzdur


Minnakpatipuki
Minnakpatipuki

11256

@Recai44 peki siz ne öneriyorsunuz bu durumda ?


Recai44
Recai44

10786

@Minnakpatipuki kedisini ciflestirebilir . Bizim kedide 4 ayda bir yavruluyor . Biz bu yüzden onu kisirlastirmayi düşünmüyoruz ona bakıyoruz. Gülü seven dikeninede katlanmalı. Hayvan eve niçin çiş bırakıyor. Onun çiş yapması onun suçu mu bilerek mi yapıyor. O doğası gereği yapması gerekeni yapıyor . Biz yapmamız gerekeni yapmıyoruz. Onu disardaki hayatının içinden koparıyoruz. Sonra kendisini bize sevdirmesini bekliyoruz . Sizce bu doğru mu . Bir kedinin bir insanın menfaati için üreme hakkının elinden alınması sizce doğru mu . Nerde hayvan hakları. Onu zorla ameliyat etmek doğru mu. Ameliyat acısından insanlar bile cekinirken onlara bu acıyı yaşatmak doğrumu . Bence değil.


gizemesersoy
gizemesersoy

10090

recai bey diğer başlıktaki yanıtımı tekrarlıyorum;
recai bey hayvanların doğasından bahsedebilmek için onların doğal ortamlarını katletmememiz gerekirdi. yavrular ne olacak? bir kedi için çiftleşmenin anne baba olmanın duygusal hiçbir yanı yoktur. 3-5 ay sonra annesiyle oğluyla çiftleşir kediler. kısırlaştırılan kediler evde daha mutlu olurlar. kısırlaştırılmazlarsa evden kaçma eğiliminde olurlar. çiftleşemezlerse boşuna huzursuz olurlar. hadi bırakalım özgürce gezsinler sokakta desek ne olacak halleri çöpten yemek ararken kafalarına atılan çöp poşetleriyle arabaların tekerleriyle ezilmek mi doğaları. ısınmak için girdikleri motorda ölmeleri mi doğa? kedilerin doğasını biz katledeli çok oldu. akıbeti acı olacak yavrular dünyaya getirmenin duygusal bir yanı yok


Minnakpatipuki
Minnakpatipuki

11256

@Recai44 yanlış anlamayın size karşıt bir görüşü savunmaya çalışmıyorum gerçekten merak ettiğim icin soruyorum bunları. Peki kedinizi evde mi besliyorsunuz sokakta mi


Recai44
Recai44

10786

Minnakpatipuki evde besliyorum . Ancak çıkmak istediği zaman da bazi zamanlar haric karışmıyoruz. Zaten eve alistigi icin cok uzaga falan gitmiyo . Geri geliyor . Genelllikle evde duruyor ama.


Minnakpatipuki
Minnakpatipuki

11256

@Recai44 Tamam kedinize ve19 tane yavrusuna bakıyor olabilirsiniz. Bu çokta güzel ve sevimli birşey keske bende yapabilsem. Fakat durumu olmayan insanlar var. Her yavruya ayrı ayrı asi yapılıyor. Biliyorsunuz veterinerler de gerçekten çok para istiyorlar hastalıkta aşıda. Her insan imkanı doğrultusunda sokaktan bir hayvan bile alip beslese buyutse bu kârdır. Herkesin kedisini çiftleştirme imkanı da olmayabilir. Sonuçta sokakta herhangi bir kediyle ciftlesirse hastalık kapabilir endişesi var hepimizde. Kedinin kisirlastirilmadan sürekli çiftleştirilmesi demek eve karşı cinsten bir kedi daha almak demek. Şimdiden 2 kedi etti yavrular olunca da sürekli çoğalacak ve bu kadar imkan olmayınca elimizde kisirlastiriyoruz bizde. Napalim almayalım mi kedileri sokaktan ben kedimi eve almasaydım kör olmuş ve ölmüş olacaktı simdi. İyileşti artık ama sokağa bıraksam benim evimdeki şartlardan daha iyi şartlarda mi yaşayacak. Gizemesersoya katiliyorum keske biz onların yaşam alanlarını katletmeseydik de eve almak zorunda kalmasaydık ve doğal ortamlarından koparmasaydık. Hal böyle olunca kedilerimizi de sürekli ciftlestiremeyince kisirlastirmaktan başka da çaremiz kalmıyor ne yazıkki.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 265 Görüntüleme
  • 18 Cevap
  • 1 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 11140 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR