Kedim Kum Kabını Tam Kullanamıyor

mrvduran

Kedim daha yaşına girmedi fakat kum kabını tam kullanamıyor. Sorun sadece, dışkısının yarısını kuma, yarısını da dışarıya yapıyor. İlk kedim olduğu için bununla ilgili pek bilgim yok, kumu oldukça temiz, fakat sorunun neden olduğunu tam anlayamadım. Acaba bilenler biraz aydınlatabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

14 CEVAP

pinarcaya

Kapali tuvalet almak ise yarayabilir mi acaba...

mrvduran

@EZK yaşına girmedi daha ama baya büyük olucak gibi, daha büyük bir kum kabı almayı düşünüyorum. Bizimki de çok eşeliyor ve buna rağmen bazen dışkısını dışarıda görmek üzüyor. Bu marka kum çok önerilmiş diğer sitelerde de teşekkür ederim. @saganofe banyoda strese girecek pek bir şey yok, dün yerini değiştirdim en kısa zamanda da kumu değiştireceğim. Belki kumunu da pek sevmiyor olabilir. Ama karton fikri oldukça iyi, teşekkür ederim deneyeceğim:) @pinarcaya onu da düşündük fakat bazı yerlerde kapalı yerlerde kedilerin strese girdiğini okudum. Bir de boyutları daha da büyük oluyor banyomda sorun olabilir:(

mrvduran

Şöyle, tuveletini kuma yapıyor ama küçük de olsa birkaç tane dışarıda da görüyorum. Bu sorunu sadece dışkıda görüyorum

Ahsenbb

Hangi kumu kullanıyorsunuz,ne sıklıkla temizliyorsunuz

mrvduran

Şu an Pro Line kullanıyorum, ama başka kumlar bakıyorum pek memnun değilim. Banyom biraz küçük olduğu için neredeyse hiç kirli bırakmıyorum, haftalık olarak da genel temizliğini yapıyorum kabın, iyice silip yeni kum koyuyorum.

saganofe

Dışarıya derken kabın dışına mı yapıyor? Kedi tuvaleti kabı kullanıyorsunuz değil mi?

Kumunu her hafta komple değiştirmeye gerek yok eğer topaklanan kum kullanıyosanız. Kumda kendi korkusunun olması onun için daha iyidir. Günlük veya 2 günde bir kum temizliğini yapın yeter.

mrvduran

Yani hafta derken, 3 hafta gibi bir süre. Günlük topaklananları ve dışkıları alıyorum sadece. Aslında tam dışına da değil, bazıları kumda kalıyor bazen hem kuma hem dışarıya yapıyor.

EZK

@mrvduran inanin ben de bu sorunu çok yaşıyorum. Benim ki kocaman oldu ama o eğitimi veremedim sanırım. Bazen benimki de iyi kullanamiyor kabini, lux bir kap alamama rağmen yine dışarıya saçıyor ve bazen dışarİda görebiliyorum. Daha çok bu durum, ishal olduğu zaman oluyor. Kumu çok eseliyor benimki. Ben de bu konuda muzdaribim. Kum olarak bentonit olan lindo cat i önerebilirim size. Kalın taneli olanindan çok memnunum. Tavsiye ederim.

saganofe

Farklı marka kumları denediniz mi? Banyoda çamaşır makinesi varsa çamaşır makinesi sesinden ürküyor olabilir banyoyu sevmiyor orada stresleniyor olabilir, kum kabını başka yere koymayı deneyin, temizlik açısından çekinceniz varsa kabın etrafına karton serebilirsiniz

dorukhanalev

Bir kedi kumu çok eşeliyorsa kum kokuyu iyi hapsedemiyordur bu bir ölçüt olabilir. Dışarıya yapıyor derken ben anlamadım. Kediniz tuvalete giriyor eşeliyor yapıyor ve üstünü kapatıyor sonra dışarı çıkıp bir daha mı çömelip tuvalet yapıyor ?

EZK

@mrvduran rica ederim. Şu an çok uygun o dediğim kum. Bakın bence.

dorukhanalev

O zaman yapıyor demek doğru olmayabilir tuvalete girdiğinde kedinizi izleyin. Kaçırıyor olabilir. Poposunda kalıyor olabilir. İyi bir izlemeniz iyi olur

saganofe

@dorukhanalev in de dediği gibi oluyor. Dışkının üstünü kapatmış oluyor mu peki? Tuvaletini yaparken herhangi bi ses duyup ürküp kaçıyor olabilir

mrvduran

@dorukhanalev bazen poposunda kalıyor falan, iyice izleyeceğim teşekkürler yorumlarınız icin. @saganofe bazen kapatıyor bazen yarı açık kalıyor, tamamen değişiyor