Kedi İle Yolculuk

Minnakpatipuki

Kedimle tren yolculuğu yapacağım(otobüs yolculuğunu düşünmek istemiyorum kedimi bagaja atamam firmalara güvenmiyorum bu konuda. Ayrıca yavru olduğu icin ve ilk yolculuğu olacağı icin aşırı korkar eminim.). Deneyimli arkadaşlarım tüm tavsiyelerinize açığım. Sakin olması icin ne yapmalıyım. Doğal spreyler ise yarıyor mu sakinleştirmek icin? Kullandığınız işe yarayan yan etkisi olmayan bir marka var mı ? (Denizliden aydına gideceğim yolculuk yaklaşık 2 saat sürecek). Dikkat etmem gereken şeyler neler? Korkudan altına yaparsa ne yapmalıyım bunu da merak ediyorum.

22 CEVAP

Cldkgkcs

Ben yaklaşık 7 saatlik yola gittim otobüsle iki defa. Petcalm diye bitkisel içerikli bir sprey aldım vet.ten ama farkettim ki kedim zaten otobüs araba gibi birşeye bindiğinde uyuyor normalde de çok korkak hırçın bir kedi değil sakin huylu bindiğinde bi süre uyuyup birkaç saat kala miyavlıyordu bazen. Ben mecburiuetten göze aldım bagajda kontrol ettim sürekli ama sizinki çok daha iyi olur inşallah bi sorun olmaz merak etmeyin. Taşıma kutusu oetalıkta değilse şimdiden koyun ortalığa içine de oyuncak ödül maması vya normal mamasından koyun arada orda bulsun işiniz kolaylaşır :)

Minnakpatipuki

@Cldkgkcs çok şanslısınız kıymetini bilin kedinizin bal gibi kedi valla :D Benim ki çılgın ya deli gibi miyavliyo o deliklerden burnunu çıkarmaya çalışıyo patisini cikariyo eline ne gelirse cirmik atmaya çalışıyo falan kac kere minibuste kizlarin sacini yakaladi :D veterinere giderken toplam 4 minibüse biniyorum herbiri korkunç bir deneyim :D Hiç susmuyo hiiiç düşünün minibuste hiç ses yok tek ses şu iyvvv iyvvv miyav bile değil değişik bi stil. Kedi kaçakcisiymisim gibi bakıyor herkes gerçi alıştım artık ama tabi 10 ar dk lık minibüs yolculuguyla 2 saatlik yolculuk bir değil :)

Cldkgkcs

Ayy sağolun eve gidince tekrar öpüp sarılıcam yavruma :D daha dün misafirlikten geldik benimle birlikte gitmediği yer yok en son anakucağı aldım, koyuyorum bebek gibi önümde taşıyorum direk görüyo dışarıyı falan da iyi oluyo :D bence bunu almayın kedinizin zaten gerildiğini söylüyosunuz o zamanlarda saklanmak istiyorlar bunda daha güvensiz hisseder

izmir_pet

Platik sepet tarzi cok iyidir. Seffaf da mutlaka ki savunmasiz acik hissedip korkar. Bi sure byagi alismasi lazim. Daha zor olur

Beyzanurtzlk

İki saatten bir şeycik olmaz merak etmeyin biraz endişelenir ama kendinizi gösterdiğiniz sürece korkmaz sevdiği oyuncağı varsa yanına onu koyun birde evde kendi kokusu olduğu bir şey serebilirsiniz ben 5 saatlik yolculuk yaptım sadece gittiğimiz evde evi yabancıladıkları için 2-3 gün evde bir yerlerde saklandılar. Aa bir de şey var birini araba tutmuş kusmuştu. Yolculukta sadece veriyorsanız su verin

lokum_british

Kutusunun içine bebekler için olan alt açma bezlerinden veya hasta yatak bezlerinden serebilirsiniz. Hem daha sıcak ve yumuşak tutacaktır. Hatta evdeki kedi taşıma kutusunun içinde bile serilidir hep bizde, kafesin kapağını hep açık tutuyorum ve komodinimin başında duruyor. Kendisi özellikle girip içine yatar. Bu sayede kafese sokmak konusunda hiç sıkıntı yaşamıyoruz.

Yolculuk sırasında kafesin içine elinizi sokup sakince sevebilirsiniz. Sedasyon hapı falan önerirseler vermeyin. 2 saatlik yolculuk için mama su vermenize de gerek yok ki zaten verseniz de içmeyecektir muhtemelen. İyi yolculuklar :)

Minnakpatipuki

Ayselk_1987 teşekkür ederim yanıtınız icin :) kutusuna sokma konusunda hiç sıkıntı yok kendisi de girer de minibüs yolculuklarında cinnet geciriyor. Bi alışamadı. Sürekli ama sürekli hiç durmadan asla yorulmadan dur durak bilmeden hunharca miyavliyor. Bu yüzden araştırdım bitkisel içerikli sprey şeklinde sakinlestiricilerden bahsetmisler ama bilemedim napsam. Değişik ilaçlar veriyormuş veterinerler galiba ama memnun olan bir kişi bir yorum dahi yok nette. Herkes kediyi sarhoş ettiğini daha beter olduğunu söylüyor yan etkisi de cokmus. Onlari vermeyi hic dusunmedim zaten ama bitkisel bir çözüm varmı diye araştırıyorum .

Ares07

Veterinerimden Diacalm diye bir macun aldım. İnanılmaz iyi geldi. SAkinleştirici, uyku vermiyor. Ben de bir kaç hafta önce 8 aylık kedimle 2.5 saatlik tren yolculuğu yaptım. Ne yazık ki yola çıkacağım ilk gün sepetine girmedi durumu anladı, kustu ve ishal oldu. Ertesi gün için biletimi değiştirdim. Veteriner önerisi ile sakinleştirici macunu verdim. Hatta yeni bir taşıma sepeti aldım. Daha büyük olsun diye. Trene ulaşmak için taksiye bindim. Biraz miyavladı. Trende ise uyudu. Camdan dışarıyı göstermek çok işe yarıyor. Daha önce kedim sepetine tuvaletini kaçırmıştı bu yüzden çok korkuyordum ama konuda sorun yaşamadım.

saganofe

Otobüste çok fazla gürültü olduğu için korku yaşıyordur. Kedimle 2 aylıkken otobüse, 3 aylıkken de uçağa bindim. Seslerden korkuyorlar.

Tren bunlara göre daha sessiz bir yolculuk yaşatır ona ve en azından arada bir rahatça kafesinden çıkıp kucağınıza alabilirsiniz. 2 saatlik bir yolculuk olacağı için yemek ve su vermenize gerek yok. Yanınızda ıslak mendiliniz muhakkak olsun.

Youtube dan kediler için rahatlatıcı müzikler var, onları açıp dinletebilirsiniz, işe yarayabilir.

Kutusunu seviyorsa sakinleştiricilere gerek yok. Kutudayken sizi görmesini sağlayın, parmağınızı ona uzatın sizin varlığınız onu rahatlatacaktır. Trendeyken de elinizi kutunun içine sokabilirsiniz.

izmir_pet

Ben metroyla arabayla otobusle minubusle.. Hepsiyle yolculuk yaptim miayla. Hatta izmirden ankaraya gittik 3gunduz 2gece biyerde konaklamadan. Ama sorun olmadi. Mutlaka oncrden tasima cantasina alissin. Evde gezdirin. Onunla sokaga cikarmaya calisin zamaniniz varsa. Spetinin icinde mama verin. İlk once ona alismali. Sonrasinda biraz korkar ama bisey olmaz

izmir_pet

beenimki ilk veterinere gittigimizde surekli miyavliyodu cok korkuyodu. Bidaha kac saat yol olsada sesi cikmadi. Mutlaka alissin ilk once

Minnakpatipuki

Hepinize teşekkür ederim cevaplarınız icin :) macuna ve spreye bakıp araştıracağım hemen. Taşıma çantasını ortalığa koydum içine girip çıkıyor dediginiz gibi alıştırmaya çalışıyorum ara sıra mama da koyuyorum oraya :) Trende oturabileceğimi bile düşünmüyorum hep dolu geliyor. Eğer yer bulabilirsem dışarıyı görmesini sağlarım çok iyi de olur :)
Acaba taşıma kabini da degistirsemmi diye de düşünüyorum sizce ne yapmalıyım. Bende ki normal plastik klasik taşıma kaplarindan. Acaba şu tasima kabina gecsem nasıl olur https://m.***.com/ozel-yapim-lux-kedikopek-tasima-cantasi-flybag-P243116487
3 görüş acısı olmuş oluyor daha sakin ve rahat olur mu sizce ya da gerek yokmu bilemedim kararsız kaldım.

Minnakpatipuki

Gittiği tek misafirlik erkek arkadaşımın evi (ayni katta tam çapraz dairemde oturuyor)bazen kapiyi açınca kaçıp kapısının önünde miyavliyo sahibi kim belli değil sen o kadar besle büyüt gitsin başkasının kapısında miyavlasin olacak şey değil :D
Ben de o yüzden de kararsız kaldım seffaf olunca acaba savunmasız mi hisseder yoksa tam tersi daha mi rahat eder diye ikilemde kalmıştım. Omuz askısı olan bir tane alsam iyi olur diye düşündüm valizle beraber taşıması zor olur diye. Şu ürün daha mi uygun olur o zaman yanlari kapali bunun darlanirmi ki https://m.***.com/tarcin-kedi-kopek-tasima-cantasi-eko-flybag-P243121606

Cldkgkcs

Hahahh güldüm :D bu gidişimizde benimki de sattı beni bakma yani ona bi mayışmalar sırnaşmalarr sorma :D sizin kediniz için bu daha iyi olur bence diğerinde savunmasız hisseder.. Buda taşıma kutusuyla aynı sanki omza takılıyor mu bu ?

Cldkgkcs

Hani yine tutup yürüycekseniz para vermeyin boşuna diğeriyle aynı olucak çünkü zaten seyahati de pek sevmiyosa çok kullanmazsınız.. Ben baya çıkardığım için ana kıcağı aldım bi taşıma kutusu birde ana kucağı var ama kutu çok zor oluyor 15 dkda kolum ağrıyor çanta nimet gibi geldi