İçme Suyu Mu, Çeşme Suyu Mu?

xbst_

Anket

İçme suyu
(133 oy)
Çeşme suyu
(38 oy)
Toplam (171 oy)

Ben kedime bir süredir çeşme suyu veriyorum, cimrilikten değil (kedim için içme suyu daha iyiyse hiç düşünmeden içme suyu veririm), içinde daha çok mineral olduğu için. Ama acaba bir zararı var mı diye merak ettim. Sizce hangisinden vermeliyim?

32 CEVAP

Sevdakkus

Benim kızım,çeşme suyu içmiyor onun için hazır su veriyorum. İkisi de verilebilir bence

izmir_pet

İnternette biraz arastirirsaniz tas olusumu yaptigini gorursunuz. Sebeke suyu verilebilir diyoruz ama evde guzel sartlarda bakiyorsak disaridakilerle kiyaslamayalim. İleride sorunlar olacaksa alistirmak lazim. Plastikte benimki de sevmiyo. Porselen veyada camda seviyo. Olmadi bi kahve fincani veya su bardagi verin:)) bizim kucum bardaklarimizi cok seviyolar. Ve de cesme gibi suyu yukaridan kaseye akitarak verirseniz, isme suyuda olsa akarken icmeye calisir ve icer

izmir_pet

Aynenn oylee..

kurban1525

Arıtma sular insan sağlığına içeriğindeki mineraller de arıtıldığı için olumsuz etkilere sahip. Bu etkilerin içinde kemik erimesi gibi çok güçlü etmenler var. Bu yüzden ben şahsen 3 gün çeşme suyu, 1 gün içme suyu veriyorum ki birbirini dengelesin diye.

izmir_pet

Satin alma cogu su aritilmis dgl dogal kaynak suyu. Onlarda mineral eksikliklrri falan olmuyor. Sadece kirecsiz

saitgulsen

Herkes içme suyu verin diyor da benim kedim içme suyunun yüzüne bile bakmıyor. Nerde pislik su var onu içiyor. Mesela; banyoda hafif yamuk bir zemin var ve orada su birikiyor. Ne zaman banyo tarafına gitse orda kalan suyu içiyor. Mama kabının yanındaki içme suyunu her gün tazelesem bile yüzüne bakmıyor. Bulaşıkları durulayıp kenara kaldırıyorum evde yalnız olduğumda, lavaboda kalan suyu içiyor. Ben de artık tezgahın üstüne bir bardak çeşme suyu koyuyorum, artık alıştı gidip o bardaktan su içiyor. Banyodaki, lavabodaki suları içmesinden yeğdir en azından musluk suyu içmesi. Bu arada Ankara'da yaşıyorum ve musluk suyumuz kaliteli sayılabilir.

ugurkoker

bana kalırsa çeşme suyu vermemiz lazım,hatta kendimiz de çeşme suyu içmeliyiz.O çok severek/güvenerek aldığımız dmacana sular ne kadar sağlam dezenfekte ediliyor?ne kadar sağlıklı koşullarda saklanıyor?(benim mahalledeki sucular damacanaları güneşin altında bırakıyorlar,ısıyla birlikte plastikteki tüm metaller suya karışıyor,hele hele marketlerdeki küçük pet şişlerde durum daha da vahim diye düşünüyorum).Tıbben Akan Su Durağan Suya göre çok daha değerlidir.Hayvanlar içgüdüsel olarak akan suya yönelimli doğuyorlarmış;durağan su mikrop üretir içgüdüsü varmış ve SON DERECE DOĞRU.Duran su Tehlikedir.Akan suyu tek Kireç sebebiyle eliyoruz ama acaba o kirece göre kaç kedide veya insanda böbrek taşı vs oluştu bilmiyoruz...Ama damacana vb duran suların kireci olmaya bilir ama ya içindeki ağır plastik metalleri???

BalliBadem

Çrşmenin duyuna bağlı biz içmr kullanıyorduk ailecek çeşme suyunu değiştirdiler bizde çeşme suyu kullanmaya başladık zatrn içme suyu brkliyor çeşme suyu beklemiyor o yüzden daha çok seviyor gibi

Hazalya

Ben içme suyu veriyorum çeşme suyu hasta yapabilir

veganggx

Ben de içme suyu veriyordum. Ancak 2 gün önce bir veteriner tavsiyesi ile çeşme suyuna geçtim. Veterinerin tavsiyesini özetlemem gerekirse:
" İçme suları insanların ihtiyaçlarına göre üretildikleri veya arıtıldıkları için, bizim vücudumuza uygunlar. Her gün tükettiğimiz sular tipik olarak 7,2 ile 7,8 arasında pH seviyeleri içeriyor. Ancak PH çok yüksek olduğunda, kedilerde idrar tıkanıklığı veya diğer problemlerin riskini artırıyor. Onların içtiği suyun PH düzeyinin daha düşük olması gerekiyor. İçme sularındaki mineral seviyesi de çeşme suyuna göre çok daha düşük. Kısacası bizler için içme suyu daha sağlıklıyken kediler için çeşme suyu daha sağlıklı."
Ancak benim de kafamda kaldı, küçük bir ph test kiti alıp çeşme suyumda denemeyi düşünüyorum. Denediğim zaman tekrar buraya yazarım.

Nevalim

Bana da veterinerimiz özellikle erkek kedilerin idrar yolları dar olduğu için içme sularının ph ı yüksek olduğu ve kristalleşme yapabileceği,idrar yollarını tıkama riski olduğu için çeşme suyunu kaynatıp soğutup vermem gerektiğini anlattı.bende artık çeşme suyunu kaynatıp soğutup veriyorum

Palyaco

En çok suyu aritmadan iciyor bunu denedim ne çeşme ne hazır plastik su en güzeli aritma

mervedoganay

Pazartesi günü veterinerdeydik. Ve ben biz beklerken kanlı ishalden geldi hep insanlar. Veterinerimiz hepsi çeşme suyu içiyor. Sularda bir sıkıntı var. Şu süreçte içme suyu vermelerini önerdim, köpekleri olanlar dışarıda iken daha da dikkatli olmalı dedi.

mervedoganay

Konum Kızıltoprak bu arada. Bu bölgede olanlar daha da dikkatli olmalı.