Beklentileri Anlayamıyorum

Friolero

Herkese merhaba,

Öncelikle o kadar moralim bozuk ve sinirliyim ki nereye ne yazacağımı, ne yapacağımı bilemedim. Belki sizle paylaşırsam ben de nerede ne yanlış yaptığımı daha net görürüm gibi düşünüyorum.

Özetliyorum:

Bundan 1 sene evvel sokakta 6 7 aylık bir kedi buldum. Evden atılmıştı. Güzelce bakımını yapıp, sahiplendirdim.

1 sene sonra yani geçen hafta sahip beni aradı, evde birinin astımı çıktı ya alın ya da ben sahiplendircem dedi. Arkamı dönemedim tabi. Yeni alan kişi nasıl olur, bu karda kışta napar diye düşünerek gittim aldım.

Bu arada kedi ile beraber dişi kedilerini de birine sahiplendirdiler. Meğer sahiplendirirken kedi hamileymiş. dün kedi 2. Kere baba oldu. 4 yavrumuz oldu. Neyse ben kediyi kenara para ayırıp kısırlaştırdım. Çünkü gideceği evde durumu ne olur, gene üst üste bunları mı yaşar kestiremedim.

Dişi kediden bahsetmiştim. Dişi kediyi verdikleri çocuğa benim numaramı vermişler. Sen bakamıyorsan o bakar vs diye. Çocukla öyle tanıştık. Çocuk hamile olduğunu bilmeden aldım ne olacak bilemiyorum dedi. Ben de ona yardımcı olacağımı söyledim. Oldum da tabi. Dün vete aldım kedileri.

NEYSE ŞİMDİ EN CAN ALICI KISMA GELİYORUM.

Ben erkek kediyi sahiplendirmeye çalıştım bu arada. Dün bir kız yazdı. 1 kedim var ona arkadaş arıyorum diye. Konuştum kızla. Tabi ilk başta herkes pozitif, herkes iyi. Dedim kedi yeni kısırlaştı, bir süre hormonalrı düzene girene kadar eskisi gbi davranır, kedinle de hemen anlaşmasını bekleme. Tamam dedi olur mu öyle şey ben hallederim. İyi gelin alın dedim. Olmaz dedi arabamız yok. Sen kızılaya gel ordan alayım. Zar zor kabul ettim. Gittim kızılay'a verdim kediyi. Akşamı olmadan bir mesaj "KEDİ ÇOK MİYAVLIYOR BİZ UYUYAMADIK KEDİYİ PET SHOPa BIRAKICAZ" sakın öyle bir şey yapma dedim. Ben geliyorum. Bu arada bu kız karaponçik bi karapörçük mü ne orda oturuyor. Ben baya uzağım bu kızdan. Dün de takdir edersiniz ki ANKARA FELÇ OLDU. Bir sinirle evden çıktım. Arabam yolda kaldı.

Devamı diğer mesaj...

39 CEVAP

Friolero

Öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Zuhal hanım, kediyi sözleşmesiz vermem çok yanlış biliyorum ama sözle deyince insanlar bir geri kaçıyorlar onu hala anlayamadım. Bir de evde bir başka kedisi olduğu için ve babasından onay aldığım için vermiştim. Bir de ilk günden kedilerin birbirlerine hırlayıp, saldırmalarını falan bahane etti zaten miyavlama sorununun yanında. Ancak şu an akira (kedinin ismi) ile beraber bir tane engelli olmak üzere 8 kediyle daha ilgileniyorum. Çoğu da benden bağımsız, terk edilmiş, başkaları tarafından sahiplendirilen kediler. ama arkamı dönmem mümkün değil.Bir tanesine sırf yuva çıkmadığı için 8 aydır kafeste yaşıyor. Takdir edersiniz ki bir öğrenci olarak artık bunları maddi ve manevi olarak kaldıramıyorum. O sebeple inanmak istedim. Bir de dediğim gibi sahiplendirmedne önce herkes zaten mükemmel sonra ortaya çıkıyor gerçek karakterleri. O kediyi bir yerden bir yere alıp götürmek beni zorlamıyor da dediğiniz gibi bir kediyi gelip almayacak kadar bile değer vermeyen insanlara sahiplendirme yapmam çok yanlıştı. Sağlıklı düşünemedim.

BenQ, inanın ben ikinci kedimi sahiplendiğimde kızım 1 ayda alıştı. Şimdi ayrı yatamıyorlar. Bazen kardeşim tatile giderken yanında bir tane kediyi götürüyor çok özlediği için. İkisi de depresyona giriyor üzüntüden. İlk başta cefasını çekiyorsunuz. Ama sonra rahatlığını yaşıyorsunuz. İyi ki de sahiplenmişim diyor insan:) önemli olan şey sabır.

Khajit, özellikle mutsuz olduğunu ve evidnen ayrıldığı için yeni bir ortama girince çok miyavladığını, sabır istediğini hep belirttim. Her seferinde yok biz düzeltiriz onu vs. Ama bugun biri yazdı direkt "valla KEDİ OLDUĞU İÇİN MİYAVLIYOR baştan belirteyim " dedim daha da yazmadı :) bilmiyorum ki insanlar havlamasını mı bekliyor, konuşmasını mı bekliyor. Kedi yani miyavlar.

Onun dışında diğer destek veren arkadaşlara da çok teşekkür ederim. Fikirleriniz çok değerli. Hata mı yapıyorum, yapıyorsam nerde yapıyorum öğrenmek açısından bu başlığı açmıştım.

Ecerana

Kediyi vermeden önce alacak kişi ile yüzyüzr önceden Bi oturup konuşun hatta uygunsa evlerine gidip konuşun bnce. Diğer aile üyeleri nasıl tepki veriyor kedi için heyecanlılarmı camlar da tel var mı kedi için neleri yapmaya hazırlar. Bn ikinci kedimi sahiplenirken verecek olan kişi bana ben prensip olarak evlere gelip veriyorum dedi bn de tabi olur gelin dedim geldi annemle konuştular baya sevdiler birbirlerini ve kedinin sahibi bana bir ay bak eğer kedin ile anlaşmazlarsa ben gelir alırım dedi. Bn de bir ay baktıktan sonra vermem zaten dedim. Kediyi alalı 2 aya yakın oldu ve o günden beri sürekli hasta önce paraziti var dediler ilaç verdiler ama biz Bi türlü ilaç içiremedik aşı yaptırdık. Daha paraziti tam geçmeden diğer kedim den grip bulaştı ilk kedim vitaminlerle atlattı ama bu atlatamadı 5 gün antibiyotik iğne kullandık gözü hastalıktan öyle Bi şişti ki bn kör olacak zannettim ve iki haftadır damla kullanıyoruz daha akıntısı geçmedi. Hapşuruğu daha devam ediyor başka Bi ilaç kullanıyoruz. Bunun yanında iki kedinin aşısı kumu maması vitamin masrafı hiç bitmiyor. İki aydır maddi anlamda zorlandık ama yinede kedilerimi vermeyi hiç bir zaman düşünmedim etrafındakiler ver dedi kaç kere ailem bile çok baskı yaptı ama bn hep çabaladım ne olursa olsun olmaz veremem dedim ve inş da vermeyeceğim. Demem o ki eğer bir insan vermek gibi Bi şıkkı olduğunu düşünmez ise zaten vermez. Allah kolaylık versin size de.

Friolero

Ecerana, Allah beni bundan sonra şu sahiplendirme konularında sizin gibi insanlarla karşılaştırsın başka söyleyeceğim bir şey yok, çok geçmiş olsun. Tarçın çok güzel ama bayıldımm. Şansı da öyle güzel.

BenQ

sayın Recai44 minik canları ücretli sahiplendirmek ve her türlü masraflarını karşıladıklarına inanmakta sizin vicdanınızı rahatlama mı süreciniz yoksa cebinizi rahatlatma mı desem bilemedim.

Friolero

Minnakpatipuki, güzel bir konuya değindiniz. Az önce arkadşaım aradı. Kedi sürekli hapşırıyormuş ve titriyormuş. Bir de hastalandrıp verdiler artık dediğiniz gibi balkona mı kapattılar bilmiyorum.

Friolero

Savasaydemiir, inanın ben eve arkadaş kabul etmiyorum kedilerimi odaya kapattırıyolar korkudan diye :d ancak ben de sizin dediğiniz gibi böyle ortak tanıdık vasıtasıyla sahiplendirmek istiyorum.

Evet, gerçekten köpek bakmak zor. Kediyi evde bıraksan günlerce tek başına yaşar. Tuvalete çıkarma olayı da yok köpek gibi. Bi miyavını çekecekler. Ne kadar zor olabilir anlayamıyorum.

Friolero

Selam, bu başlıkta beni dinleyen, üzüntümü paylaşayan herkese teşekkürler.

2 gündür falan bir numara ısrarla beni arıyordu. Ben de açmıyordum gene nasıl olsa terk edicek diye. Bugun gene mesaj atmış kedi için konuşmak istiyorum diye. Dedim nasıl olsa bu da olmayacak arayıp söyleyeyim. Sonra açtım. Baya olumluydu. Beyfendi o sırada benim yaşadığım site içinde bir hizmet ifa ediyormuş hatta. Yanına gittim konuştuk. Ortak tanıdıklarımız vs çıktı. Bütün aile oradalardı. Yiğenleri, kardeşi falan hepsi ayrı ayrı kedi sahibi :) ben oran'da oturuyorum. Kedi şu an demetevlerde arkadaşta dedim nasıl yapıcaz. İşimi bitireyim akşam alalım beraber dedi. Ben de dedim yarın arkadaşımdan siz teslim alın. Kabul etti. Yarın alıcak Akira'yı. İnşallah bu sefer mutlu olur çocuğum.

Sedanurdrl

resmen nutkum tutuldu. Ne yazacağımı bilemiyorum siz durumu izah etmiş ve sahiplendirmişsiniz. Karşı taraf herhalde kedinin içinden büyücü oz çıkmasını bekledi. Kedinin alışma süreci ve kısırlaştırılması zaten psikolojik olarak kötü... sarıp sarmalaman gerekiyorken, sen üstüne üstlük utanmadan hakaret ediyorlar. Vicdan denen meret her canlı varlıkta bulunmuyor...çok üzücü ve utandırıcı bir durum

Cldkgkcs

Gerçekten içim kıyıldı benimde bir kaç ay balkona koymak dahi ne kadar üzücü ki bu sadece bildiğimiz ..

Kedi bakmanın sorumluluk gerektirdiğini bilememiş arkadaş. Çok şamna.

minnoskoss_123

Tek kelimeyle ne diyeceğimi bilemiyorum. İnsanların bu kadar sorumsuz ve utanmaz olduklarını kanıtlamış oldunuz bu yazıyla. @zuhall ‘in kriterlerine uymalısınız bence de. Ayrıca yavrunuzu takipli sahiplendiğin bence. Biz hep öyle yapıyoruz.

Recai44

Bizim bir dişi kedimiz var . Şu ana kadar 20 den fazla kedi doğurdu. Bunların 4 tanesi doğumdan sonra öldü. Geri kalanın hepsini sahiplendirdim . Şu ana kadar istisnalar dışında bir sıkıntı yaşamadık . Sahiplendirirken önceden kedi bakmamış kişilere vermiyorum. Baktilarsa kediye ne olduğunu soruyorum . Verirken kediyle yaşayabikecekleri her sıkıntıyı anlatiyorum . Eger guvendiysem ve beni tatmin edecek cevaplar aldıysam. Kediyi fotoğraf atmak şartıyla sahiplendiriyorum . Hatta kedileri ara ara ziyarete bile gidiyorum . Birde ücretli sahiplendirmeye karşı olanlar var . Ancak ben tamamen karşı değilim. Çünkü ücretsiz kedi sahiplendirdiğim birisi hiç arayıp sormadan gelip kediyi bize bırakıp gitti . Ondan sonra O kediyi ücretli sahiplendirmeye karar verdim . Çünkü kedi bakacak birisi her türlü maliyeti göze alır. Eğer o ücreti bile göze alamıyorsa ileride kedi hastalığında veya masrafı artınca o kediye nasıl bakar .

Friolero

Ben açıkçası çok kedi sahiplendirdim ama bunlar bi ilk yani. Şok oldum. Belki de diğerlerinde şansım iyi gitti de iyi yuvalandılar. Çünkü ben insanları asla tanıyamıyorum..

Friolero

Recai, parayla diyorsunuz ama kısırlaştırmasını bile hallettiremiyorum ya. Kendim kısırlaştırıp veriyorum. Her ay 1 kedi. Bir de para :)))

Ecerana

Ve kullandığımız ilaç ishal yapıyormuş e haliyle etraf batıyor sürekli temizlik yapıyorum. Zorlu bir süreç ama atlatıcaz inş. Bir canlıua bakmak kolay değil ama dünyanın en güzel şeyi