Acil Yardım Edin

AhmeetG

Muhabbet kuşum var kuzenim ile aynı odada kalıyoruz odamızın ışığı kırmızı bu kuşumu etkiler mi? Birde muhabbet kuşlarının tırnaklarının nasıl kesileceğini veya kesilmesi gerekir mi onu bilmel istiyorum şimdiden sağolun

10 CEVAP

izmir_pet

Kesinlikle katilmiyorum. Benim bir kusum vardi. Kedilerim.oldugundan cok ilgilenemez olup afkadas aldim kisa sure once. İlk aldigimda yalnizdi ve hep aynasi vardi,hala da var. Massallah kusuma herkess hayran kaliyo. Uzerimden bir ssniye gitmez. Mutfaga diger odalara heryere benimle gider. Suda banyoya bayilir. Her konuda masallah inanilmaz zeki. Disi olmsina ragmen hic konusturmaya calismadim ama kendiliinden cicikus demeye basladi. Bikac kelime daha var tabi. Suana kadarki tum kuslarimda ayna kullandim kesinlikle zararini gormedim. Ne insandan uzaklasiyo nede aptallasiyo:)

Ecerana

Bn de 3-4 sene kuş baktım en son geçen sene bu ay kuşum öldü bn de kedi sahiplendim. Biz tırnaklarını kesiyorduk çünkü heryere tırnağı takılıyordu ve bağırıyordu canı yandığı için biz de o yüzden kesiyorduk hatta bazen gagası da çok uzuyordu onu da çok ucundan kesiyorduk. Ama siz tecrübesizseniz kesmeyin eğer bizimki gibi takılmıyorsa. Bi de bizim kuş tüm gün salık dururdu kafeste sadece geceleri kapağını kapatırdık çünkü biri kilodan uçamıyordu pek uçsada sanırım gözü az görüyordu albinoydu cinsi o yüzden çarpıyordu uçunca diğer kuşumuzda salıncakta oyun oynarken kanadını kırmıştı iyileşmedi pek az mesafe uçuyordu o yüzden dediğim gibi hep kapakları açıktı. Biz görmediğimizde tırnağı filan takılırsa diye de biz kesiyorduk uzayınca

izmir_pet

Muhabbet kuslari asiri hassas canlilar. En ufak korkuyla bile ölebilirler. Tirnak kesimi korkusundan ölen cok kus biliyorum cevremde. Ben bebekligimden beri mutalaka evimizde kusumuz oldu ve hic kesmedik gerrk yok. İsiga gelince isiktan rahatsiz olmazlar. Ama gece belli saatlerce isigi kapatmiyorsaniz ince biseyle hava alicak sekilde kafesi ortun. Hemen uyurlar ortunde. Kus yetistirici akrabalarimiz vardi. Onlar hep oyle yapardi

AhmeetG

Peki aynanın kuşları aptallaştırdığını söylüyorlar bu doğru mu?

izmir_pet

Hem aynasi var, hem yanina arkadas aldim. Hemde kedilerim yuzunden cok ilgilenemiyorum suan. Ona ragemn kafesten ciktigi an herseyi birakip bana geliyo. Direk opucuk atiyo falan:)

AhmeetG

Teşekkür ederek bişey daha sormak istiyorum :) çok fazla saldırıyor ve küçük küvet tarzı bişey aldım su ile doldurup Bi köşeye koyun kuş orda banyo yapar dediler ama sudan korktuğunu düşünüyorum ne yapmalıyım

izmir_pet

Kusunuzu alali ne kadar oldu? Ve yavru mu?

AhmeetG

Hayır değil en az 3 sene olmuştur

izmir_pet

Yavruyken size alismaliydi alismadi mi? 3senelk kusun size ve suya alismasi cok zor. Su kafeste olursa kendi yavas yavas alisabilir. Kapali kus banyolari satiliyo kafese takilan. O sekilde olabilir. Ama havalar sogukken sakincali. Evimiz dogalgazliysa surekli sicaksa olabilir ama yoksa yazi bekleyin. Usurse hemen ölür. Ve size alismadiysa ya ilgilenmemissinizdir, yada biseyden korkmustur. Kolay kolay alismazz malesef

AhmeetG

Önceden başını okşatıyordu şu sıralar kaçıyo