Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

dilekz

Merhaba, 3 aylık kedim tuvaletini o an neredeyse oraya yapıyor. Daha önce benzer sorunla karşılaşan biri var mı? Varsa nasıl çözdünüz? Veteriner hekimimize danışarak bir çok yol denedim ancak bir gelişme yok. Her türlü öneri ve tavsiye müthiş işime yarar. Şimdiden teşekkürler.

24 CEVAP

bulutusum

Yani patilerini 1 dk boyunca kuma sürtüp kazma hareketi yaptırınca içgüdüsel olarak o an öğreniyor bir daha tekrarlamıyorsun bile o hareketi o an öğrenmiş oluyor.

bulutusum

Ben ayrı zamanlarda 3 kedi besledim, 3 ünde de eve girdiğimiz ilk gün direkt kumuna götürüp patilerini 1 dk boyunca sürttüm elimle tutup hepsi bu kadar . Hepsi küçüktü 1.5 aylıktı.

ayse1310

İşiniz zor. Bazı kedilerde nadir de olsa olabiliyor böyle durumlar. Herşeyi denemişsiniz ama son çare bir de banyoya koyun tüm eşyalarını ve birkaç gün orada bırakın siz evde yokken falan da orda kalsın yani mecbur bunu yapmanız lazım ki kum kabına alışsın çünkü diğer yöntemleri zaten hep denemişsiniz bu son çare artık. Zaten bu şekilde de alışamazsa nasıl alışır bilmiyorum. Bir de evde olduğunuz süre boyunca sürekli her aklınıza geldiğinde götürün kumunun üstüne bırakın tuvaleti olsa da olmasa da.

doren07

yaptığı yeri öncelikle çok iyi sirkeli sularla temizlemeniz gerek kokusu kalmasın. Tuvalete alıştırmak içinde yaptığı yerden numune alıp tuvalet kumuna gömün kokusuyla bulur. biraz zaman alabilir sabır gerek

Melikedidem

Yapabileceğiniz en doğru şey kedinizi bir gün boyunca banyoda tutun. Minderi veya yatağını, mamasını tuvaletini koyun orada bırakın. Arkadaşımda aynı problem vardı. Kum dışındaki evin herhangi bir yerine yapıyordu. 2 buçuk aylıktı oda. Banyoya koydu her şeyi içeride olacak şekilde kapısını kapalı tuttu ikinci gün çıkardığında kendisi gidip yapmış sonrada alışkanlık haline getirmişti

Ares07

Benim kedim de ilk sahiplendiğimde çok sorun yaşadı. Bu kadar uzun sürmedi tabi ki 4 günde filan kuma yapmaya başladı. Ama siz tüm gün evde olmadığınız için de olabilir. Benim kedim de gündüz bir kere iki kere kuma yapsa dahi gece eve yapıyordu. Bir sürü kum değiştirdim. Kaç marka denedim. Ayrıca kumu öğrendikten sonra da çok uzun süre asla düzgün kapatamadı. Üstüne bastı. Yarısı içine yarısı dışına oldu. Çok bebek de değil 4 aylıktı. Açıkçası 2 ay uğraştım. İlk sahiplenen kişi de kum eğitimi almıyor hasta diye geri götürmüş. Tekrar kimse istememiş. Bayaa bir uğraş verdikten sonra sonunda öğrendi. Ama ben evden çalıştığım için sürekli uykusuz da kalarak tuvaleti gelince kuma götürdüm. Sürekli takip ettim. O şekilde etkili oldu. İşiniz zor. Çok iyi anlıyorum. Kolaylıklar dilerim :((

Minnakpatipuki

Acaba farklı bir veterinere mi gosterseniz belki gözden kaçan birşeyler vardır bilemedim ki

izmir_pet

Ne tur kum kullaniyosunuz?

dilekz

Bentonit kum. İnce ve kalın taneli ikisini de denedim sonuç aynı.

dilekz

Ne yazık ki dediklerinizi haftalarca uyguladım ve yapmaya da devam ediyorum, değişen bir şey olmadı

doren07

Ozaman üç seçenek var kum,tuvalet kabı boyutu , tuvaletin yeri. kediler kuma tuvaletlerini içgüdüsel olarak yapar eğer yapmıyorsa bu üç neden olabilir.

Gozdetemizel

Anneler yavrularina tuvalet egitimini 2. Haftasonunda verirlermis.
Acaba tutamiyo yetisemiyo olabilir mi ya?
:(
Umarim sadece cani oyle istedigi icin yapiyodur baska bi sorun yoktur

izmir_pet

Kumun yerini begenmemis olabilir. Kum mumkunse ortalik dgl de kenar kose yerde olsun. Daha sessiz saki bi bolgede olsun. Stres altinda genelde tuvaletlerini yapmazlar. İnce taneli topaklanan kullanip hergun sabah aksam temizleyin. Kapali tuvaletse aciga gecin. Herssy hazir oldugunda kumuna koyun kedinizi. Guzelce kumumu eseletin. Hemsn ondan sonra islak bir pamuk pecete bez biseyle poposunu silin biraz. Anneleri yalayarak uyarir ve ogretir cunku. O sildiginiz pamuk mendil neyse, onuda kumun icine birakin. Tuvaletini surekli yaptigi bolge varsa kumunu oraya da goturebilirsimiz bi sure. Veyada o bolgeyi sirkeli suyla temizleyin ki oraya gitmesin..

izmir_pet

Birde kokuyu begenmemis olabilir. Parfumlu kum mu acaba? Kokusuz kum veyada lavantali kum tercih edebilirsiniz. Lavanta rahatlama sagladigindan daha iyi olabilir

dilekz

Kum ve kum kabıyla ilgili her şeyi denedim zaten annesiyle büyüdü anne kedi bu arkadaş tuvaletini yaptıktan sonra örtmeye çalışıyor poposunu da yalıyor diğer kardeşlerinde hiç bir sorun yaşamadım bir tek bu arkadaş böyle hepsi yuvalandı ne yazık ki ona bu şekilde yuva bulamam :(