Yeni Doğum Yapan Kedi

Friolero

Selam,

Öncelikle anane oldum :dd

Burada sahiplendirme yaptığım terk edilen bir kediden bahsetmiştim. onun eşi ve yavruları da aynı zamanda terk edilmişlerdi. Yaklaşık 1 bucuk hafta önce falan anne doğum yapmıştı. Veterinerdeydi. Ben de bugün eve aldım.

İlk defa yeni doğum yapmış bir kedi bakıyorum. Tavsiyeleriniz var mı? Sanırım kitten mama kullanmam gerekiyormuş. Önerileriniz nedir?

23 CEVAP

Batmaaan

Önerim kafesten dışarı çıkabilmesi. Kapısını açık bırakıyo musunuz fotoğrafta göremedim ama arada yavruları olmadan vakit geçirmenizi tavsiye ederim. Çünkü onlarında kişisel zaman geçirme ihtiyacı oluyo :)

lokum_british

Gücünüz yetiyorsa emmeyi bırakana kadar en kalitelisinden bir mama kullanın ( zaten 2 ay emseler 2-3 kilo kadar bir mama yetecektir). Yoğurt, kefir takviyesi verebilirsiniz anneye. Yavrulara mecbur kalmadıkça dokunmamaya çalışın bir süre. Yavruları sıcak tutmaya çalışın, eviniz sıcak değilse battaniye falan serebilirsiniz yattıkları yere. Emmelerini gözlemleyin, emmeyen yavru varsa siz de memeye tutturabilirsiniz çok zor durumda kalırsanız. Sakin, huzurlu bir ortam sağlayın yeter zaten, gerisini anne kendi halledecektir. Hayırlı olsun, sağlıkla büyüsünler. :)

onurhhn

Annemiz bir süre böyle sahiplenen kedi tutuşu yapacaktır. :))

Kitten mama kullanabilrsiniz enerji ve protein değerleri daha yüksek çabuk kendine gelmesine yardımcı olur. Kafes onları bir süre koruma altına almak için iyi fikir olmuş. Yavrularda anne de orada kendilerini daha güvenli hissederler. Güzel ömürleri olsun.

Eymentalay

YouTube’da bu konuyla ilgili çok güzel Videolar var izlemenizi tavsiye ederim. Kapalı ve sıcak bir ortam yapmanız gerekiyor kalorifer varsa evinizde kaloriferin önüne büyük bir karton kutu koyun içine havlu battaniye veya polar tarzı sıcak tutacak birşey serin. Anneyi vitaminle desteklemeniz gerekiyor vitamin şurubu ve macun alabilirsiniz ben çok bilmiyorum ama çok izlemiştim doğuran kedi bakım videolarını falan geneli böyleydi umarım tecrübeli biri daha ayrıntılı bilgi verebilir :))

lokum_british

Bence doğrudan ışık da vermeyin, soft bir aydınlatma, abajur vs kullansanız çok daha iyi olur. Lokum sadece tv açık, ışıklar kapalıyken çok güzel uyuyor ama tavan lambasını açtığımızda ya patileriyle yüzünü kapatıyor, ya da masanın altındaki sandalyelerin üzerine gidip yatıyor.

Friolero

Teşekkür ederim. Bilmiyorum bana da güzel bir fikir gibi geldi aslında. Umarım 1 ay sorunsuz geçer :)

edasukur

@lokum_british in de dediği gibi yavrulara mecbur kalinmadikca dokunmamak gerekiyormus. Sakin ve huzurlu bir ortam sağlamak da önemli. Arkadaşlar komik veya saçma gelecek belki ama klasik müzik dinletmek kedilere çok huzur veriyormus :) kedilerin her şeyine hayran olduğum gibi müzik zevklerine de hayran oldum açıkçası :))

EZK

Gerekli açıklamayı burda arkadaşlar yapmış.. :) edasukur evet dediğin gibi yavrulara tutulmaması gerektiğini biliyorum ben de. Çünkü farklı bi koku alınca ilgilenmiyormus anne kedi.

Friolero

O kadar sevesim geliyo ki. Çok güzeller. Ama vet dedi illa dokunmanız gerekiyorsa eldiven falan kullanın.

Bu arada klasik müzik olayını ben de duymuştum. Hiç saçma gelmedi :d

Amon

Anne kediye tavuk ve sebze haşlayıp suyuyla beraber verebilirsiniz :)

Recai44

Benim kedim şu ana kadar 5 kez doğurdu.
Kedinin maması iyiyse mamayı degismenize gerek yok . Sadece gücünü toplasın diye haşlanmış tavuk ve suyunu ara ara verin. Yavrulara dokunmak konusuna gelince . Kediniz evciler sizin dokunmanizda hiç bir sıkıntı yoktur . Şimdiden kolay gelsin .

Friolero

Teşekkürler.

Kafesi özellikle aldım. Kendi kedilerim çok sinirli zarar verirler, korkar sütten kesilir falan diye korktum :( ama zaten anne kedi aralıkları açmış çıkıyo kendi kendine :d

edasukur

Evet ilgilenmiyor ama bunun dışında da vücutları henüz savunmasız olduğu için mikrobik şeylere karşı fazla hassaslarmis sanırım. Sonuçta gün içinde ellerimizle çok fazla şeye dokunuyoruz, çok da hijyenik sayilmaz.

Friolero

Siz baya tecrübelisiniz o zaman recai :d bu kedinin de 2. Doğumuymuş.

Şu tavuk şeysini yapıcam. Kitten mama olması şart dedi vet. Kilo vermeye başlar yoksa. Bi korktum.

Recai44

Veterinerlere kalsa . Bi çok şey almamız gerekiyor . Ben şu ana kadar hiç sıkıntı yaşamadım . Kedim gayet sağlıklı ve kilosu yerinde .