Veterinerlerin Israrla Önerdiği Mama Markaları?

aleynacamgoz

Arkadaşlar burada soru yanıtlarını yada internette mama içerikleriyle ilgili yazıları vs okumayan biri mutlaka veterinerlerin önerdiği royal canin, proplan, advance, hills gibi markaların mamalarını alabiliyor. Ben çok uzun bi süre advance kullandım sonrasında pro choice kullanmaya başladım ama veterinerler iyi bi marka olmadığını vs söyledi değiştirdim şuan proplan kullanıyorum kedim gerçekten çok severek ve iştahla yiyor ama proplanında iyi içeriğe sahip olmadığını burdan gördüm bu duruma canım sıkıldı neye inanıp güveneceğimi bilemedim madem bu mamalar iyi değil veterinerler neden ısrarla öneriyor bunları? Advance bile burun kıvıran veteriner gördüm ısrarla royal canin aldırmaya çalışan vs sebebi ne bunun cidden merak ediyorum? Ve bana içeriği de iyi olan fiyatı da normalle orta arasında bi mama önerebilirseniz sevinirim tavuklu seçeneği olanlardan olursa daha iyi olur kedim maalesef diğerlerini pek sevmiyor.

18 CEVAP

Faytekin

Kar marjı diğer markalara göre yüksek olduğu icin o mamaları satıp öneriyorlar, bana göre en kaliteli markalar tartışmasız Naturea, Acana ve Orijendir, bunlardan sonra fiyat olarak da biraz daha uygun olan N&D gelir.Benim kedilerim kısırlaştırılmış oldugu için Orijen biraz ağır geliyor degerleri cok yuksek oldugu için, o yuzden ben Naturea ve Acana yı karısık dönüşümlü kullanıyorum ve kedilerimde bende cok memnunum ve cok sağlıklılar, herhangi Bi problem yasamadim henüz, N&D de denedim ama cok begenmediler, ama tavuklu seviyorlarsa sizin kendiniz mutlaka begeneceklerdir,bunların haricinde Matisse ve Sanabelle de fena mamalar degil ancak ben Naturea ve Acana dan şaşmam,biraz fazla ödüyorum ama en azından içim ve kafam rahat, kedicikler de cok seviyor, ileride böbrek, idrar yolu vs.. gibi problemlerle uğrasmak istemiyorsanız mümkün olduğunca kaliteli mama kullanmaya çalışın,yinede olmayacak diye bişey yok ancak en azından bu tarz problemleri minimuma indirmiş olursunuz

Ecerana

Valla bizim veterinerimiz öyle markalar değil de econature gibi ucuz mama önerdi boşuna masraf etmeyin dedi. Ama tabii ki ben dinlemedim Bi canlı için en önemli şey nasıl beslendiğidir sonuçta. Size tavsiyem bu mama konusunda veteriner hekimlere danışmayın. İçerik araştırın içeriğin de et türevleri, kümes hayvanları türevleri proteini/unu. Balık unu, tavuk unu vs yazan şeyleri almayın. Ama ucuz ve orta halli mamalarda bunların yazmadığı marka yok. O zamn napcaz ya kaliteli pahalı mamalardan alıcaz. Ya da içeriğin de bunlar olsa bile ilk maddesinde gerçek et yazan mamalardan almaya çalışacağız. Yani mesela benim şuan kullandığım marka içeriğin de kurutulmuş tavuk eti %36 kurutulmuş balık eti %6 pirinç %20 hidrolize hayvansal proteinler yazıyor. Yani benim kullandığım markada da hayvan proteini yazıyor ama %36 miktarda kurutulmuş et var bu orta fiyatlı Bi mama da gayet iyi bir oran. Mesela bonocibo reflex pro choice gibi ucuz mamalarda ise et türevleri unu yazıyor sadece. Elle tutulur bir et kaynağı yok. Yani size önerim mama konusunda içerik araştırmayı öğrenmeniz yoksa herkesin söylediği ile mama alınmaz. Mama seçerken önce içeriğinde elle tutulur Bi et kaynağı arayın sonra içerdiği şeker tuz oranına bakmanızı tavsiye ederim.

EmineDuman

Çoğu vetler ve petshoplar RC gibi firmalarla anlaşmaları olduğundan genelde onları öneriyorlar. @Ecerana'nın dediği gibi araştırarak bulabilirsiniz.Bu arada çok merak ettim @Ecerana siz hangi mamayı kullanıyorsunuz?

Ayse_naz_G

Mito markası güzel halamın kedisine biz kullandık çok memnunuz (sizin kediniz beğenmeyebilir)

Ecerana

Bn matisse kullanıyorum. Daha yeni geçtik bu mamaya brit premium kanlı dışkılama yaptı. Bn de o yüzden marka değiştirdim.

kedipatisii

Cevabı basit değil mi? Veterinerler özel ticarethane tarzında iş yürütüyorlar. Ellerinde hangi mamalar var ise tabiki onu size satacaklar ki satış başına kâr kazanabilsinler. İçlerinde dürüst iş yapan veteriner bulabilirseniz sizin şansınıza olur. Benim veterinerim mesela rc,proplan,n&d satmasına rağmen sanabelle marka mama kullanmaya devam edebilirsin iyi bir mama dedi bana. Bunu demek zorunda değil mesela ama dedi. Bu durumda içeriğini incelemek size düşüyor mamanın.

kedipatisii

Mama olarakta sanabelle öneririm size. İki kilosu 80 lira civarı. Gerçekten tahılsız, kaliteli ve alman markası bir mama.

Hadeyan

Açıkçası veterinerlerin çok önerdiği Hill's avrupada davalık olmuştu bir dönem kauçuk iceriyor diye. Royal Canin in de başı kedi köpek ölüm davaları ile dertte idi. Veterinerler petshopculuk yaparsa böyle olur. Doktorlar bile ilaç firma temsilcilerinin rüşvet ve teşvikleri ile daha kötü bir muadili iyisine satabiliyor. Ama Veteriner de durum daha kötü çünkü veteriner hem doktor hem de eczacı. Hadi hills ve advance in tavsiye edilmesini anlıyorum çünkü bunlar mamadan ziyade ilaç gibiler yani farmakoloji ürünler her durum için bir maması var. Ama royal canın hatta genel olarak tüm farkına ürünleri ve royal canın çılgınlığını anlamıyorum.

Mama tavsiyesine gelince;

Arkadaşlar arasında spectrum, sanabelle, golosi hatta mito ve micho öneren olmuş. Kusura bakmayın ama ekonomik durumunuz çok kötü değilse kilo başına 20 30 fazla verip çok daha iyi mamalar alınabilir hele mito falan yani ben sokak kedisine dahi önermem.

Mamalara gelince önemli olan mama okumayı bilmek. Bununla ilgili şurada http://sosyal.kahramanbaykus.com/index.php?thread/1760-kedilerin-g%C4%B1da-al%C4%B1mlar%C4%B1na-dair-tavsiyeler/ bir yazım var bakabilirsiniz. Kedi maması içeriği nasıl okunur ve nelere dikkat edilmelidir yazdım. Bunu öğrendikten sonra mamalari kendiniz de değerlendirebilirsiniz.

Elit premium mama olarak-> acana, orijen vs

Yüksek premium mama-> n&d, taste of the wild, blue buffalo vs

Orta premium mama olarak -> bozita, Brit care, applaws

Dusuk premium mama-> tahılsız farkına ürünleri, tahılsız royal canin serileri

Farmakoloji mamalar (özel durum ve hastalıklar için alın ama normalde kullanmayın)-> Hill's, advance, vetlab

Elit ekonomik mamalar-> golosi, profine, happycat, Brit ( düşük seviye premium grubuna tercih edeceğim grup)

İyi ekonomik mamalar-> prochoice, sanabelle, felicia, nutrican

Orta ekonomik mamalar-> dr.sacchi, spectrum, molly

Ķötü ekonomik mamalar-> cat cow, vancat

Fiyatına göre başarısız mamalar-> bravery, lavittal, true instinct, smart heart, nature's protection, mera( hala nasıl o fiyatlara sayılabiliyor anlayamıyorum), Dr. Clauders (biraz ucuzlasa elit bir ekonomi sınıfı mama olabilir), naturea ( iyi mama ama o içeriğe o para çok),
Evden içeri sokmayın mamalar-> catty, reflex, foxy, goody, whiskas, alice, honey, jungle,proline, petline,

tyguler

Royal canin in içeriğine bakın bir sürü olmaması gereken madde var ama öneriyorlar çünkü klinklerinde onları satıyorlar.
Kendiniz içeriklerine bakıp alın yada kedisi uzun süre yaşamış birine sorun siz hangi mamayı kullanıyordunuz diye

oscarxxxxx

brit care carnilove kedi maması kendim de kullandım ve tavsiye ediyorum problan nd bunlarıda vet ler öneriyo

izmir_pet

@Ayse_naz_G" oncelikle sizi bilgilendirmek istedim.. MİTO MİCHO BONACİBO" cok yuksek miktardatuz iceriyor. Dikkat ederseniz su tuketimleri bile artiyor. Goz ve bobrek sagligini bozuyor yani. Ayrica icerdigi yuksek miktardaki kristal bagirsaklari parcaliyor. Ayrica bagimlilik yapici madde icerdiginden sevmeye kedi yok. Bicok kez anlattim burada sizinde bilginiz olsun. Bizimki mamasinin yaninda tadimlik yemesine ragmen sadexe bikac, ona ragmen kisa surede kan gelmeye basladi diskida. daha sonra onu kesince 1haftada kan kesildi. Herkesin bilgisine..

izmir_pet

@aleynacamgoz" veterinerler hangi firmayla anlasmaliysa o mamalari oneriyorlar. Sebep anlasmalari yani. Ama mesela benim vetim bir kez benden mama al demedi ornek olarak. Bazilari da acikliyo yinede tabi. Soyle diyim bahsettiginiz mamalar hepsi protein iceriyo et hic yok iclerinde. Yani undan ibaret cop mamalar malesef ki. Sadece advance et iceriyor, o tercih edilebilir fakat birazcik pahali. En uygun ve en guzel matisse oneririm. Butceniz kisitliyss mesela cuvalda 26-30tl ye falan geliyo. Eger butceniz biraz daha varsa ND cok daha iyidir ve ayni firmanin urunu. Ama eger yavru mamasi alicaksaniz matissenin yainda sanabelle de cok guzeldir

Palyaco

Ben 4 aydır phochoice kitten 38 kullanıyorum bence kaliteli hepsini denedim tüy leri barlak ve hiç dokulmuyor diskisida kokmuyor phochoice diyorum başka bişey almam artık hepsini denedim

Catman27

Ben scottish oğluma happycat kitten alll in one mama kullanıyorum aşırı iştahla yiyor ve tamamen glutensiz hafif tahıllı ve çok güzel bir mama boşaltım sistemi ve diş sağlığı için çok iyi ve çok ekonomik biz royal canin mother and baby cat 1.5 kg lik alırken 200 lira ödüyorduk fakat happycat 1.5 kg lik mama 120 lira aşırı ekonomik ve çok güzel bir mama öneririm :)

Ltwa

Pardon 2019 da atılmış yorum :)