Mama Değişimi Ve Önerisi

smgbkrccc

Merhaba. Uygun fiyatlı ama sağlıklı bir kedi maması tavsiyesi istiyorum. Ve kedime mama değişikliğini nasıl yapabilirim çünkü çok fazla yemek seçen bir kedim var, veterinerde az az verilen mamaların bile yüzüne bakmıyor. Boniciboyla besleniyor 4 buçuk aydır ama sağlığına zarar gelmesindense biraz daha bütçemi zorlar iyi olan bir mamayı yeğlerim. Boniciboda ayda yaklaşık 1 buçuk kilo yiyor, doymadığı için daha fazla yediğini duydum, alacağım mamada bir ayda ne kadar yer sizce sizin kediniz ne kadar yiyor? Ona göre küçük alıp deneme yapacağım, bi süre eski mamasıyla karıştırıp versem yeni mamasına daha kolay mı alışır sizce? Hem uygun fiyatlı ve kaliteli bir mama tavsiyesi, hem de bu konuda izleyeceğim yolda tavsiyede bulunursanız sevinirim

44 CEVAP

smgbkrccc

Çuval 10 kg mama mı oluyor, inan bilgim yok bu konuda :))

izmir_pet

Bazi markalar 7kg bazi 10, bazi 12-15 kg. Ama matisse 10kg:)

izmir_pet

İceriklerde yanlis hatirlamiyosam matisse daha iyiydi sanirim. Bakalim deneyin begenicek mi:)

bappatan

Bütün veterinelerler belirli markalarla anlaşmalılar bu yüzden anlaşmalı oldukları mamayı övüyorlar diğerlerine de zararlı diyorlar. Mesela ben kedime pro plan kullandım iç paraziti oldu. Veteriner değiştirdim mamadan diyerek başka mama önerdi. E hani pro plan en iyisiydi? Yabancı markalar ithal olduğu için kdv si yüksek bu yüzden fiyatları pahalı (kalitesine göre de giyat artıyor tabii). Türk malı içlerinden en iyisidir. Bonaciboya devam etmenizi öneririm ND falan kullanmayacaksanız tabiki. Ayrıca karşılaştırma yaptığınızda bonacibo ne içerik olarak ne de fiyat olarak diğer “kaliteli” ithal mamalardan farksız olduğunu göreceksiniz. Bonacibo’nun fabrikasına davet de ediyor neyi nasıl yaptıkları açık bence çekinecek bir durum yok. Benim kardeşim Norveç Ormanı besliyor bonacibo tüylerini bile dökmesini kesti ondan önce Royal Canin kullanıyodu. Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı... (*********’da ucuz bu arada cebinizi nasıl zorluyor anlamadım...)

smgbkrccc

Matisse kullanıyodun sende dimi memnunsun dimi :))

smgbkrccc

Nasıl soru sormuşum öyle :D

izmir_pet

Bana sordun sanirim:) yok ben matisseye gecicem. Bizim kanli diski vardi vet reflex onerdi, o an onu almis oldum cuvalla iyide geldi. Kisiastirana kadar veriyim dedim almisken, kisirlastirdim kedimi ve matisseye gecicem:)

bappatan

@smgbkrccc yanlış anlamış olabilirim kusura bakmayın. Aslında saldırmadım ben pahalı marka takıntılı insanlara ve biz vatandaşları bilmediğimiz için kandıran veterinerlere ve petshoplara kızgınım. Yoksa mamalarla veya sizlerle bir derdim yok :)

izmir_pet

bappatan proplanda et yokki bonaciboda olsun:) taze veya kurutulmus et demiyor. Et proteini diyor. Et proteini et degildir. Bunu kime sorsaniz bilir. Ezberler uzerine konusmuyorum ben. Benimkedim cok cok hassas ve ayni firmanin mito mamasindan sokaktakilere verirken sadece tattirdim arada.ve ona ragmen hemen kanli diski oldu. Ordan sonra cok arastirdim. İnternet ve bircok veteriner petshop bicok yerden ayni seyi ogrendim. Hatta burda bizzat analiz yapmis bir siteden kopyala yapistir yapip paylasmistim bicok kez. Ayrica dedigim gibi babamin arkadasi orda calisiyormus, bende bu olaydan sonra ogrendim. O da yalan soylemez saniyorum

izmir_pet

Hatta bi konuda haklisiniz fiyatla alakali. Ornek olarak proplan rc felicia dusunun birde reflex. Reflex 10tl ye gelirken cuvalda, onlar cok cok daha fazla. Ama iceiklerini kiyaslarsak fark yok. İkisinde de et yok protein var. Fakat marka isim farki. Ornek olarak zaten etsiz mama alicaksak o parayi vermeyip reflex alirim, en azindan kaziklanmam ayni icerikse. ama dedigim gibi bunlarin hepsi etsiz mamalar

izmir_pet

Cebizini yakmamasi icin reflex de 15 kg 150-160tl civari ve cok daha zararsiz. Ama ben sadece bilip de susmak istemedim. Bundsn sonrasi sizin karariniz tabi. Saygi duyarim.

Anonymus552223

Reflexi tam bes yil kullandim. Yeni yeni kepek gibi birsey olmaya basladi. Brit care e gectim. Benim kedim de zor begenir ama bunun gurme olanini aldim begendi. Yine de hicbirinin tam olarak saglikli oldugunu dusunmuyorum islenmis gida neticede. Bence genc kedi reflex kullanin zarari olmuyor. 15 kiloluk alin bir de.

Ecerana

Yani şöyle n&d ve üstü mamaları alamıyorsak zaten hepsi kötü bu mamaların ama en azından kötünün iyisinü allalım. Bana kalsa sırf et ile beslemeliyiz ama maalesef kuru mamalara mecbur kaldık

Ecerana

Bn de bonocibo kullandım 6 ay boyunca içeriği diğer ucuz mamalara göre iyi bnce ama içeridiği maddeler konusunda bilgim yok onada iyi değil diyorlar. Bir de şöyle bi durum var bonocibo yiyen yedi değil başka kuru mamayı yaş mama bile yemiyor. Sizce bu normal bişey mi? Sürmeli sokak hayvanlarına bakan 100 den fazla evinde ve dışarıda besleme yapan tanıdıklarım var ve hayvanlar bonocibo dan başka mama yemiyor insanlara bu kişiye yardım için mama gönderecek olsak sadece bonocibo alıyorlar sokak hayvanları bile zor yemek bulurken bu mamayı tadınca kolay kolay başka bişey yemiyorlar. Bnce oturup Bi de bunu düşünmek lazım

izmir_pet

Ecerana cok guzel anlatmissiniz,, tercuman oldunuz:))