Mama Değişimi Ve Önerisi

smgbkrccc

Merhaba. Uygun fiyatlı ama sağlıklı bir kedi maması tavsiyesi istiyorum. Ve kedime mama değişikliğini nasıl yapabilirim çünkü çok fazla yemek seçen bir kedim var, veterinerde az az verilen mamaların bile yüzüne bakmıyor. Boniciboyla besleniyor 4 buçuk aydır ama sağlığına zarar gelmesindense biraz daha bütçemi zorlar iyi olan bir mamayı yeğlerim. Boniciboda ayda yaklaşık 1 buçuk kilo yiyor, doymadığı için daha fazla yediğini duydum, alacağım mamada bir ayda ne kadar yer sizce sizin kediniz ne kadar yiyor? Ona göre küçük alıp deneme yapacağım, bi süre eski mamasıyla karıştırıp versem yeni mamasına daha kolay mı alışır sizce? Hem uygun fiyatlı ve kaliteli bir mama tavsiyesi, hem de bu konuda izleyeceğim yolda tavsiyede bulunursanız sevinirim

44 CEVAP

artemisluna

Öncelikle bonacibo'yu bırakma kararınız çok isabetli olmuş, kötü bir mama. Matisse, sanabelle, brit care düşünebilirsiniz. Bunlar hem iyidir, hem fiyatları makul. Yalnız kediniz seçiciyse brit'i sevmeyebilir, onu her kedi beğenmiyor. İlk başta yeni mamadan çok az koyun eski mamanın içine, her gün yeni mama miktarını artırın azar azar. En son tamamen yeni mama verin. Kediniz kaç aylık bilmiyorum ama ayda 1,5 kilo yemesi normal geldi bana fazla değil, çok küçük değilse.

artemisluna

Bu mamalar bonacibo'dan daha tok tutatr ama benim kedim gibi iştahlıysa gene de bayağı yiyebilir. Bu dediğim mamalar da tahılsız değil zaten ama gerçek et var içlerinde en azından et unu değil.

izmir_pet

Tabi orasi oyle ama en kotu mamayi da tuyu guzellesti zarari yok diye ovenler var:) herkese inanmamak lazim. İcerigine bakmak gerekiyo ilk etapta. Birileri ne derse desin icerik ortada hepsinin. Ama su da var, en guzel mamalar bile bazi kedilere dokunabilir. Kullanip denemek lazm:)

izmir_pet

@bappatan" siz kullanip zararini gormemis olabilirsiniz ama bu mamaya guzel diyemessiniz bu sebepten. İcerik gayet acik ortada. İcinde et olmayan bir mama. İceriginin neyi guzel aciklar misiniz? Hatta fabrika demissinizya. O mamanin fabrikasi, babamin isyerinin hemen arkasi. Ve babamin arkadasi orda calisiyo. Kendi calisani da guzel mamayi kotulemez herhalde degil mi:) isterseniz sizede anlatayim zararlarini. Mito micho bonacibo cok yuksek miktarda tuz icerir. Ayrica bagirsaklari parcalayan miktarda kristal iceriyor. Ayrica bagimlilik yapici madde iceiyor. İceriginde kullanilan malzemeler kedinin begenip begenmemesi veyada kediyi saglikli gorup gormemekle degismez. Sizi de bilgilendirmek istedim. Marka degistirmenizi oneririm. Suan zararini anlamasaniz bile uzun vadede zarar verir. Her kedide ayni surede etki etmez

smgbkrccc

Bonicibo bütçemi zorluyor demedim ki, herkes iyi bir mama olmadığını ve uzun vadede hastalık çıkarabileceğini söylediği için mama değişikliği yapmak istediğimi söyledim. Keşke saldırmadan önce tam olarak okusanız.
Benim kedimin anneside boniciboyla büyümüş, bir sağlık sorunu yok ama yine de yavruma bir zarar geleceğinden korkuyorum. Ama dediğiniz gibi herkes bir mamaya eleştiri yapıyor, hiçbir mama üzerinde sağlıklıdır diyen çoğunluk yok, illa ki şikayeti bulunanlar oluyor, bu tamamen kediciğin bünyesiyle alakalı olduğunu düşünüyorum.

izmir_pet

Peki zararlarini yok sayalim. Zarar vermicegini varsayalim. Sadece sunu soylemek istiyorum. Digerleri faha pahali ama ornek olarak matisse cuvalda kg 26-27ye kadar dusuyo. Bonacibo da cok ucuz degil galiba,tam bilmiyorum. Bonacibo et proteini, matisse kurutulmus et iceriyor. Eger ayni parayi vericeksek,et iceren varsa digerini almak ne kadar mantikli? Benim anlatmak istedigim bu. Bi arastirmanizi dusunmenizi tavsiye ederim ama tabi siz bilirsiniz

Ecerana

Ne kadar kaliteli mama kullansak ta hastalabilirler bu gayet normal ama bizim demek istediğimiz mamadan kaynaklı Bi hastalık olmasın. Biz sağlık ile yaşatalım hayvanlarımızı derken bizim para vererek aldığımız mamalar zarar vermesin diye uğraşıyoruz bir de tahılsız mama alıcaksam hepsi aynı bnce demişsiniz ama aynı değil. Şöyle diyim zaten tahıllı mama alıyoruz bütçemiz ona yettiği için bari içinde hem tahıl hem de GERÇEK ET olan bir mama alalım içerisin de ET PROTEİN İ, ET UNU vs yazan almayalım diye düşünüyorum çünkü bu hayvanlar etçil bu hayvanların et e ihtiyacı var et unu/protein ine değil. Bilmeyenler için de söyleyim et protein i demek hayvanların tırnak gaga kan deri vs gibi gereksiz besin maddesi sayılmayan yerleri demek. Sizce nasıl olsa tahıllı mama alıyoruz diye et unu mamayı almak mı mantıklı yoksa tahıllı olsa bile içerisin de et olan mamayı almak mı? Bu size kalmış

Ecerana

Bu mama konusu önemli eğer imkan varsa ucuz kategorisine giren hiçbir mamayı almamak lazım ama maddi durum yoksa mecbur alıcaz çare yok ama bn bu mama konusunda veteriner hekimlere güvenmiyorum en azından çoğuna çünkü bizim veterinerimiz de econature önerdi bize. Klinikteki kedisi uzun zamandır bu mamayı yiyormuş iyimiş mamaya çok para harcamak gereksizmiş öyle dedi ama bn öyle düşünmüyorum çünkü her canlını için nasıl beslendiği önemlidir mesela insanlara bakalım doğal beslenen hem et hem sebzeyi orantılı yiyen insanlar daha uzun ve sağlıklı yaşıyor hayvanlar da da böyle evet bir kedi kalitesiz mama yese de yaşar ama doğasına uygun beslenerek yaşamaz o yüzden bu hayvana sağlıklı diyemeyiz çünkü illaki Bi pürüz çıkar Allah korsun.

Ecerana

İzmir_pet aynı fikirde olmamıza sevindim. Yanlış anlaşılmasın bu arada amacım kimseyi yargılamak değil. Bilinçlenelim diye yazdım bunları benim de yanlışım var sa söyleyin lütfen. Bu site sayesinde zaten Bi çok kişi kaliteli mamanın para ile ilgisi olmadığını ve içerik araştımak gerektiğini biliyor ama kusura bakmayın sırf ülkemizde üretiliyor diye içinde et namına bişey olmayan mamayı da almam. Ama mesela kedi kumu alırken Türk malı aldım çünkü kaliteli ve sağlıklı yapmışlar kedi mamsında da içerisinde yeteri kadar gerçek et olan ve zararlı madde olmayan mama yapılsın ülkemiz de onu da alırım. Umarım anlatmak istediğimi birçok kişi anlamıştır. Ne söylersek söyleyelim buraya sevdiğimiz canlar için toplandık umarım birbirimizi kırmadan anlaşabiliriz

Gozdetemizel

Benim kedim 5 aylik.purina kitten chowdan orijene gecen ay donduk.1 haftada ilk gun yeni mamadan %10-eski mamadan %90 .2.gun yeni mamadan %30 -eski mamadan %70 .3. Gun yeniden %40 eskiden %60.4.gun %50 %50 5.gun yeni mamadan %70-eskiden %30.
6gun yeniden %90-eskiden %10 ve son gun tamamen orijeni koyarak gectik.ekstra olarak hergun 1-2 tatli kasigi yas mama ve aksamlari 1 kasik yogurtla takviye ettim.ishalsiz sikintisiz gectik.ve butceniz el verirse orijen cat&kitten guzel bir mama.
1,8 kg yi araligin 8inde vermeye basladim.hadi gecis sureciyle 15 araliktan beri veriyorum suan bitmek uzere.1,5 ayda yemis demekki ztn arkasinda bbesleme tablosu var mamanin kedinin kilosuna gore.biraz fazla detayli yazdim ozurdilerim ama net bilgi vermek istedim kendi uygulamamla alakali

Ecerana

Bn de bonocibo dan brit premium a geçiş yaptım ve kedim iki gün boyunca inat etti ne eski mamadan ne yeni mamadan yemedi sonra alışınca yedi tabi. Yaklaşık 2-2,5 ay biz o mamayı kullandık ve ben o sürede yeni kedi sahiplendim kedi de aldığım günden beri yani yaklaşık 2 ay boyunca ara ara kanlı ishal oluyordu biz hep başka bişey var zannettik sonra büyük kedim de de başladı bu durum o zamn mamadan olduğunu anladık ve mama değişikliği yaptım 13 günde anca dışkıları normale döndü. Bn brit care markasının Bi alt versiyonunu diye güvenerek veriyordum ama çok pişman oldum. Bazı kediler de geç ortaya çıkabiliyormuş bu durum. O zamn durumu olmayanlara tavsiye ediyordum ama artık en az iki ay kullanmadığım mama hakkında güzel yorum yapmayacağım. Size tavsiyem n&d acana filan alamayacaksınız bari orta fiyatlı mamalarda en iyisini almaya çalışın sanabelle matisse sanrım orta fiyatlı mamalarda en iyileri brit care iyi diyorlar ama bn yan ürününü kullanıp böyle bişey yaşayınca pek tavsiye edemiyorum. Ayrıca brit in taneleri kitten olmasına rağmen baya sert yavru kediler zorlanıyor yerken ve tadını sevmiyor çoğu kedi. Bu markayı çok sevmiştim ama bi anda dediğim gibi yan ürününü kullanınca soğudum. Bence brit care orta fiyatlı da değil 7 kg 250 TL ortanın bir tık üstü yani. Dediğim gibi kaliteli iyi mama alamıyorsanız en azından orta fiyatlılardan en iyisini almaya çalışın ve içerik araştırın inanın veteriner gezip hem maddi hem manevi yönden eziyet çekmektense biraz gayret edip daha iyi bir mama almak daha kârlı. Ayrıca bonocibo gibi bağımlılık yapan bir mamadan sonra hangi mamayı alırsanız alın kediniz mutlaka ilk başta yemek istemeyecektir.

smgbkrccc

Ben kanlı ishal vs bir şeyle karşılaşmadım, ama dediğiniz gibi hasta olmasındansa kaliteli mama yemek hem daha mantıklı hem de daha karlı. Matisse alacağım sanırım, britten korktum çünkü kedim çok mama seçiyor ve çoğu kedi de yemiyormuş. Biraz daha kullanıcı yorumlarını okuyup sanabella ve matisse arasında seçim yapacağım ama şu an matisseyi düşünüyorum dediğim gibi

yck

Ben abalıoğlunun petquitte diye maması var onu kullanıyorum yerli malı veteriner filan da kullanıyormuş kendi kedisine fiyati da uygun 1.5 kilosu 45 tl

Ecerana

Bn sanabelle yi de seviyorum baya kaliteli duruyor iyice araştırıp içinize sinen mamayı alırsınız umarım

izmir_pet

Matisse ve sanabelle suan icin en guzel ve uygunu. Profinede bi secenek. Brit care bicok kedi sevmiyo aklinida bulunsun begenmeyebilir. Denedikten sonra cuvalla alirsaniz oldukca hesapliya gelir