Mama Değişimi Ve Önerisi

smgbkrccc

Merhaba. Uygun fiyatlı ama sağlıklı bir kedi maması tavsiyesi istiyorum. Ve kedime mama değişikliğini nasıl yapabilirim çünkü çok fazla yemek seçen bir kedim var, veterinerde az az verilen mamaların bile yüzüne bakmıyor. Boniciboyla besleniyor 4 buçuk aydır ama sağlığına zarar gelmesindense biraz daha bütçemi zorlar iyi olan bir mamayı yeğlerim. Boniciboda ayda yaklaşık 1 buçuk kilo yiyor, doymadığı için daha fazla yediğini duydum, alacağım mamada bir ayda ne kadar yer sizce sizin kediniz ne kadar yiyor? Ona göre küçük alıp deneme yapacağım, bi süre eski mamasıyla karıştırıp versem yeni mamasına daha kolay mı alışır sizce? Hem uygun fiyatlı ve kaliteli bir mama tavsiyesi, hem de bu konuda izleyeceğim yolda tavsiyede bulunursanız sevinirim

44 CEVAP

Sedanurdrl

şu bir gerçek ki içeriği ne olursa olsun bütün kuru mamalar kedilere çokta yararlı gelmiyor. Koruyucu maddesinden tutun içeriğinde allah bilir neler var. Yada hangi ortamda üretiliyorlar. Ben doğal et verme taraftarıyım ama türkiyede yapmak biraz zor , bu seferde ette oluşabilecek bakterilerden endişe ediyorum. Mama konusu çok ciddi bir konu kedinin yaşam kalitesini doğrudan etkileyen faktörlerden biri. Ve özellikle belirtmek istiyorum ülkemiz insanı sadece cebine giren parayı düşünüyor. Hayvan üzerinden yapılan ticaretten nefret ediyorum. Zaten yaşam alanlarını mahvettik , elimizden geldiği kadar iyi baklaya çalışsak herşey çok ama çok pahalı ilaçlarından mamalarına en basit şeylerine kadar.

smgbkrccc

Herhangi bir önerisi tavsiyesi olan yok mu

smgbkrccc

Teşekkür ederim. 4 buçuk aylık henüz

smgbkrccc

Hiç duymamıştım o mamayı. Memnun musunuz?

smgbkrccc

Anladım :)) Brit care ya da matisse arasında kaldım yahu. Brit care için numune istedim onu beğenmemesinden korkuyorum, geldiği zaman bakıcam bakalım yiyecek mi, yemezse matisse alıyorum kesin.

smgbkrccc

Ya yorumları bakıyorum matisseyi kötüleyen var briti kötüleyen var, kedinin bünyesine göre değişir elbette. Bakalım sağlığına bi şey olmadan doğru mamayı bulurum en kısa sürede inşallah :))

bappatan

@izmir_pet ben içeriğini araştırdım içerisinde et var. Pro plan da ne kadar et varsa La Vital de ne kadar et varsa bonacibo da da o kadar et var. Nd kadar olmayabilir... Ankara Üni. Veterinerlik Fak. de teyzem Doçent ve oradaki tüm hekimler (özel veteriner gibi anlaşma yapmayan devlet veterinerlerimiz) tavsiye ediyorlar. Felix ya da wiskhas la karıştırmayın lütfen. Ezberleri bozun rica ederim. Benim kedim British peynir, salam, tavuk hiçbi şey yemek istemeyen kedi bu mamadan başkasına bakmıyor. Wiskas bile hani çok lezzetli ya hani çok baharatlı ya hani kediler karşı koyamıyo ya onu da yemiyor...

izmir_pet

Ayirca pahali dediginiz matissenin kilosu 26-30tl arasina geliyo. Digerleri pahali olabilir fakat illa pahali mama guzel demedim ben ve bicok kiside paraya dgl icerige bakiyo

smgbkrccc

Spordayken tanıştığım bir ablam vardı, evinde yaklaşık 15 kedi varmış ve boniciboyla beslediğini söylemişti, çok da memnunmuş hatta onada veteriner hekimi önermiş iyi bir mamadır sadece yerli olduğu için fiyatı düşük demiş. Bence mamalar konusunda herkes zıt kutupta, biri çok iyi derken diğeri berbat diyebiliyor, her mama için geçerli bu. Bende açık açık söyleyeyim 4 buçuk aydır hiçbir sorunla karşılaşmadım, kötüdür demiyorum. Sadece uzun vade kullanmada hastalık ihtimalinden korkuyorum. Çünkü 50 kişiye bonicibo desen 45 kişinin kötü der, diyor da.
Ben mamayı kötülemiyorum dediğim gibi.

bappatan

@izmir_pet tabi ki öyle kan geldiyse saygı duyarım aslında kediden kediye farklılık gösteren bir şey mama. Fakat ben hala kendi tezimi savunuyorum uzun vadede kedime zarar vereceğini düşünmüyorum. Arada ithal ürünün vergisi çıkarıldığında o dediğiniz mamanın da kilosu 10-15 lira olacaktır. Benim danıştığım veterinerler özel veterinerleri yetiştiren insanlar bu yüzden onlara güvenmeye devam edeceğim :)

smgbkrccc

Ben 5 kilosunu kargoyla beraber 60 lira civarına alıyordum boniciboyu. Kilosu 10 tl civarında oluyor

bappatan

@smgbkrccc bence kediye tamamen “tahılsız” mama yedirmedikçe uzun vadede hepimiz problemlerle karşılaşacağız çünkü kediler 15-20 yıl yaşayan canlılar biz nasıl yaşlandıkça vücudumuzda problemler artıyor onların da aynı şekilde hastalıkları oluşuyor. Tahılsız mama ND biliyorum onun da kilosu malum cep yakıyor fakat ND ile beslenen kedi hastalanmıyor mu? İnanın veterinerlikte kuyrukta bekleyen insanların yarısı ND kullanıyordu. (Samimi bir ortam var orada çoğu yaşlı teyze zaten :) Madem içerik olarak hepsi birbirinden beter ben de cebimi daha az yakanı tercih ederim Allah bilir ne zaman bir şey olacağını... dediğim gibi sırf Türk malı diye insanlarda anlamadığım bir güvensizlik var. Ben kedimi daha mı az seviyorum? Peki öldürmeye mi çalışıyorum da bu mamayı veriyorum? Asla. Sadece piyasayı derinden araştırdım.

Sedanurdrl

benim kedim sadece 20 günde 2 kilo mamayı bitiriyor. Ben sanabelle urinary kullanıyorum önceden bayılarak yiyordu bu aralar ev yapımı mamada veriyorum verdiğimden beri sanabellenin pek yanına uğramaz oldu. Aklı fikri mutfakta

kedipatisii

Sanabelle