Parazit Korkusu?!

Arkadaşlar bahçemizde üç tane minik sevimli 7 aylık kedilerimiz var.İkisi dişi biri erkek anneleri de varda o pek insan canlısı degil.her neyse biz onlara bahçede bakiyoruz ama ara sira eve de giriyorlar yani.Ben onlara 3 ayda bir iç-dış parazit aşısı yaptırıyorum.Ama her ne kadar yaptırsamda sonuçta dışardalar ve başka ne yiyorlar veya parazit aliyorlar mi bilemiyorum.Bu haberlerden sonra baya korktum.Sizce 3 ayda bir iğnesini yaptırmam uzun bir zaman mı?Daha mi kisa zaman arayla yaptırmaliyim?Gecmis olabilir mi bize de?

17 CEVAP

Gozdetemizel

Gecmis olup olmadigini toxoplasma testi yaptirip ogrenebilirsiniz.disarda yasiyolarsa evde kuma kaka yapmiyolardir heralde ve siz de agiz yoluyla kakalarini yemediginize gore gectigini sanmam.tam pismemis et,acik sut kullanimi ve iyi yikanmamis salata vs sebzelerden insanlara gecmesi daha yuksek ihtimalli bi parazitmis.bunun aciklamasini yapan bir veteriner ayrica.

Yok disarda yapiyorlar ama sonucta kendilerini yaladiklari icin ordan da kapılabiliyormuş.Aynen tabiki birtek kedilerde olan bisey degil her gün dışardan yiyoruz hepimiz ordan gecme ihtimali daha yüksek ama gene de insan önlemlerini en iyi acidan almak istiyor.

Gozdetemizel

Kedi kapar da siz diskisini yemediginiz ve parazite uygun ortam hazirlamadiginiz surece asilarida tamamsa abartilacak bisey olmadigini dusunuyorum.butun veterinerler bu toxoplasma hakkinda instagramdan aciklama yapiyo zaten.bence biraz abartildi ayrica kor olan kisi kediyi sokaktan almis hic bi parazit ve normalde yapilmasi gereken asilari da yaptirmadan evinde bakmis uzun sure.yani aslinda buna uygun bi deyiş var ama soyleyemicem suan burda.kibarca her koyun kendi bacagindan asilir diyeyim.

Bizimkilerde eve giriyorlar uzun süredir de bizimleler.İlk 4 aylıkken yaptırdım iç-dış parazitlerini şimdi 7 aylıklar gene yaptırdım.Başka aşıları da yok.Dediginiz gibi dışkılarıyla alakamız yok ama tüylerle alakalı korktum biraz sadece hani 3 ayda bir degilde 2 ayda bir yaptırmak mı daha uygun olur acaba dışarıda yaşadıkları için bunu merak ediyorum.Habere gelince tabiki evde ve aşılı olan kediden imkansız geçmesi.Dediginiz gibi aşısız ve sokak kedisiyle çok yakın temasta geciyor.Bizim ki tam bunun ortasinda dışarıda özellikle bahçedeler ve arada eve giriyorlar ki daha çok anneannem bakiyor yaşlı oldugu icin daha cok endiselendim.Abartilmadan cok insanlarin bilinçlenmesini sagladigi görüşündeyim.

Gozdetemizel

İsin sizin icin tehlikeli kismi bu paraziti hamambocegi solucan fare falan yiyen kedilerin tasidigi.yani ozamanda soyle bir secenek cikiyor: ya hic eve almayacaksiniz ya da hepsini eve alip asilarini yaptirip bi daha bahceye cikarmayacaksiniz :)) en guzeli 2. Secenek bence :D

yani yaptırdığım aşılar gene de mi korumaz :( ? Valla ikinci secenegi cok istiyorum ama ailem istemiyor o yüzden cok üzgünüm gene de bakiyorum :( yiyorlardir bence çünkü özellikle bahcede yani baya vardir

Gozdetemizel

Mesela benim kedim 20 gun once gozume tirmik atti refleksle kapattim ama kirpigin dibinden yardi.kanadi gunlerce darbenin sebep oldugu morlukla gezdim durdum.ama ilac aldim krem surdum enfekte olmasin diye surekli temizledim.oysaki ben tv izliyodum o da kendini temizliyodu yanimda ve daha kuduz asisinin yapilmasina 4 gun vardi .bianda durduk yere tirmaladi anlayamadik bile.onemli olan birazda kendi hijyenimizi saglamak.mesela ben bebek dusundugum icin eldiven ve maske kullaniyorum gunde 2 kez kumu temizliyorum.farketmezsem zaten gelip surekli miyavlayip beni kumun yanina getiriyo.asla icinde kakasi varsa o kuma temizlenmeden bidaha kaka yapmiyo.benim gibi hijyen hastasina boyle bi kedi lazimdi ztn.bahcedeki kediyi de eldivenle sevemeyiz ki dimi ama :)

Gozdetemizel

Asilar tabi ki korur ama ne yiyo bilemezsiniz ki.ayrica normalde 3 ayda 1 yapilan bu parazit ilaclarinin yapilma suresini kisaltmakta hayvana zararli olmaz mi bilmiyorum ki.danismak lazim hekime.

Ahahahaha haklisiniz valla sizin kedide baya titiz demek ki :D aynen tabiki cokta evham yapmamak gerekli zaten bişey olacagi olsa kendini belli eder.Ben bu sefer sevmiyim diyorum geliyorlar yerde göbeklerini açıp dönüp duruyorlar :D duramiyorum o zaman sevmeden.Hava soguk olunca da arada eve aliyorduk salona falan geliyorlardi.En iyisi ben gene veterinere danisiyim bu konuyu eve tamamiyle alabilsem keske minnoşları.Aynen tabiki sevdikten sonra hep ellerimizi yıkıyoruz zaten.Ama anneannem yaşlı bir kadin baya hem de mesela bizimkiler ishal falan oluyorlar onu temizliyor genel de yapmiyorlar balkona ama ishal olunca işte durum değişiyor

Gozdetemizel

Ya iste o ishal konusu sakat.ustelik yaslilarin bagisikliklari kuvvetli olmayabiliyor.bence gidip test yaptirin bukdr evhamlandiysaniz ananeye de .

Tamamdir cok teşekkürler