Vermemde Bir Sakınca Varmı

yasminackz

Kedime çorbalık tavuk alıyorum haftada 1 yada 2 haftada bir yaş mama dışında haşlayıp veriyorum 1 adeti 1 kase ediyor vermemde bir sakıncası varmı ona zararı dokunurmu veya bu şekilde verebilirsin diyebilceğiniz yorumladı bekliyorum

31 CEVAP

srplzngl

bu konuda "uzmanlasmak" kisinin kendi elinde. zaten uzmanlasmadan yapilmasini savunmuyorum ben, kimse de savunamaz. internet bu konuda cok buyuk bir nimet. veteriner hekimler tarafindan hazirlanan binlerce tarif bulabilirsiniz ve bu tarifleri kendi veteriner hekiminiz yardimiyla kedinize gore uyarlayabilirsiniz.
yani illa evde hazirlanmak zorunda da degil. artik turkiye'de de ev yapimi diyebilecegimiz mamalari ureten markalar var.

zaten ben ille de cig beslenme demiyorum. asil demek istedigim: nolursa olsun kuru mamanin daha guvenilir olduguna inanmiyorum. benim icim kedimi hazir mamalarla beslerken rahat degildi, hazir (ozellikle kuru) mamayla beslenen kediler gorunce de ciddi manada uzuluyorum.
bizim vucudumuza uygun olan beslenme turu cig degil ama onlarin oyle, illa aslan olmalari gerekmez. fakat tekrar soyluyorum illa cig beslensinler degil gercek gidalar tuketsinler diyorum. hergun yedikleri kuru mamalar gercek besinler degil, bu yuzden en azindan ara sira yedikleri tavuklar vs. cig olursa azicik da olsa vucutlarina besin degerini kaybetmemis gidalar girmis olur.

PsLuna

Ben üniversite döneminde part time olarak stand hostesliği yaptım. Çok iyi bildiğiniz marketlerin kasap depoları bizzat gördüğüm için ordan aldığım eti hiçbir surette çiğ olarak yedirmem kedime. Şimdi midenizi bulandıracak detaylara girmek istemiyorum. Bozulmuş tavukları sarılığı gitsin diye çamaşır suyuyla yıkayıp tekrar paketleyenler bile vardı. Bizim bile yemememiz lazım ama kötü hatıraları derinlere gömüp alıyorum mecbur. Tabi ben ürünlerdeki oyunları da az çok anlayabiliyoryum.Haklı olduğunuz konular var. Doğalları çiğ ama zaten doğal ortamlarında değiller evde. Her şeyleri farklı. Ben kedilerle ilgili saatlerce okuma yaptım çiğ beslenme konusunda da yapabilir, uygulamadaki riskleri azaltabilirim. Ama doğal et ve et ürünlerine ulaşamadığım için o topa girmem. Çiğ yumurtayı çok sevdiklerini duydum. Ama elimde köy yumurtası olmadığı için hiç denemedim. Zaten benimki yumurta sarısı pek sevmiyor. Verdiğim yoğurt ev yapımı, peynirimiz köyden geliyor. Bi tek kefiri dışardan alıyorım. Onu da çok su tüketsin diye. Yaş mama ödül maması kesinlikle bağımlılık yapıyor. Daha önce başka bi soruda arkadaşlara söyledim. Doyunca eti bile yemeği bırakıyor yaş mamayı ölse bırakmaz. Mümkün olduğunca azaltıyorum. Kuru mamayı bile çoğu zaman günde tek öğüm veriyorum. Ama sağlıklı ürünlere ulaşamadan kuru mamayı hayatımızdan çıkarmak mümkün değil. Büyükşehirde yaşarken ne kadar okuyup öğrensem çiğ beslenmeye de parazit aşısını yaptırmamaya da cesaret edemem. Bu noktada tercih meselesi. Kedinizin sağlığı yerindeyse sınırları zorlamaya çok da gerek yok diye düşünüyorum ben.

PsLuna

Bi de pişince besin değerlerini azalmış olabilir. Verdiğiniz miktarı arttırmak da bi çözüm. Vitamin macunu kefir vs destekleyen gıdalarla ben eksiklik olacağını düşünmüyorum. Dediğim gibi sırf besin değeri yüksek diye çiğ beslemek benim gidebileceğim bi risk değil. Tercih meselesi

srplzngl

ben yurt disinda yasadigim icin buradaki dunyaca unlu diyebilecegimiz, her konuda oldukca seffaf ve guvenilir markalardan mama alabiliyorum. bazen de sahibini yakindan tanidigim bir markanin, elime en temiz sekilde ulasan etlerini kullanarak kendim mama hazirliyorum. marketten vs. alinan etleri asla savunamam, bahsettiginiz kosullari az cok tahmin edebiliyorum. herkeste bu sans yoktur ama guvenilir et bulunabilir diye dusunuyorum, mesela ne bileyim belki bir mahalle kasabi olabilir ya da yillardir isletilen ciftliklerin urunleri (duzenli olarak test/analiz sonuclari paylasan).

ya da ulkemizde de bir marka var, adini surekli yaziyorum buraya. oldukca titiz sectiklerine inaniyorum etleri. surekli mikrobiyolojik testlerden geciriyorlar mamalari ve analiz sonuclarini paylasiyorlar. cig beslenme dusunenler icin bir cok riskten arindirilmis cok cok guzel bir secenek.

ayrica cig mama, bakteriler etin dis yuzeyine tutundugu icin sadece etin en dis kismini pisirerek de hazirlanabilir. yani istedikten sonra cozumden bol bir sey yok. dunyada miyonlarca insan kedisini ve kopegini cig besleyip hayatlarina cok cok daha saglikli devam etmelerini sagliyor ama nedense bizim ulkemizde kocaman bir on yargi var.

cig beslenmenin dogalarina uygun oldugunu soyluyorum ama asil demek istedigim vucutlarinin buna uygun olarak yaratilmis oldugu. bir kedinin vucudu kesinlikle kuru mama tuketimi icin uygun degildir. pismis ya da cig, bol nem ve gercek besinler iceren mamalar yemeliler ve bol bol nisastayla doldurulmus (ki bu en basit belki de en zararsiz ornek) kuru mama kesinlikle bunlardan birisi degil. kisa vadede anlasilan seyler degil bunlar, zararlari uzun vadede erken yaslanmayla beraber ortaya cikiyor.

tekrar soyluyorum ben illaki butun kediler cig beslensin demiyorum, hatta butun kediler sahibinin kendi yaptigi mamalarla da beslensin demiyorum. cunku dengesiz hazirlanmis bir mama en en tehlikeli seydir. ama dogru arastirmayla, konu uzerine kafa yorarak kedilerimiz icin en dogru karari alip en dogru beslenme duzenini olusturabiliriz. olmazsa da ev yapimina yakin mamalar ureten markalari ya da kaliteli konserve mamalari tercih edebiliriz.

tüy dökülmesinde artış olursa tüylerinin yapısı bozulursa vermeyi kesin alerji yapabilir çünkü

yasminackz

Kemik ve derisinden vermiyorum ve haşlayıp veriyorum

yasminackz

Bilmiyordum ben

yasminackz

Bilmiyordum ben

yasminackz

Bizim mor bir kabımız var Tavuk için görünce anlıyor çıldırıyor yemek içib

Anonymus552223

Neden

Benim kedim her gün haşlanmış tavuk yiyor ama benimki alışkın disardakilerde çığ pismis demeden yediğine göre bence haslanmis verin ic parazitinide duzenli yaptiriyosaniz sorun yok

jingjing

ben de arada çorba yaparken ödül maması niyetinden derisi ve kemiği ayırmış bir parça veriyorum . bir sıkıntı yaşamadım . sanmıyorum da çünkü kedi ammaları zaten işlenmiş tavuktan yapılıyor =)

srplzngl

parazit riskini elimine etmek icin bir hafta dondurup cig verebilirsiniz, en sagliklisi.
haslamak etin besin degerini en cok kaybetmesine neden olan pisirme islemidir. illa pisirmek istiyorsaniz ocakta ya da firinda cok kisa sure pisirerek verbilirsiniz.

pismis kemik daha tehlikelidir. buyuk, yutamayacagi boyutlardaki ilikli kemikleri de 1 hafta dondurup cozununce verebilirsiniz. kemik kemirmeyi asiri seviyorlar, hem de disleri temizlenmis oluyor.
kemik buyuk olunca hicbir tehlikesi yok ama ben her ihtimale karsi kedim kemikle oynarken basinda duruyorum.

izmir_pet

Tabiki asiriya kacmamak en iyisi herseyde ama cig vermek asla ve asla saglikli dgl. Bunu uzmanlar yapiyor

izmir_pet

Uzmanlar cig beslenme yapiyor anliyorum ama siradan herkes tam kararinda herseyiyle duzgun hazirlayamaz. Her zaman bircok risk tesgil edebilir. Ayrica su da var, guvenilir yer dedigimiz yerleri nerden biliyoruz? Sizin yaninizda bir ciftlikten alip kesilmesi gerekiyor bunun icin. Oralara nerelerden geldigi bile mechul. Ki bunlar kedi, aslan dgl:) yarari vardir, yoktur dwmiyorum zaten. Ama boyle riskli birseye girismeye ne gerek var? Saglikli diye bizler cig et yemiyoruz dgl mi ornek olarak...