Vermemde Bir Sakınca Varmı

yasminackz

Kedime çorbalık tavuk alıyorum haftada 1 yada 2 haftada bir yaş mama dışında haşlayıp veriyorum 1 adeti 1 kase ediyor vermemde bir sakıncası varmı ona zararı dokunurmu veya bu şekilde verebilirsin diyebilceğiniz yorumladı bekliyorum

31 CEVAP

basakinanc

@bappatan sarımsağın hayvanlar üzerinde toksik etkilere yol açabildiğini okumuştum. Elbette miktar önemlidir, az miktarda verildiğinde sorun yaratmayabilir ancak biraz araştırıp dikkatli olmakta fayda var, şimdiye kadar bir şey olmamış olsa da gelecek sefer için biraz araştırın isterseniz, bir şey olmasın kediciğinize :)

izmir_pet

Sarimsak kedilerime kendimi bildim bileli bazen pismis olarak corbada,bazende cig mercimek tanesi kadar veririm. Dozu asilmadiginda cok sagliklidir:) ama tabiki uygun dozda olmali. Cok da korkulacak bisey dgl kisacasi bunu soylemek istedim.
Kemige gelince ozellikle kedilere kemik ve deri verilmez. Deri ishal yaprlar ve yaglidir zaten, kemik de ic organlarina zarar verebilir veyada dislere zarar verebilir. Sokaktakiler yiyor biliyorum ama evdekiler el bebek gul bebek buyuyolar ve aliskik dgller. Ayrica yeteri kadar mamasi varsa eti varsa kemige ne gerek var? Kemik gibi tehlikeli biseyi savunmamanizi tavsiye ediyorum. Ve bilmiyorsaniz da suan ogrendiniz. Kedinizin sagligi icin, veriyorsaniz bile bundan sonra vermeyin

Çiğ vermediğiniz sürece ve kemikli vermediğiniz sürece sorun olmaz

Ayse_naz_G

bence bir sakınca yok ben köpeğime herzaman veriyorum kuru mama yemediği için ama benimki doğduğundan beri et yiyor sizinkinin midesine dokunabilir birde kediymiş ama bence birşey olmaz

Bunun hassas olmakla bi alakası yok kedi ve köpeklere tavuk kemiği verilmez ölümcül olabilir @epiglottis

Midesine falan batiyor herhalde bizim veteriner kendi kopegine falan verdirtmiyor kiziyor

oglusum

bence en güzeli bu zaten ben kedime asla mama vermedim tavuğu hasta yalnız tuz ve yağ çok az olsun çok az ekmek haşlanmış bi patates ve tavuğun etinden rondoya geçir mis gibi mama ben haşlanmış tavuğu kendi elimle yediriyorumve kemiksi tarafınıda veriyorum

bappatan

Yaş mama vermekten daha güzel bir şey yapıyorsunuz inanın. Tavuk balık hatta böyle kedi yaş maması yapma tarifleri var ben de yapıyorum mesela içine sarımsak da koyuyorum hasta olmasın diye :)

PsLuna

Kediler ne yeyip ne yemeyeceklerine kokulara göre karar veriyorlar. Yanına bile yaklaşmadıkları sarımsağı yiyeceklerine karıştırmaya gerek yok bence. Ona gelene kadar bağışıklıklarını desteleyecek başka çözümler var. Dondurulmuş olsa da çiğ gıdalarda parazit riski çok yüksektir. Eti pişirmek besin değerlerini düşüyor olabilir yarı pişirmek olabilecek en kötü seçenek. Bakteri oluşumuna fazlasıyla müsait bir ortam yaratmış olursunuz. Kırılıp parçalanmacak küçük parçalar şeklinde koparamayacakları sert kemikleri gözetiminizde verebilirsiniz. Maksat kemikteki eti sıyırmak değil. Kediler yemeklerine av muamelesi yapıp oynamayı çok severler. Kemikli et de bunun için güzel bir vesile. Ayrıca dişlerini kaşımalarına yardımcı olur kısaca. Ama benim gibi nazlı bir kediniz var kemiği siz tutsanız da oynamak yemek yerine dönüp gider üstündeki eti sizin sıyırıp azar azar vermenizi bekler :)

srplzngl

@izmir_pet
@PsLuna

gerekli titizligi gosterirseniz en sagliklisi, gostermezseniz en risklisi cig beslenmedir.
eti 'herhangi bir yerden' almayip, en temiz sekilde hazirlayip servis ederseniz parazit riski hicbir sekilde kalmaz, kalamaz. ben kedime yumurtayi bile cig veriyorum ve bugune kadar hic sikinti yasamadik.

eger bir sure cig beslenme deneyip kediniz uzerinde olusturdugu gozle gorulebilir etkilere sahitlik ederseniz bir daha kesinlikle kuru ya da yas, hicbir hazir mamaya geri donemezsiniz (zaten hazir mama kullanmaktan yana insanlar oldugunuzu da dusunmuyorum). ki cig beslenmenin gozle gorulebilir etkilerinin onlarca kati kadar da gorulemeyen etkisi ve hastaliklardan koruma yetisi vardir. bu yuzden lutfen on yargiyla yaklasmak yerine dogru arastirmalar yapin. tamamen cig beslenmeyi dusunmezseniz bile kedilerinizi cig etten mahrum etmeyin :)

Anonymus552223

Kemikten ne olacak ki? Kemirip oynuyorlar. İyice de hassas olmaya gerek var mi?

Anonymus552223

Ya batacak gibi kilcik falan vermeyin siz yine de o tavuklarin ortasindaki kalin kemiklerin kikirdak kisimlarini yiyorlar. Keske benim kedim de yese de versem arada. Ama kuru mamaya bir alisti baska bisey yemiyo

minnoskoss_123

Köpeğim kemikten dolayı boğuluyordu. Lütfen hayvanlarınıza kemik vermeyin.

Gozdetemizel

Kemik bogaza takilir.tavuk gogsu pisirmek en iyisi.icine havuc kabak rendelenebilir.blenderdan gecirilip verilebilir.

srplzngl

ayrica normalde cok uzun sure/siklikla tavuk yiyen kediler alerji gelistirebiliyor ama tavuk cig oldugu zaman bu ihtimal azaliyor.